Akcije u sklopu najvećih evropskih berzanskih indeksa nedjelju su završile sa gubicima, a u centru pažnje su se ponovo našle poruke centralnih bankara iz Sjedinjenih Američkih Država i evrozone.
Prvo je stigla poruka predsjednika Feda Jeromea Powella, koji je ponovio da se dodatna podizanja kamatnih stopa centralne banke SAD zasad ne mogu isključiti.
"Ako bude prikladno da dodatno pooštrimo politiku, nećemo oklijevati da to učinimo", rekao je Powell u uvodnoj riječi pripremljenoj za panel diskusiju na konferenciji Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Vašingtonu.
"Međutim, nastavićemo da se krećemo pažljivo, i razmatraćemo mogućnost da smo pogrešno postupili zbog nekoliko mjeseci dobrih podataka, kao i mogućnost da smo pretjerali u pooštravanju", dodao je.
Powell je rekao da su zvaničnici posvećeni tome da osiguraju da kamatne stope budu dovoljno visoke da vrate inflaciju na cilj od dva odsto, ali je dodao da nisu uvjereni da su to postigli.
Otprilike iste poruke došle su i od predsjednice Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde.
Ona je izjavila da bi držanje depozitne kamatne stope na sadašnjih četiri odsto trebalo da bude dovoljno za obuzdavanje inflacije, ali je i dodala da će zvaničnici razmotriti ponovno dizanje kamatne stope ako zatreba.
"Ako nivo na kom smo sada zadržimo dovoljno dugo, o čemu se može raspravljati, to će značajno doprinijeti spuštanju inflacije prema ciljanih dva odsto. Ako se pojave novi veći šokovi, u zavisno od njihove prirode, morali bismo ponovno razmotriti taj stav", poručila je Lagarde na skupu koji je organizovao Financial Times.
Novi podaci pokazuju da je oktobarska inflacija u evrozoni usporila na 2,9 odsto, što je najniža godišnja stopa u posljednje dvije godine. Sukob na Bliskom istoku može ponovo pogurati cijenu nafte naviše i to sada zvaničnici pomno prate.
"Moramo pažljivo pratiti kako se kreću cijene energije. Ne smijemo ovaj respektabilni iznos od 2,9 odsto uzeti zdravo za gotovo kao dostignuće na duži rok", rekla je Lagarde.
Što se statističkih podataka tiče, saznali smo da je Ujedinjeno Kraljevstvo izbjeglo recesiju, a privredni rast Britanije je stagnirao u trećem kvartalu. Osim toga, i industrijska proizvodnja u ovoj državi nije napredovala, ali nije zabilježila ni pad u septembru.
Francuski CAC 40 i britanski FTSE 100 nazadovali su za po 0,96 i 1,28 odsto, dok je njemački DAX izgubio 0,77 odsto svoje vrijednosti u odnosu na prethodni dan.
-u pisanju teksta pomogli Craig Torres i Alexander Weber