Akcije na najvećim evropskim berzama trgovale su sa dobicima u srijedu, a sva pažnja investitora bila je uprta ka Federalnim rezervama Sjedinjenih Američkih Država.
Dok će centralna banka evrozone u četvrtak gotovo izvjesno podići kamatne stope za još 25 baznih poena, isto tako je skoro gotova stvar da će glavna monetarna institucija SAD svoje cijene zaduživanja nakon deset podizanja ostaviti nepromenjenim.
Đavo će, po običaju i u oba slučaja, biti u detaljima. U slučaju Feda, najviše pažnje posvetiće se porukama zvaničnika i takozvanom "dot plotu", odnosno tabeli koja pokazuje predviđanja članova centralne banke o kamatnim stopama u budućnosti.
Pored centralnih banaka, u Evropi je bitna vijest došla i iz Ujedninjenog Kraljevstva. Ekonomija ove države se oporavila u aprilu pošto je snažan rast u sektoru maloprodaje i kreativne industrije nadoknadio usporavanje građevinarstva i proizvodnje.
Bruto domaći proizvod porastao je za 0,2 odsto nakon pada od 0,3 odsto u martu, kada su jake kiše i štrajkovi zadržali potrošače kod kuće, saopštila je u srijedu Kancelarija za nacionalnu statistiku. Prema ovim podacima, ekonomija je veća za 0,3 odsto nego u periodu prije nego što ju je virus korona pogodio 2020.
GBPUSD:CUR
GBP
1,2695 USD
vrijednost na početku trgovanja
1,2612
posljednja zaključna vrijednost
1,2612
promjena od početka godine
5,0567%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
1,04 - 1,27
Pozitivan početak iz drugog kvartala zasad smanjuje rizik od recesije. Međutim, opklade da će Banka Engleske nastaviti da povećava kamatne stope tokom ljeta povećavaju izglede za pad kasnije tokom godine, jer donosioci odluka nastoje da ukrote inflaciju koja je preko četiri puta veća od cilja banke od dva odsto.
"Iako se BDP oporavio u aprilu, ovo više odražava preokret pritiska lošeg vremena u martu na sektor usluga nego značajno poboljšanje naše osnovne putanje rasta", rekao je Suren Thiru, direktor ekonomije na Institute of Chartered Accountants in England and Wales. On je dodao da više kamatne stope i rastuće poresko opterećenje znače da bi privreda "mogla da još neko vreme jedva drži glavu iznad vode".
Nakon ohrabrujućih podataka, funta je ojačala prema dolaru došavši na najviši nivo u prethodnih 13 meseci.
Što se tiče vesti iz svijeta biznisa, francuski ministar za digitalizaciju Jean-Noel Barrot je izjavio da bi bilo sjajno kada bi Tesla otvorila fabriku baš u toj zemlji. Milijarder Elon Musk je ranije potvrdio da zvaničnici kompanije razmišljaju o mogućim lokacijama za još jedno veliko postrojenje.
Pred kraj trgovanja, njemački indeks DAX napredovao je za 0,5 odsto, dok su vrednosti indeksa CAC 40 i FTSE 100 uvećane za 0,51 i 0,22 odsto u odnosu na prethodni dan.