Azijske burze su zabilježile rast, potaknute akcijom Kineske središnje banke koja je ojačala ekonomsku podršku ubrizgavanjem 112 milijardi dolara gotovine u financijski sustav. Cijene američkih državnih obveznica su blago opale.
Indeks MSCI AC Asia Pacific je porastao za jedan posto, dosegnuvši svoju najvišu razinu od početka kolovoza, a dionice u Hong Kongu su skočile za tri posto.
Narodna banka Kine je u okviru politike kreditiranja na godinu dana ubacila rekordan iznos gotovine, nastojeći podržati gospodarstvo koje se suočava s krizom na tržištu nekretnina i slabom potražnjom. Unatoč tome što najnoviji mjesečni podaci pokazuju da je oporavak Kine još uvijek neujednačen, ublažavanje ograničenja za kupnju nekretnina u Pekingu i Šangaju održava pozitivan stav trgovaca.
"Rast na kineskom tržištu dionica danas je rezultat kombinacije različitih vijesti, od olakšanja na tržištu nekretnina do velikog ubrizgavanja sredstava kroz MLF", izjavio je Ken Wong, stručnjak za azijske dioničke portfelje u Eastspring Investments. Ken Wong je također spomenuo da bi neki ulagači mogli zatvarati svoje kratke pozicije uoči blagdana.
Cijene američkih državnih obveznica su pale na azijskim tržištima, pri čemu se prinos na desetogodišnje obveznice vratio na oko četiri posto. Referentna obveznica je u četvrtak pala ispod te razine.
"Ian Lyngen i Ben Jeffery iz BMO Capital Marketsa u svojoj su bilješci napisali: "Nakon što smo jasno probili ispod 200-dnevnog prosjeka od 4,02 posto, pažljivo ćemo pratiti tjedno zatvaranje kako bismo potvrdili da će pozitivan trend nastaviti i u novoj godini. Postupno usmjeravanje prema manje restriktivnoj monetarnoj politici predstavlja najbolji scenarij i za obveznice i za dionice".
Jen se stabilizirao ispod 142 dolara, dok trgovci prilagođavaju svoje pozicije uoči vikenda i očekivanja odluke Banke Japana o politici sljedećeg tjedna. Očekuje se da će BOJ zadržati nepromijenjenu politiku, ali rastu špekulacije da bi se mogao najaviti kraj politike negativnih kamatnih stopa.
Dolar se kretao u uskom rasponu u odnosu na deset vodećih svjetskih valuta. U prethodnoj sesiji, dolar je oslabio prema većini valuta razvijenih tržišta, djelomično potaknut jačanjem eura i britanske funte nakon što su europski centralni bankari signalizirali da ne planiraju brzo slijediti SAD u smanjenju kamatnih stopa.
Ekonomisti iz nekih od vodećih Wall Street banaka sada predviđaju da će Federalne rezerve ubrzati smanjenje kamatnih stopa, ohrabreni nakon posljednjeg sastanka središnje banke za 2023. godinu, koji je izazvao snažnu reakciju na financijskim tržištima.
U Goldman Sachs Group ekonomisti očekuju kontinuirano smanjenje kamatnih stopa počevši od ožujka. Barclays predviđa tri smanjenja kamatnih stopa u 2024. godini, za razliku od samo jednog smanjenja koje su prognozirali prije ovotjednog sastanka Federalnih rezervi. JPMorgan Chase & Co. pomaknuo je svoje predviđanje početka faze olakšanja na lipanj, umjesto prethodno najavljenog srpnja.
"Tijekom cijele godine Federalne rezerve su bile zahvaćene sumnjom u to hoće li pad inflacije biti održiv, a ta se sumnja sada počinje rasplinjavati. Vidimo da Federalne rezerve počinju djelovati na temelju toga", izjavio je za Bloomberg TV Ed Al-Hussainy, analitičar globalnih kamatnih stopa u Columbia Threadneedle.
U drugim vijestima, nafta je na putu da ostvari svoj prvi tjedni rast u gotovo dva mjeseca, potaknuta novim stavom Federalnih rezervi koji je unio optimizam na tržišta. Zlato je također krenulo prema tjednom rastu.