Investitori koji su spremni da okrenu novi list poslije najgore godine za akcije od globalne finansijske krize trebalo bi da se spremaju za još muka koje dolaze u 2023.
To je iskrena poruka najpoznatijih stratega iz Morgan Stanleyja, Goldman Sachsa i drugih, koji upozoravaju da će se akcije suočiti s novim padom u prvoj polovini godine, pošto će zarade kompanija biti pod uticajem slabijeg ekonomskog rasta i još uvijek visoke inflacije, a centralne banke i dalje nepokolebljivo podižu kamatne stope.
Druga polovina godine će označiti oporavak kada Federalne rezerve prestanu povećavati stope, kažu – ali je vjerovatno da će to biti prigušeni oporavak poslije kojeg će akcije i dalje biti samo umjereno više nego na kraju 2022.
S&P 500 će sljedeću godinu završiti u prosjeku na 4.078 poena - oko sedam odsto više od trenutnih nivoa, prema 22 stratega koje je Bloomberg ispitao. Najoptimističnija prognoza je da će doći do povećanja od 24 odsto, dok najpesimističniji smatraju da će opasti za 11 odsto. U Evropi, slična anketa među 14 stratega predviđa prosječnu dobit od oko pet odsto za Stoxx 600.
Oprezni središnji scenarij odražava mnoštvo izazova, od monetarnog pooštravanja do rata u Ukrajini i evropske energetske krize. Prvi od njih je već pomogao u smirivanju nedavnog rasta akcija.
Čak i bolje vijesti o inflaciji dolaze s velikim upozorenjem, jer nisu odvratile centralne banke od njihovog fokusa - stavljanja inflacije pod kontrolu. Jastrebovski tonovi i Feda i Evropske centralne banke u decembru izazvali su oštar pad kapitala i podsjetili investitore da određivanje neće biti lako u trenutku kada treba započeti dugo očekivanu promjenu politike.
Ukoliko ta poruka već nije bila jasna, Banka Japana ju je pojasnila šokantnim podešavanjem svoje politike prinosa na obveznice.
JPMorganov tim očekuje da će se S&P 500 vratiti na najniže nivoe viđene 2022. godine prije nego što zaokret od Feda podstakne oporavak u drugom polugodištu u kojem će S&P 500 biti za oko 10 odsto viši od trenutnih nivoa. U najgorem trenutku ove godine, u oktobru, indeks je pao za 25 odsto na 3.577 poena.
Najpoznatiji menadžeri novca takođe predviđaju težak početak 2023. godine, a dobici će doći pretežno u drugoj polovini godine, prema istraživanju Bloomberg Newsa objavljenom prošlog mjeseca.
Oni koji imaju optimističan stav mogu ukazati na otpornost američke ekonomije, sporiji tempo povećanja kamatnih stopa i ponovno otvaranje Kine nakon strogih blokada zbog Covida.
Uprkos svemu tome, jedan od glavnih konsenzusnih stavova među stratezima je da berze još uvijek ne odražavaju generalno loše ekonomske izglede.
Christian Mueller-Glissmann i Cecilia Mariotti iz Goldman Sachsa izjavili su krajem novembra da njihov model podrazumijeva 39 odsto vjerovatnoće usporavanja rasta u SAD-u u narednih 12 mjeseci, ali rizična sredstva su bila samo u šansi od 11 odsto.
Michael Wilson iz Morgan Stanleyja – koji ima čvrsti medvjeđi stavi i koji je bio na prvom mjestu u prošlogodišnjem istraživanju "Institutional Investora" – smatra da će S&P 500 pasti čak još 21 odsto u prvom kvartalu. Nakon oporavka indeks će godinu završiti na oko 3.900 poena, što implicira dobit od oko dva odsto u odnosu na zatvaranje 19. decembra.
Svi lošiji ekonomski izgledi u vezi su sa zaradama kompanija. Dok su profiti bili iznenađujuće otporni na nestalnu inflaciju 2022. godine, očekuje se da će se srušiti sljedeće godine, pošto pritisak na marže raste, a slabija tražnja stvara veći rizik od stagflacije.
Wilson je ove nedjelje upozorio da bi pad profita mogao da bude isti kao onaj tokom finansijske krize 2008. i da to nije trenutno uračunato u cijene akcija.
Istraživanje Bank of America Corp. takođe je pokazalo da menadžeri fondova očekuju da će se izgledi za zaradu pogoršati ove godine, što im je povećalo optimizam u pogledu obveznica u poređenju s akcijama. Njihova relativna pozicija u kapitalu u odnosu na fiksni prihod je najniža od 2009.
"Ne očekujemo da će se ovogodišnja pozadina konstruktivnog rasta zadržati i 2023.", rekao je Dubravko Lakos-Bujas, strateg u JPMorganu i broj dva u istraživanju institucionalnih investitora u decembru. On očekuje da će profit opasti za devet odsto u SAD-u, 10 odsto u evrozoni i četiri odsto u Japanu.
Prema riječima stratega Goldman Sachsa Sharon Bell, pad zarada u Evropi možda i nije tako loš kao tokom tipičnih recesija. Tamo gdje su prošle kontrakcije zabilježile pad profita za oko 30 odsto, pad bi mogao biti ograničen na osam odsto, ovog puta djelimično zbog povećanja luksuznih i rudarskih kompanija, koje je donijelo kinesko ublažavanje ograničenja zbog Covida.
- U pisanju pomogli Lu Wang i Michael Msika