Primjena umjetne inteligencije u skladištenju sve više pronalazi svoje mjesto u bh. kompanijama, koje uvode digitalizaciju i automatizaciju procesa skladištenja putem WMS-a (warehouse management system) i sličnih aparata. Prednosti su mnogobrojne.
Na ovaj način kompanije mogu automatizovati poslovne procese, povećati efikasnost zaposlenika, smanjiti operativne troškove poslovanja i povećati konkurentnost na tržištu. Veliki potencijal umjetne inteligencije vidimo i u poboljšanju sigurnosti skladišnih operacija, ali i u brzini dostave robe do kupaca.
Softver može pomoći u automatskom upravljanju zalihama, većoj frekvenciji odlaganja i optimizaciji rute, praćenju količina robe, datuma roka, identifikaciji grešaka, ali i u otklanjanja kvarova, te poboljšanju tačnosti podataka.
Sve ono što čovjek radi svakodnevno, Al uradi mnogo brže te na ovaj način može pomoći radnicima u smanjenju količine posla, ali i količine stresa koji rad donosi. Primjena umjetne inteligencije postaje sve popularnija u svijetu, pa se tako otvaraju nova polja gdje može da se iskoristi. Jedno od tih polja svakako su skladišta.
Primjena digitalizacije kroz umjetnu inteligenciju donosi olakšavanje i ubrzavanje skladišnih operacija, što u krajnosti povećava produktivnost i snižava troškove. Menadžeri i radnici u skladištu dobijaju "pomoćnika" koji im znatno olakšava izvođenje posla, naročito u domenu svakodnevnih rutinskih operacija, pojašnjava Tarik Kadrispahić, direktor Targera E&C za Bloomberg Adriju.
U BiH postoje kompanije, posebno one iz oblasti robe široke potrošnje, s ogromnim skladištima, koje, kako kaže Kadrispahić, "stoje rame uz rame sa svjetskim vrhom u ovoj oblasti".
Iako nemamo zvanične podatke o tome na kojem se mjestu nalazi BiH po ovom pitanju, Kadrispahić kaže da se vjerovatno nalazimo u prosjeku pri dnu ljestvice u odnosu na ostatak razvijenog dijela svijeta. To s druge strane znači da je kod nas potencijal primjene ogroman".
Čitajte: BiH može postati lider u polju umjetne inteligencije
Primjena zahtijeva od kompanija dodatna ulaganja u hardver, softver i obuku osoblja. BiH nema ni regulatorni okvir koji se bavi ovim pitanjima, što dodatno otežava kompanijama.
Veliki potencijal
Adnan Begoli, direktor Info Studija, navodi kako je ova kompanija umjetnu inteligenciju primijenila prije pet godina, a s vremenom su učili i prilagođavali se novinama, te danas svojim klijentima kroz njenu primjenu u skladištenju omogućavaju smanjenje troškova, optimizaciju skladištenja, veću kontrolu protoka robe te pojednostavljenje posla.
Prema njegovim riječima, BiH ima veliki potencijal jer imamo industriju koja se razvija, te jaku perspektivu IT kompanije.
"I samo treba da vidimo priliku i da je primijenimo", kaže Begoli za naš medij.
Grupacija AS Holding već druži period primjenjuje umjetnu inteligenciju za određene administrativne procese i operacije. Kako kaže Semir Hrvić, direktor IT direkcije u ovoj kompaniji, AS Holding koristi visokoregalno i automatizovano robotizovano skladište za potrebe skladišnog poslovanja njihove logističke kompanije.
"Imamo implementiran i jedan od najpoznatijih WMS sistema u Evropi, gdje smo, koristeći umjetnu inteligenciju, ubrzali procese skladištenja, greške u radu sveli na minimum, optimizovali skladišne kapacitete, povećali produktivnost skladišnih radnika, a samim time i smanjili troškove logističkih procesa", objašnjava Hrvić za Bloomberg Adriju.
Prema njegovim riječima, planiraju i nova unapređenja vezana za olakšanje poslovanja skladišnih radnika kroz nove operativne funkcije poput glasovnog i vizualnog navođenja. Proces još uvijek ne prati stvarne potrebe tržišta skladišnog poslovanja naše države, ali kompanije su danas, više nego ikada, svjesne činjenice da će opstati na tržištu samo ukoliko implementiraju napredne tehnologije, uključujući i umjetnu inteligenciju.
Trka s vremenom
Nedostatak kapitala za investiranje u ovaj softver, kompleksnost pojedinih rješenja te nedovoljno dobro vođenje projekata implementacije problemi su koji koče masovniju primjenu, kaže Kadrispahić.
"Primjena će svakako po zakonu konkurentnosti ići, samo je pitanje brzine te primjene. Pitanje je hoće li nam proći brzi voz. Stoga je to uvijek trka s vremenom", navodi on.
Optimizacija rasporeda skladišnih prostora i skladištenja robe na temelju potrebe, te optimizacija u upravljanju zalihama, svakako može biti olakšana tokom primjene umjetne inteligencije. Veliku prednost donosi i tokom primanja i isporuke robe, te kod kvarljive robe i njenog roka, naročito kad je riječ o skladištenju hrane.
Bh. kompanije umjetnu inteligenciju već polako uvode u svoje poslovanje, a u cijelom regionu postoje napori da se ona uvede i u skladištenje.
Nedostatak stručnjaka u ovoj oblasti može biti prepreka za primjenu ove tehnologije – poteškoće u razvoju i primjeni ovog rješenja. Također, nedostatak financijskih sredstava – ulaganja u umjetnu inteligenciju mogu biti iznimno visoka, a mnoge kompanije u BiH nemaju dovoljno sredstava da ulažu u Al.
Podrška vlasti svakako bi doprinijela razvoju ovog sektora i primjeni umjetne inteligencije. To bi uključilo poticaje za firme koje se odluče na primjenu, te ulaganje u tehničku infrastrukturu.
Nedostatak radne snage u našoj državi sigurno će dovesti do ubrzane primjene i investicija u umjetnu inteligenciju u skladištenju.
Ako posmatramo stvari s ove vremenske distance, prije 30 godina nismo mogli ni zamisliti koliko će tehnologija biti prisutna svugdje oko nas.
"Vjerujem da će nam tehnologija i umjetna inteligencija u budućnosti povećati i podići kvalitet života na jedan novi, viši i bolji nivo, te da nas narednih 30 godina čekaju neki novi izazovi i prilike koje trebamo prihvatiti i iskoristiti", kaže Hrvić.