Američke burze su u ponedjeljak blago pale nakon neprekidnog rasta i euforije koja je dovela S&P 500 do 15. rekorda u 2024. godini. Takvo raspoloženje prelilo se i na azijska tržišta na kojima investitori procjenjuju sposobnost kineskih vlasti da zaustave ekonomsko usporavanje.
Dow Jones oslabio je 0,25 posto, na 38.989 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,12 posto, na 5.130 bodova, a Nasdaq indeks 0,41 posto, na 16.207 bodova.
U SAD-u tržišta iščekuju ovotjedne podatke o zapošljavanju i komentare dužnosnika Federalnih rezervi o izgledima snižavanja kamatnih stopa. Očekuje se da će predsjednik Feda Jerome Powell ponoviti kako nema žurbe s rezanjem kamatnih stopa. Također se očekuje da podaci potvrde usporavanje tržišta rada, što jača opklade na ublažavanje monetarne politike.
"Ako S&P 500 nastavi dosezati rekordne razine osmi tjedan zaredom, vjerojatno ćemo od Powella čuti ohrabrujuće riječi o smanjenju kamatnih stopa", smatra Chris Larkin iz Morgan Stanleya, piše Bloomberg.
Na blagi pad indeksa S&P 500 u ponedjeljak utjecao je među ostalim pad Teslinih dionica za više od sedam posto. Dionice Nvidije, koja je postala treća najvrjednija kompanija na svijetu, porasle su 3,6 posto, a Super Micro Computera, koja će ovog mjeseca biti uključena u američki indeks, porasle su gotovo tisuću posto u posljednjih 12 mjeseci.
Azijske dionice su u utorak oslabile, a investitori pomno prate Kinu u kojoj su dužnosnici objavili ambiciozni cilj rasta od pet posto u ovoj godini i donijeli niz mjera usmjerenih na jačanje gospodarstva. Investitori, međutim, žele vidjeti odlučnije fiskalne mjere za poticanje ekonomije.
Druge mjere koje su najavili kineski lideri na godišnjim parlamentarnim sastancima u Pekingu uključivale su najveće povećanje obrambenih troškova u posljednjih pet godina (7,2 posto).