Multilateralne kompenzacije omogućile su da kompanije iz Bosne i Hercegovine (BiH) tokom prošle godine kompenzuju ukupno 75,44 miliona maraka obaveza i potraživanja, a ove godine planirano je novih šest kompenzacija.
Od uspostavljanja sistema multilateralne kompenzacije na Banjalučkoj berzi "prebijena" je 1,1 milijarda KM obaveza i potraživanja između čak 2.655 učesnika.
U kompenzacijama, pored subjekata iz Republike Srpske ima i 358 učesnika iz Federacije BiH, a koji u posljednje dvije godine intenzivnije učestvuju u kompenzacijama.
Direktor Banjalučke berze Milan Božić rekao je da sistem multilateralne kompenzacije ima i regionalnu perspektivu.
"Održani su sastanci u Ministarstvu finansija Srbije i Hrvatskoj Narodnoj banci, kojima je ovaj sistem interesantan, a sistem smo prezentovali i u Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD), gdje ga smatraju pogodnim za primjenu u svim zemljama u tranziciji. Bili smo i na Univerzitetu Oxford i u Banci za međunarodno poravnanje (BIS) u Baselu. Postoji interesovanje jer ovaj sistem objedinjuje informacije, a mnogo likvidnosti počiva na tome što se ne koriste raspoložive informacije ko kome duguje i preko sistema se mogu identifikovati izvori likvidnosti", istakao je Božić.
U 2023. godini planirano šest multilateralnih kompenzacija
Nedavno je Vlada RS usvojila Odluku o sprovođenju multilateralne kompenzacije i cesije kojom se određuje raspored multilateralnih kompenzacija tokom 2023. godine.
Kao što je to bio slučaj proteklih godina, biće organizovano ukupno šest kompenzacija, i to svaka dva mjeseca, počevši od februara, a cilj je povećanje likvidnosti privrede.
Više: Multilateralne kompenzacije put do miliona raspoloživog novca
Posljednja multilateralna kompenzacija realizovana je 13. decembra i u njoj je kompenzovano ukupno 15,5 miliona KM obaveza i potraživanja, a bilo je 429 učesnika.
Od 2015. godine kompenzovano je ukupno milijarda i 105 miliona KM neospornih novčanih obaveza i potraživanja između subjekata prijavljenih u Jedinstveni sistem za multilateralne kompenzacije i cesije.
Sistem za multilateralne kompenzacije i cesije razvijen je tako da učesnici imaju online pristup unesenim podacima i u potpunosti je integrisan s bankama, trezorskim institucijama i Poreskom upravom.