Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ponudit će investitorima trogodišnje obveznice FBiH u vrijednosti od 50 milijuna maraka.
Investitorima će na primarnom tržištu Sarajevske burze (SASE) kroz 46. aukciju biti ponuđeno ukupno 50.000 obveznica, nominalne vrijednosti 1.000 KM po obveznici.
Aukcija po metodi višestruke cijene je zakazana za 31. listopada ove godine, a dospijeće obveznica je 01. studenog 2026. godine. Isplata kamate je polugodišnje, od datuma poravnanja, a isplata glavnice jednokratno na datum dospijeća.
Čitaj više
Buknule obveznice FBiH, interes investitora veći od ponude
Ukupan iznos pristiglih ponuda dostigao je 53.010.000 KM.
17.10.2023
FBiH se zadužila za skoro 40 milijuna KM, rasle dionice EP BiH
Vrijednost BIFX-a nije se mijenjala i iznosi 767,82 poena.
26.09.2023
Zašto se RS zadužuje po duplo većim kamatama nego FBiH
Kamata na obveznice RS iznosila šest odsto, a na obveznice FBiH 2,85 odsto.
20.09.2023
45. emisija
Podsjećamo, FBiH je 17. listopada prodala obveznice u vrijednosti od 30 milijuna KM. Na 45. aukciji obveznica Federacije BiH, metodom višestrukih cijena upisano je ukupno 30.000 obveznica.
Interes investitora bio je veći, a ukupan iznos pristiglih ponuda dostigao je 53.010.000 KM. FBiH je na kraju na ovaj način prikupila sredstva od 29.984.796 KM, po kuponskoj stopi od 3,55 posto, navodi se u izvještaju na SASE.
Datum dospijeća obveznica je 18. oktobar 2028. godine. Isplata kamate je polugodišnje, od datuma poravnanja, a isplata glavnice jednokratno na datum dospijeća.
FBiH se na burzi zadužila i početkom ovog mjeseca, takođe za skoro 30 milijuna KM.
Entitetske razlike
Entiteti u BiH, Republika Srpska i Federacija BiH, redovno koriste obveznice i trezorske zapise kako bi prikupili određena sredstva u proračune, ali je kamata koju su spremni da plate značajno različita.
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković objasnio je ranije da je osnovni razlog različitih kamata ustvari različit nivo kreditnog rizika koji je vidljiv iz različitih nivoa fiskalne snage i geopolitičke situacije.
"Kad uporedimo fiskalnu snagu ta dva entiteta, vidimo da je nivo duga u apsolutnom iznosu jednak, no kada se dug stavi u omjer s BDP-om, tada vidimo da je dug RS oko 43 posto BDP-a, a FBiH oko 21 posto", naglašava Blažeković.
Isto tako, dodaje, proračunski deficit RS prema posljednjim dostupnim podacima je 2,8 posto BDP-a, dok FBiH sasvim suprotno bilježi budžetski suficit od 1 posto BDP-a.
"S druge pak strane, pokušaji da se zaduže kod Kine i Rusije, kao i geopolitička povezanost s potonjom ne idu u prilog nižoj kamatnoj stopi Republike Srpske prilikom zaduživanja na tržištima kapitala", kaže Blažeković. "Taj rizik može se zapravo i vidjeti iz omjera unutrašnjeg duga (duga prema subjektima unutar BiH) i ukupnog duga, gdje je omjer RS 35 odsto, a FBiH 16 odsto, što nam govori da su strani investitori spremniji posuditi sredstva Federaciji nego RS:"
Svi navedeni razlozi, dodaje, utiču na spremnost investitora da ponude RS zaduživanje po stopama sličnim Federaciji.
-uz pomoć Svjetlane Šurlan