Cijena zlata i nafte je pala zajedno sa državnim obveznicama, dok su fjučersi američkih akcija porasli jer je tokom vikenda ublažen strah da bi sukob na Bliskom istoku mogao eskalirati. Azijske akcije su pale četvrti dan zaredom, pri čemu je Kina jedna od najviše pogođenih jer je investitorsko raspoloženje i dalje krhko.
Cijena nafte je skliznula ispod 87 dolara po barelu, dok je cijena zlata pala sa petomjesečnog maksimuma na oko 1,970 dolara po unci, jer je Izrael odložio kopneni napad na Gazu u nastojanju da osigura oslobađanje više talaca.
Američki fjučersi su napredovali u Aziji nakon što je S&P 500 pao više od jedan odsto u petak. Obveznice su pale, smanjujući rast iz petka. Jen je privremeno oslabio prema 150 dolara.
Tržišta počinju da povlače neke od sigurnosnih ulaganja iz prošle nedjelje nakon što je Hamas oslobodio dva američka taloca i pomoć je tokom vikenda počela da pristiže preko granice Egipta sa Gazom. Ipak, Izrael je pojačao vazdušne napade na Gazu u pripremi za "narednu fazu" svog sukoba sa Hamasom, upozoravajući takođe da Hezbolah rizikuje da uvuče Liban u širi regionalni rat.
"Ovo je `karbonska kopija` prošlog ponedjeljka kako vidimo djelimično odustajanje od tokova sigurnih utočišta stvorenih prije vikenda," rekao je Tony Sycamore, analitičar u IG Australija u Sidneju.
Kineske akcije su dodatno povukle azijsko tržište akcija prema dole. Problemi u sektoru nekretnina su se nastavili, a povjerenje je uzdrmano nakon što je Peking pokrenuo seriju istraga protiv Foxconn Technology Group, najvažnijeg partnera kompanije Apple Inc. i jednog od najvećih poslodavaca u zemlji. MSCI-jev azijski indeks akcija izgubio je 0,6 odsto, pri čemu je Šangajski kompozitni indeks pao 0,8 odsto.
U drugim dijelovima svijeta, jen je privremeno oslabio ispod 150 po dolaru rano u ponedjeljak, i to je nivo koji se pažljivo prati zbog mogućeg intervencionizma japanskih vlasti u cilju podrške valuti. Zvaničnici Banke Japana razmatraju da li da promijene postavke kontrole kamatnih stopa na sastanku iduće nedelje, prenosi Nikkei novine u nedjelju, ne navodeći izvor informacija.
"Tržišta ponovo budno prate moguću intervenciju Banke Japana," napisali su stratezi Commonwealth Bank of Australia, uključujući Josepha Capurso, u bilješci za klijente. Jen će vjerovatno ostati pod pritiskom ove nedjelje "s obzirom na rast prinosa na japanske državne obveznice sa rokom dospijeća od 10 godina, uz rastuću spekulaciju o zatezanju politike Banke Japana, što neće mnogo smanjiti jaz u prinosu na obveznice Japana u odnosu na SAD," naveli su.
Globalna tržišta su posljednjih nedjelja bila uzburkana zbog rasta prinosa na trezorske zapise i rastuće zabrinutosti da će kamatne stope ostati visoke duže vrijeme. Predsjednica Federalnih rezervi iz Klevelanda, Loretta Mester, izjavila je da je američka centralna banka blizu završetka kamatnog zatezanja ako se ekonomija razvija kako se očekivalo.
U petak je S&P 500 pao ispod svoje 200-dnevne sredine - što neki vide kao pesimistički signal - dok se Cboe Volatility Index, poznat kao "mjera straha" na Wall Streetu, popeo na najviši nivo od marta.
Ove nedjelje će trgovci pažljivo analizirati znakove o izgledima globalnih kamatnih stopa, uz inflacione podatke u Australiji i Japanu, kao i podatke o ekonomskoj aktivnosti u SAD-u i Evropi. Predsjednik Federalnih rezervi, Jerome Powell, trebalo bi da iznese svoje komentare, a očekuje se i odluka Evropske centralne banke kasnije tokom ove nedjelje.