Nakon što su nade u postepeno labavljenje monetarnih politika u eurozoni i Sjedinjenim Američkim Državama te u ublažavanje protuepidemijskih mjera u Kini u srijedu i četvrtak rezultirale solidnim rastom cijena dionica na europskim burzama, petak je donio smirivanje. Paneuropski dionički indeks Stoxx 600 skliznuo je za 0,2 posto nakon što je u prethodna dva dana ojačao 1,5 posto.
Sve to mu je bilo dovoljno da na tjednoj razini ipak ostvari rast i to od 0,6 posto čime je produljio niz na sedam uzastopnih tjedana rasta. To je najdulji takav pozitivan niz za ovaj indeks u posljednjih godinu i pol dana.
Ostali dionički indeksi europskih burzi također su odražavali staloženije raspoloženje investitora. Pariški CAC izgubio je 0,2 posto vrijednosti, londonski FTSE je kraj trgovanja dočekao uz tek simbolični pad od 0,03 posto, dok je frankfurtski DAX ostvario rast od četvrtine postotka na 14.529,39 bodova.
Sektorski gledano najbolji dan su imale dionice nekretninskih i maloprodajnih kompanija, dok su najgore prošli ulagači u energetske i tehnološke dionice.
Podaci s američkog tržišta rada pokazali su da zapošljavanje u SAD-u ne posustaje. To znači da će Savezne rezerve, bez straha od jače recesije, i dalje imati dovoljno prostora za držanje visokih kamatnih stopa kako bi se suzbila visoka inflacija. Pošto su tehnološke dionice osjetljivije od drugih na visoke kamatne stope, vrijednost im je u petak krenula prema dolje.
Nešto suzdržanije kretanje europskih dionica posljednjeg radnog dana ovog tjedna može biti i posljedica odluke dijela investitora da prodajom udjela unovče dobit ostvarenu kroz rast cijena u prethodna dva dana.
Suprotno raspoloženje vjerojatno je stajalo iza snažnog rasta cijene dionice investicijske banke Credit Suisse. Nakon 12 uzastopnih dana pada koji su spustili dionicu na rekordno nisku razinu, ulagači su izgleda osjetili da je povoljan trenutak za njenu kupnju. Cijena joj je u petak porasla za više od devet posto.