Zarade većine tehnoloških giganta su objavljene, a ova grupa je isporučila veće profite nego što je Wall Street očekivao. Loša vijest: izgledi za ponavljanje takvih rezultata u četvrtom kvartalu su se pogoršali.
Apple, Alphabet, Meta Platforms i Tesla su svi investitorima dali razlog za brigu o rastu. Od Appleovog skromnog izgleda za prazničnu sezonu do mlakih rezultata prodaje u oblasti clouda Googleove matične kompanije Alphabet, zajednička tema za ovu grupu bila je opreznost. Meta je upozorila da je teško predvidjeti šta će se desiti sljedeće godine, dok je Tesla izrazila zabrinutost da potražnja za električnim automobilima počinje da slabi.
To izaziva zabrinutost kod investitora čak i pošto je indeks Nasdaq 100 prošle nedjelje skočio 6,5 odsto i zabilježio najbolju nedjelju u godinu dana.
"Ovo se sve svodi na neuspjeh u davanju smjernica za budućnost", rekao je Scott Colyer, izvršni direktor Advisors Asset Managementa. "Akcije tehnoloških giganata bile su precijenjene do istorijskih visina, pa su investitori bili razočarani kada su ove kompanije podbacile."
Tehnološke akcije sada stoje na klimavom tlu. Akcije sedam najvećih tehnoloških kompanija su prosječno pale za oko devet odsto u odnosu na 52-nedjeljne maksimume. Samo Apple je izgubio više od 300 milijardi dolara na tržišnoj vrijednosti.
Pad vrijednosti je pojeftinio procjene tržišne vrijednosti kompanija, ali akcije su i dalje skupe i to, uz manje prostora za sigurni rast u budućnosti, navodi investitore da se kolebaju da li da plate visoku cijenu za akcije. Akcije sedam najvećih kompanija u indeksu S&P 500 su prosječno procijenjene na 31 puta projektovane dobiti, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. To je skoro dvostruko više od projektovane vrijednosti drugih 493 akcije u indeksu.
Profiti sedam najvećih tzv. kompanija velikog rasta u S&P 500 - Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon.com, Nvidia, Meta i Tesla – idu ka rastu od 50 odsto, prema podacima Bloomberg Intelligencea. Iako je Tesla objavila nižu zaradu od očekivane, cijela grupa bi trebalo da nadmaši povećanje od 36 odsto koje je bilo predviđeno prije početka sezone zarada. Nvidia će posljednja objaviti svoje rezultate 21. novembra.
Za Keitha Lernera, jednog od izvršnih direktora Truist Advisory Servicesa, pritisak na tehnološke gigante je znak da je ispravka na S&P 500 blizu kraja, što priprema scenu za izvanredne rezultate u posljednja dva mjeseca godine, koji obično budu povoljni za akcije.
"Sada smo u boljem sezonskom periodu za tržište, kamate se stabilizuju, ekonomske informacije su mješovite i ima pozitivnih vijesti o vještačkoj inteligenciji", rekao je. "S obzirom na to da mnogi investitori zaostaju, dijelom zbog toga što su propustili da kupe tehnološke akcije ranije ove godine, mislimo da bismo mogli vidjeti da neki investitori jure tehnologiju do kraja godine iz straha da će biti izostavljeni."
Naravno, sektor tehnologije u S&P 500 i dalje ima premiju od gotovo 36 odsto u odnosu na indeks na osnovu trenutne cijene akcija kompanije podijeljene s očekivanom budućom vrijednosti, prema podacima Bloomberg Intelligencea.
Zato Colyer kaže da vidi još problema za veće akcije velikog rasta koje su možda išle predaleko. Njegova kompanija Advisors Asset Management odlučila se da kupi akcije Microsofta jer vjeruje da će se velika investicija kompanije u vještačku inteligenciju isplatiti.
"Iako postoji mnogo uzbuđenja oko vještačke inteligencije, nije svaka kompanija spremna za tržište", dodao je. "Akcije mogu da ojačaju do kraja godine, ali ne bih rekao da je ovo potpuno zeleno svjetlo za tehnološke akcije ili čak za šire tržište."
Nakon što je S&P 500 zabilježio tri uzastopna mjesečna pada, indeks je ostvario najbolju nedjelju u 2023. godini nakon što je Fed signalizirao u srijedu da će rast dugoročnih prinosa na državne obveznice SAD-a smanjiti podsticaj za ponovno podizanje kamatnih stopa.
Ipak, borba između tehnoloških akcija i prinosa na obveznice može se nastaviti u narednim nedjeljama, što može potencijalno štetiti menadžerima novca koji su upravo opet kupili akcije najvrednijih američkih kompanija kako su prinosi opadali.
"Sve se može promijeniti u trenutku ako dođe do ekonomske ili geopolitičke promjene, što bi direktno uticalo na akcije koje nisu uključivale inherentne opasnosti koncentrisanog tržišta u tehnološkim kompanijama", rekao je Max Wasserman, viši menadžer portfolija u Miramar Capitalu. "Zato budite oprezni i nemojte previše optimistički gledati na kompanije s najvećom tržišnom kapitalizacijom iz tehnologije."