Kineske dionice su pale, povlačeći sa sobom azijske ekonomske indekse, nakon loših inflacionih podataka tijekom vikenda i nezadovoljstva zbog sastanka Politbiroa.
Referentni indeks kineskih dionica zabilježio je pad od čak 1,6 posto nakon objave podataka u subotu koji su ukazali na najbrži pad potrošačkih cijena u posljednje tri godine. Prema analizi Bloomberg Intelligencea, neki sudionici na tržištu mogli bi biti razočarani jer su regulatori u Kini ublažili "snažan" ton prilikom opisa monetarne politike za 2024. godinu. Dolar je jačao u odnosu na većinu glavnih valuta valuta.
Kretanja su bila umjerena u ostatku regije dok trgovci s nestrpljenjem iščekuju događaje u tjednu koji slijedi, uključujući podatke o inflaciji u SAD-u u utorak, odluku Federalnih rezervi u srijedu te podatke o maloprodaji u četvrtak.
Ekonomisti Citigroupa predvođeni Xinyu Ji upozoravaju da se deflacijska situacija u Kini produbljuje s trostrukim udarom, obuhvaćajući domaće cijene hrane, ispravke međunarodnih cijena nafte te slabu domaću potražnju. "Nema vremena za kolebanje u politici kako bi se spriječio zao krug između deflacije, povjerenja i aktivnosti", napisal su u bilješci za klijente ističu rastući rizik od hitnih rezova rezervnih zahtjeva i/ili kamatnih stopa.
Najviši lideri Kine su u petak na sastanku obećali jačanje fiskalne potpore i istaknuli važnost gospodarskog "napretka", izvijestila je službena novinska agencija Xinhua. Politbiro je također proglasio da monetarna politika treba biti fleksibilna, primjerena, ciljana i učinkovita, a prethodne odlučne izjave su izbačene iz priopćenja.
"Ton za monetarnu politiku i fiskalnu politiku sada je konzervativniji nego prije", rekao je Willer Chen, viši analitičar u Forsyth Barr Asia. "To znači da razina popuštanja monetarne politike u 2024. možda neće biti tako velika kao u 2023. godini".
Japanski referentni indeksi skočili su najmanje jedan posto, dok su australske dionice također rasle nakon uspona američkih dionica u petak. Ugovori na terminskom tržištu za dionice SAD-a bili su gotovo nepromijenjeni u Aziji. Prinosi na desetogodišnje američke obveznice ostali su na 4,24 posto.
S&P 500 u petak je zaključao šesti tjedan dobiti, najduži niz dobiti od studenog 2019. godine, nakon što su snažni podaci o zaposlenosti podržali nagađanja da će najveće svjetsko gospodarstvo uspjeti izbjeći recesiju. Zamjenski ugovori sada pokazuju 40-postotnu vjerojatnost da će Fed smanjiti kamatne stope u ožujku, što je nešto malo više od 50 posto prije ekonomskih podataka.
Blagi podaci o inflaciji i zapošljavanju u proteklom mjesecu uvjerili su ulagače da su Federalne rezerve završile s podizanjem kamatnih stopa, potaknuvši klađenje da su rezovi od barem 125 baznih bodova na pomolu u sljedećih 12 mjeseci. Trgovci su smanjili te oklade na oko 110 baznih bodova nakon podataka o zaposlenosti izvan poljoprivrede.
“Ljudi koji govore o recesiji trebaju pregledati svoje stavove”, rekao je u petak Neil Dutta u Renaissance Macro Researchu.
Ovaj tjedan trgovci će također pratiti odluke politika Europske središnje banke i Bank of England, dok su podaci o zapošljavanju u Australiji i pokazatelji gospodarske aktivnosti u Europi također očekivani. Nafta je zadržala dobitke od petka kada je porasla na temelju izvješća o zaposlenosti u SAD-u i planova za ponovno punjenje Strateške zalihe nafte, ali ipak je završila najduži tjedni niz gubitaka od kraja 2018. godine zbog zabrinutosti zbog nadolazećeg globalnog viška.