Dionice na američkim burzama u ponedjeljak su nastavile svoj negativni trend potaknut podatkom o rekordno visokoj inflaciji u Sjedinjenim Američkim Državama objavljenim u petak. Dow Jones indeks izgubio je 2,8 posto vrijednosti te je kraj trgovanja dočekao na razini od 30 516 bodova. Tehnološki Nasdaq indeks skliznuo je za čak 4,7 posto na 10 809 bodova, dok je vrijednost S&P 500 indeksa potonula 3,9 posto na 3749 bodova.
Investitori i dalje strahuju da bi Savezne rezerve (Federal Reserve, Fed) mogle dodatno postrožiti već očekivano zatezanje monetarne politike što bi ograničilo gospodarski rast. Fed je od ožujka povećao kamatne stope za 0,75 postotka te se sada kreću u rasponu od 0,75 do 1 posto.
Novo podizanje kamatnih stopa očekuje se u srijedu, a analitičari su dosad očekivali da će Fed podići kamatu za pola postotka. Nakon objave podatka o inflaciji u petak pojavila su se i nagađanja da bi skok mogao bi ti i za 0,75 posto, a pojedinci drže da ne treba isključiti niti porast od 100 baznih bodova.
Primjerice, analitičari investicijske banke Goldman Sachs poručili su da bi Fed već sada, a i u srpnju mogao podići kamate za 0,75 postotka, piše Hina.
Krajem prošlog tjedna objavljeno je da je stopa inflacije u SAD-u u svibnju na godišnjoj razini iznosila 8,6 posto čime su splasnule nade da je ona dosegnula vrhunac u travnju.
"Još prošloga tjedna tržište je pokušalo rasti na temelju ideje da je inflacija dosegnula vrhunac u travnju i da Fed neće biti previše agresivan. No, te teze pale su u vodu u petak s izvješćem o potrošačkim cijenama u svibnju, koje je pokazalo da se inflacija ukorijenila gdjegod da pogledate", rekao je Ross Mayfield, strateg u tvrtki Baird, a njegove riječi prenosi Hina.
Cijene dionica pale su u ponedjeljak i na europskim burzama. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,5 posto na 7.205 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,4 posto, na 13.427 bodova. Vrijednost pariškog CAC indeksa smanjena je za 2,7 posto na 6.022 boda.
Znakovi preokreta
No, ranojutarnje trgovanje na elektroničkim platformama u utorak pokazuje prve znakove primirivanja tržišta. Terminski ugovori za američke dionice krenuli su prema gore što indicira daljnja očekivanja ulagača. Ugovori za S&P 500 i Nasdaq indekse porasli su za više od jedan posto, a vrijednost američkog dolara je blago popustila nakon dosezanja najviše razine u posljednje dvije godine.
Osim inflacije, na burzovne trendove utječu i poremećaji u dobavljačkim lancima kao i na tržištima sirovina. Dodatnu brigu investitorima stvara i kineska politika nultog covida koja predviđa vrlo stroge mjere zabrane kretanja kako bi se spriječilo širenje epidemije, a i nastavak ruske invazije u Ukrajini.
Cijena sirove nafte u utorak je krenula prema razini od 122 dolara za barel jer kupci očekuju probleme u ponudi ako Kina olabavi svoje mjere borbe protiv pandemije i ponovo počne kupovati naftu u punom kapacitetu.