Dionički indeksi na američkim burzama u ponedjeljak su krenuli prema dolje pod pritiskom ulagača koji strahuju da bi najnoviji dobri ekonomski rezultati mogli biti dodatno opravdanje za nastavak restriktivne monetarne politike Saveznih rezervi. Svježi podaci pokazuju neočekivani oporavak američkog uslužnog sektora u studenom, kao i otpornost tržišta rada. Kreatori monetarne politike stoga nemaju previše razloga vjerovati da visoke kamatne stope u ovom trenutku jako negativno utječu na smjer ekonomije.
Dow Jones indeks njujorške burze je kraj trgovanja u ponedjeljak dočekao na razini od 33.947,10 bodova, što je 1,4 posto niže nego u petak. S&P500 indeks je skliznuo za 1,8 posto na 3.998,84 bodova, dok je tehnološki Nasdaq indeks zaključen na 11.239,94 bodova, što predstavlja dnevni pad od 1,9 posto.
Među tehnološkim dionicama padom su se u ponedjeljak istaknule dionice Tesle. Vrijednosnice ovog proizvođača električnih automobila spustile su se za 6,4 posto nakon što je objavljeno da će kompanija srezati proizvodnju u Kini. Prema najavama, Teslin pogon u Šangaju će u prosincu smanjiti proizvodnju modela Y za barem 20 posto u odnosu na studeni.
Među sektorima koji su najviše stradali u ponedjeljak našla se i energetika. Pad cijena dionica za prosječnih 2,9 posto dijelom je prouzročen padom cijene prirodnog plina na terminskim tržištima za desetak posto, što je posljedica prognoza o blažoj zimi.
Investitori će idućih dana biti u iščekivanju objave novih ekonomskih pokazatelja, ali i posljednjeg ovogodišnjeg sastanka Saveznog odbora za otvoreno tržište. Tijelo Saveznih rezervi koje određuje referentne kamatne stope za Sjedinjene Američke Države svoju posljednju sjednicu održava za tjedan, 13. i 14. prosinca.
Moguća recesija
Prije zasjedanja očekuje se još i objava podataka o kretanju američke inflacije u studenom, što će biti jedan od faktora koji će utjecati na konačnu odluku. U ovom trenutku oko 90 posto investitora očekuje da će Savezne rezerve donijeti odluku o podizanju kamatnih stopa za još 50 baznih bodova na raspon od 4,25 do 4,50 posto. Rastuće kamatne stope rezultiraju sve glasnijim najavama o mogućoj recesiji najvećeg svjetskog gospodarstva u 2023.
Visoke kamatne stope bile su i razlog pada vrijednosti financijskih dionica u ponedjeljak. Mada više kamatne stope za banke obično znače i više kamatne prihode, pogoršanje ekonomskih uvjeta s druge strane donosi i usporavanje kreditne aktivnosti i više nenaplativih kredita.