Nakon evropskih, i američke berze trgovanje u srijedu završile su u crvenom, a poslije najave predsjednika Feda Jeromea Powella da ta monetarna institucija nije završila kampanju podizanja kamatnih stopa i da bi do kraja godine mogla da uslijede još dva povećanja.
Indeks S&P 500 završio je trgovanje padom od 0,52 odsto, indeks DJIA završio je trgovanje padom od 0,3 odsto, dok je indeks Nasdaq 100 pao za čak 1,21 odsto.
Powell je juče rekao da centralni bankari očekuju da će biti neophodno povećanje kamatne stope kako bi se američki rast usporio ispod dosadašnjih nivoa i smanjio pritisak na cijene i da će odluke o dodatnim povećanjima biti zasnovane na predstojećim podacima.
"Moje kolege i ja razumijemo teškoće koje uzrokuje visoka inflacija i ostajemo posvećeni cilju da je ponovo snizimo na nivo od dva odsto", naveo je Powell u srijedu u bilješkama koje će biti dostavljene Komitetu za finansijske usluge.
Federalni komitet za otvoreno tržište (FOMC) stavio je pauzu na podizanje kamatnih stopa prvi put u 15 mjeseci prošle nedjelje, pri čemu su one ostale na nivou između pet i 5,25 odsto. Međutim, prema srednjoročnoj procjeni zvaničnika Feda, kamatne stope će porasti na nivo od 5,6 odsto do kraja godine, što ukazuje na dodatna dva povećanja za četvrtinu procentnog poena, koja prate iznenađujuće upornu inflaciju i jačanje tržišta rada.
Pored Powellove izjave, na pad evropskih berzi uticali su i podaci o britanskoj inflaciji, koja je bila veća od očekivane. Naime, inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu bila je viša nego što je očekivano već četvrti mjesec zaredom, što je pojačalo pritisak na Banku Engleske da više poveća kamatne stope.
Indeks potrošačkih cijena je u maju porastao za 8,7 odsto u odnosu na godinu ranije, isto kao i prethodnog mjeseca, saopštio je u srijedu Državni zavod za statistiku. Bazna inflacija, koja isključuje nestabilne cijene hrane i energije, neočekivano je porasla na 7,1 odsto sa 6,8 odsto. Ekonomisti su očekivali da će glavna inflacija biti na 8,4 odsto, a bazna ostati nepromijenjena.