Četiri događaja u idućih malo više od dvije sedmice odrediće hoće li se oživljavanje tržišta dionica s početka godine nastaviti ili će ponovo zastati na duže vrijeme, slično razvoju događaja u februaru.
Već u utorak i srijedu čelnik Feda Jerome Powell u svjedočenju na Capitol Hillu pred tijelima Kongresa o situaciji u finansijskom i bankarskom sektoru iznosi svoje viđenje monetarne politike u tradicionalnom obraćanju koje se održava svake dvije godine i traje dva dana.
Investitori će, naravno, tražiti svaki signal o tome kako će se dalje razvijati monetarna politika.
Primjerice, krajem prošle sedmice tržište je živnulo kada je član Feda Raphael Bostic rekao da bi centralna banka mogla pauzirati u svojim odlukama tokom ljeta.
Krajem ove sedmice, odnosno 10. marta, na redu je izvještaj za februar o zaposlenosti, a onda četiri dana kasnije objavljuje se i indeks potrošačkih cijena.
Zasad ekonomisti prognoziraju da neće biti promjena na tržištu rada u odnosu na januar i da će nezaposlenost ostati na od tri do četiri odsto. Za inflaciju je prognoza da će u februaru pasti na šest odsto sa 6,4 odsto u januaru. Temeljna inflacija bi mogla u februaru biti 5,4 odsto na godišnjem nivou ili rasti 0,4 odsto na mjesečnom nivou.
Ti će podaci, naravno, bitno uticati na daljnje poteze Feda.
Konačno, 22. marta Fed ima idući sastanak na kojem odlučuje o kretanju kamatne stope. Tržište zasad smatra da će kamatna stopa doći do vrhunca u septembru na 5,4 odsto, što je gotovo jedan bod više no što je sada.
"Ako u konačnici kamatna stopa dođe do 5,5 odsto, to neće ići u prilog tržištu dionica, ali neće djelovati na tržište tako negativno kao što je to bio slučaj lani, kada je bilo više neizvjesnosti u tome kako bi mogao izgledati najgori scenarij", kaže Michael Antonelli iz investicijske kompanije Baird.