Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine zadužile su se nedavno prodajom obveznica u ukupnom iznosu od 170 miliona maraka. Dok je kamata na obveznice RS iznosila šest odsto, na obveznice FBiH je bila 2,85 odsto.
Republika Srpska zadužena je za 130 miliona maraka, a Federacija BiH za 40 miliona KM. U oba slučaja riječ je o obveznicama koje dospijevaju za pet godina.
Više: FBiH se zadužila za 40 miliona KM, dok investitori preprodaju obveznice RS
Dodik obećava finansijsku stabilnost dok prodaje obveznice RS od 130 miliona KM
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković objašnjava da se Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine zadužuju po znatno različitim kamatnim stopama, a da je osnovni razlog za to različit nivo kreditnog rizika koji je vidljiv iz različitih nivoa fiskalne snage i geopolitičke situacije.
"Kad uporedimo fiskalnu snagu ta dva entiteta, vidimo da je nivo duga u apsolutnom iznosu jednak, no kada se dug stavi u omjer s BDP-om, tada vidimo da je dug RS oko 43 odsto BDP-a, a FBiH oko 21 odsto", naglašava Blažeković.
Isto tako, dodaje, budžetski deficit RS prema posljednjim dostupnim podacima je 2,8 odsto BDP-a, dok FBiH sasvim suprotno bilježi budžetski suficit od 1 odsto BDP-a.
"S druge pak strane, pokušaji da se zaduže kod Kine i Rusije, kao i geopolitička povezanost s potonjom ne idu u prilog nižoj kamatnoj stopi Republike Srpske prilikom zaduživanja na tržištima kapitala. Taj rizik može se zapravo i vidjeti iz omjera unutrašnjeg duga (duga prema subjektima unutar BiH) i ukupnog duga, gdje je omjer RS 35 odsto, a FBiH 16 odsto, što nam govori da su strani investitori spremniji posuditi sredstva Federaciji nego RS", kaže Blažeković.
Svi navedeni razlozi, dodaje, utiču na spremnost investitora da ponude RS zaduživanje po stopama sličnim Federaciji.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria već pisala, javni dug Bosne i Hercegovine u prvom kvartalu ove godine pao je u poređenju s krajem 2022. i to najviše zahvaljujući smanjenju duga institucija Bosne i Hercegovine. S druge strane, problematično je što najveći dio vanjskog zaduživanja ide za finansiranje potreba javnog sektora, kao i visok unutrašnji dug o kojem niko ne vodi računa.
Više: Javni dug BiH 12,7 milijardi KM, problematično unutrašnje zaduživanje
''Budžetski deficiti će 2023. porasti u svim zemljama Adria regije, smatraju analitičari Bloomberg Adrije. To će rezultirati daljnjim povećanjem javnog duga, ali će on, izražen udjelom u BDP-u, nastaviti padati zbog nominalnog rasta ekonomije'', naveli su ranije analitičari Bloomberg Adrije.