Kada većina ljudi ulaže, to čine kako bi zaradili više novca. No ulaganja nose inherentne rizike što znači da ne postoji jamstvo profita već postoji i vjerojatnost gubitka svega, što uključuje i inicijalnu investiciju. Zapravo, sva ulaganja nose određeni stupanj rizika, ali neka su manje riskantna od drugih, istaknuto je na uvodnom panelu konferencije Bloomberg Adrije pod nazivom "Budućnost investiranja".
"Fizičke osobe griješe jer se fokusiraju samo na to koliko žele zaraditi bez da odrede koliko su spremni izgubiti. Također, oni bi morali biti u mogućnosti procijeniti koliko ulaganjem mogu izgubiti. Dionica koja je se pokazala dobrom prilikom bila je ona Nvdije, gdje se moglo zaraditi 170 posto. Na HT-u, koji je ipak bliži našem podneblju, ulagači su mogli zaraditi 15 posto manje. Međutim, na Nvidiji možete i izgubiti četiri puta više nego da ste vlasnici dionice HT-a. Sve to treba uzeti u obzir“, upozorio je glavni analitičar Bloomberg Adrije, Andrej Knez.
U prethodnom neizvjesnom razdoblju, investitori su se izložili riziku kroz različite klase imovine poput obveznica, dionica i ETF-ova. Međutim, postavlja se pitanje jesu li doživjeli odgovarajuću "nagradu" za preuzeti rizik?
"Ulagači u equity su ove godine prošli sjajno. Ako ste ulagali u američko tržište, jako ste profitirali. Na početku ove i krajem prošle godine, svi smo očekivali da će američko gospodarstvo biti puno slabije nego što se to dogodilo. To očekivanje je bilo nisko i zato su ulagači puno više zarađivali", rekao je Knez te dodao da bi ulagačima iduće godine mogli biti atraktivni sektori poput onog vezanog za potrošačku robu, tehnološki sektor, kompanije koje se bave građevinarstvom i električnom opremom. Posebno je istaknuo zelenu tranziciju, odnosno sve projekte uključene u nju.
Za one željne adrenalina i dinamičnog trgovanja približava se treći petak u prosincu. Njegovu važnost objasnio je u petak novinar Bloomberg Adrije Miro Soldić.
Triple Witching Day
"Ako volite dinamično trgovanje na burzama onda u svojim kalendarima posebno označite treći petak ožujka, lipnja, rujna i prosinca. Naime, tada se događa Triple Witching Day, odnosno dan u kojem istodobni istječu tri vrste ugovora o financijskim derivatima na tržištu: opcije na dionice, terminski ugovori na dioničke burzovne indekse i opcije na dioničke burzovne indekse. Jedna od primarnih odlika Triple Witching Daya je porast obujma trgovanja i volatilnost tržišta jer trgovci i institucionalni investitori pokušavaju kompenzirati, zatvoriti ili promijeniti svoje pozicije. To dovodi do mahnite aktivnosti i naglih promjena cijena", pojasnio je Soldić.
Trećeg petka u prosincu će se i rebalansirati indeks Nasdaq 100. Riječ je o indeksu u kojem dominiraju dionice tehnoloških kompanija, a taj je sektor posljednjih mjeseci obilježila umjetna inteligencija koja je bila odgovor na sve dobro što se događalo na burzama.
"Tehnološke kompanije doživjele su procvat zahvaljujući umjetnoj inteligenciji i hypeu koji se stvorio oko UI-a. Iako je umjetna inteligencija imala velik utjecaj na sve što se događalo na burzi, neki smatraju da je i taj hype preuveličan. Situacija s otkazom Sama Altmana samo je dodatno pridonijela tom hypeu oko umjetne inteligencije“, rekao je Soldić.
Dugoročne investicije
Tradicionalnom pristupu investicijama kakav vlada u Adria regiji u fokusu su uglavnom nekretnine, a nakon toga je najvjerojatnija opcija zlato.
Davor Žic, član uprave tvrtke Goldman Graff, kaže da je zlato investicija na dulji rok i nešto što investitorima pruža sigurnost budući da znaju što očekivati na duži rok.
Veći prinosi na obveznice guraju cijenu zlata niže, ali taj je odnos prekinut tijekom ogromnog rasta realnih prinosa prošle godine, s potražnjom za zlatom podržanom značajnom kupnjom središnjih banaka jer su neke zemlje namjeravale smanjiti svoju ovisnost o dolaru kada je Washington uveo sankcije Rusiji. Očekuje se da će Fed početi snižavati kamatnu stopu, a Žic kaže da će to imati utjecaj na sve sektore pa tako i na zlato.
"Fed je najavio to rezanje kamatnih stopa, a najavljuje se da će to isto učiniti Europska središnja banka. Morat će se ulagati u druge vrste imovine. Tržište se nije još sto posto oporavilo od brojnih šokova, recesija je odgođena, ali je pitanje koliki će biti apetit ulagača u rizik. Tu vjerujem da će se zlato opet pokazati pobjednikom. Rast će potražnja i cijena“, rekao je Žic.
Warren Buffett, jedan od najpoznatijih svjetskih investitora, navodno ne ulaže u zlato. No, s druge strane, ulaže u srebro jer ono ima uporabnu vrijednost. Žic je rekao da, iako je to poznata teza, ona nije istinita.
"Nije točno da Buffett izbjegava zlato. On je 2020. godine na vrhuncu cijene zlata i u pandemiji uložio pola milijarde dolara u firmu koja se bavi investicijskim zlatom. Itekako je uspio iskoristiti prednosti koje ima zlato u vrijeme krize“, objasnio je u petak Žic.