Alphabet Inc., krovna kompanija Googlea, zabilježila je rekordnu cijenu akcija pošto je predstavila čip nove generacije, kao i unaprijeđen model vještačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI) Gemini 2.0. Zamah hartija od vrijednosti došao je uslijed očekivanja da će korišćenje njihovog kvantnog čipa Willow znatno doprinijeti razvoju kvantnog računarstva, dok istovremeno novim načinima za korišćenje AI-ja Google pokušava da povrati dominantnu poziciju u oblasti te tehnologije.
Dionica Alphabeta vrijedila je skoro 192 dolara u petak u 9:30, nakon što je u srijedu zaključila trgovanje s rekordnih 195,4 dolara. Od početka godine vrijednost njegovih akcija porasla je za približno 40 odsto.
Tehnološki gigant je saopštio da je Willow pomogao u prevazilaženju ključnog izazova u kvantnom računarstvu, drastično smanjivši stopu grešaka. Pojašnjenja radi, velika imena u svijetu tehnologije rade na razvijanju kvantnog računarstva u nadi da će razviti sisteme koji rade neuporedivo brže od tradicionalnih računara zasnovanih na silicijumu. Međutim, iako su brzi, kvantni sistemi zasad su skloni greškama, što im otežava put ka masovnijem usvajanju.
Alphabetovom kvantnom računaru potrebno je samo pet minuta da riješi problem za koji bi superkompjuterima trebalo oko 10 septiliona godina, poručili su iz kompanije u ponedjeljak, mada nisu detaljnije iznijeli kakva bi bila praktična upotreba takve snage. Uopšteno govoreći, pretpostavlja se da će ovakvi računari jednog dana rješavati probleme u medicini, pojedinim industrijskim sektorima i u sferi AI-ja.
Dok kvantnoj tehnologiji treba još nekoliko godina da bi došla do širokog usvajanja u komercijalne svrhe, ovaj napredak jača Googleovo tehnološko vođstvo, ocijenio je analitičar u Bairdu Colin Sebastian, prenio je Bloomberg. "Willow označava važan korak ka konačnoj komercijalizaciji kvantnog računarstva, što bi moglo imati značajne implikacije za mnoge industrije, kao i za podatke i nacionalnu bezbjednost."
Iz Bloomberg Intelligencea su naveli da će napredak u pogledu kvantne tehnologije "vjerovatno pomoći i u obuci AI modela i u zaključivanju" u Alphabetu, dok su sve prilike da će se prednost koju imaju zbog ovog čipa povećati u odnosu na druge velike tehnološke kompanije.
Podsjetimo, ranije ove godine Microsoft i firma za kvantno računarstvo Quantinuum su takođe saopštili da su postigli ključni korak u uvođenju kvantnih računara u komercijalnu upotrebu, tako što su ih učinili pouzdanijim.
Kada je riječ o Geminiju, Google je ove nedjelje predstavio drugu generaciju tog AI modela (Gemini 2.0), a izvršni direktor Sundar Pichai je nazvao ovaj trenutak početkom "nove ere agenata", misleći na virtuelne asistente koji mogu da obavljaju zadatke s većom autonomijom. "Oni mogu da razumiju više o svijetu oko vas, razmišljaju više koraka unaprijed i preduzmu akciju u vaše ime, uz vaš nadzor."
Gemini 2.0 zamišljen je tako da može da ponudi višejezičnu komunikaciju, generisanje slika i integraciju s drugim Googleovim alatima, kao što su pretraga i izvršavanje programskog koda.
I na ovom polju se Google susreće s jakom konkurencijom, predvođenom OpenAI-jem (partnerskom kompanijom Microsofta) koji je 2022. objavio planetarno popularni četbot ChatGPT.
Gemini je inicijalno predstavljen u decembru 2023, a u međuvremenu je razvijeno više verzija ovog modela. Svi oni obučeni su da prave i analiziraju tekst, audio i video sadržaje. Mada Google obećava da će ne tako daleka budućnost donijeti mnogo više za Gemini, on i dalje ne nudi rješenje za neke od osnovnih problema s generativnim AI-jem trenutno, kao što su algoritamska pristrasnost i halucinacije, to jeste izmišljanje stvari.