Njemački automobilski klub ADAC je prošle godine testirao 95 automobila i pažljivo ispitao njihove emisije ugljendioksida (CO2) i drugih štetnih materija. Rezultati su pokazali da listom dominiraju električni automobili, ali su i dizelski modeli visoko rangirani kada je riječ o vozilima koja doprinose smanjenju zagađenja.
Evropska unija ima velike ciljeve - zvanično je najavljen kraj proizvodnje motora sa unutrašnjim sagorijevanjem i od 2035. u Evropi će se moći prodavati samo novi automobili bez emisija CO2. Ekološko rangiranje automobila koje je ADAC testirao 2022. godine dokazuje da praktično ne postoji način da se električni automobili zaobiđu kada je riječ o smanjenju emisija CO2 i drugih štetnih materija.
"Za ADAC, međutim, električni automobili nisu automobili s nultom emisijom: uostalom, u proizvodnji električne energije postoje i emisije CO2 i drugih zagađivača koji su uključeni u proračun", ukazuju iz automobilskog kluba.
ADAC ekotest: 95 modela na ispitu
Međutim, ekološka vožnja je moguća i s nekim dizel i benzinskim motorima. To pokazuje ADAC-ova lista od 95 kandidata, koja uključuje većinu tipova dostupnih na tržištu. Pored konvencionalnih dizel i benzinskih motora, bilo je 26 automobila sa čisto električnim pogonom, dva vozila na TNG (autogas), četiri hibrida i 11 "plug-in" hibrida.
Mjerenja u ADAC ekotestu se fokusiraju na dvije različite komponente. S jedne strane, mjere se emisije zagađujućih materija kao što su ugljen monoksid CO, čestice ili oksidi azota (NOx). U prevelikoj koncentraciji, oni su štetni po zdravlje. Povećan nivo emisije azotnih oksida doveo je do zabrane vožnje dizel-motora u nekim njemačkim gradovima.
Sa druge strane, provjerava se emisija CO2. Ugljen-dioksid povećava efekat staklene bašte i glavni je činilac u klimatskim promjenama.
Što je manja količina materija koje ispušta, to vozilo može da prikupi više poena: maksimalno 50 poena u pogledu emisije zagađujućih materija i 60 poena za CO2. Pored toga, vrijednosti se pretvaraju u jasnu ocjenu zvjezdica: jedna zvjezdica znači loše, pet zvjezdica znači odlično.
Ali zašto automobili na baterije s nultom emisijom uopšte imaju vrijednost za emisije CO2 i ostale zagađivače? Performanse u ADAC ekotestu nisu određene samo direktnim mjerenjem emisija. U stvari, ono što je takođe važno jeste koliko je energije potrebno za proizvodnju goriva – bilo za struju, benzin ili gas.
Teslin Model 3 je na vrhu liste ekološki najprihvatljivijih automobila
Teslino čedo - Model 3 u osnovnoj verziji bio je na vrhu liste ekološki najprihvatljivijih automobila za 2022. godinu. Na listi 2021. Tesla je s Modelom Y stigla do sredine, a sada je s Modelom 3 stigla do vrha.
"Činjenica da se kao limuzina srednje veličine Model 3 pokazao tako dobro na testu 2022. ukazuje na visok nivo efikasnosti. Niska potrošnja od 16,8 kilovat-časova (kWh) na 100 kilometara rezultira emisijom od 84 grama CO2 po kilometru, prema ADAC ekotest metodologiji, što je najniža vrijednost od svih navedenih modela. Ekonomičnost je jedan od razloga zašto se Model 3 tako dobro prodaje, jer od toga zavisi i mogući domet automobila", ističu iz ADAC-a.
Poređenja radi, BMW i4 eDrive40 ima veći domet zbog veće baterije, ali u prosjeku troši 19,5 kilovat-sati na sto kilometara (s gubicima pri punjenju). Međutim, za električni automobil visokih performansi, čak je i ova vrijednost i dalje prilično dobra. To čini Bavarca jedinim modelom njemačkog proizvođača koji se našao u prvih 10.
Drugo mjesto na tabeli ADAC dijele električni Kia Niro EV, kao predstavnik kompakt klase, i Dacia Spring kao mali automobil. Oba vozila su dobila punih pet zvjezdica na ADAC Ekotestu, jer je njihova potrošnja bila samo jedan kilovat-sat (kWh) veća od one znatno većeg Tesla Model 3.
Ko se našao na dnu?
Gledajući drugi kraj liste, tu je Subaru Forester. Subaru koristi kombinaciju pogona na sva četiri točka, s hibridnim "boxer" motorom, u kojem ugrađeni elektromotor treba da obezbijedi dodatnu snagu i uštedu goriva.
"Međutim, upravo u tome se nije uspjelo: 9,1 litar benzina na 100 kilometara je previše – odgovarajuća vrijednost od 243 grama CO2 po kilometru je druga najveća na listi. To je dovoljno samo za dva od mogućih 60 poena u CO2 rejtingu. Pošto se na autoputu naglo povećava i emisija ugljenmonoksida, Forester je na posljednjem mjestu", navode iz ADAC-a.
Hyundai Genesis G70 2.0T ima najveću emisiju CO2. Korejski automobil se na putu ponaša sportski, ali dvolitarski turbo benzinac guta i 9,4 litra goriva na 100 kilometara, što znači emisiju od 246 grama CO2 po kilometru. Dovoljno je za pretposljednje mjesto, jer ima izduvne gasove koji su malo čistiji nego u slučaju Subarua.
Ekološki najprihvatljivije vozilo sa čistim motorom s unutrašnjim sagorijevanjem je Toiota Aigo X 1.0, sa solidnih 82 poena. Pet mjesta ispred, na 20. mjestu, nalazi se Honda Civic, prvi potpuno hibridni benzinski motor s vrhunskim rezultatima na testu ekoloških parametara.
Ekotest potvrđuje da aktuelni dizelaši koji ispunjavaju obavezni Euro 6d standard za emisiju izduvnih gasova, s izuzetkom Mazde CX-5, postižu veoma dobre vrijednosti emisija zagađujućih materija i u prosjeku su i dalje bolji u ovoj kategoriji od konkurencije u vidu električnih modela.
Dok su dva automobila na prirodni gas zauzimala prva dva mjesta na listi za 2021. godinu, ove godine nije bilo predstavnika. Razlog je što više nema novih proizvoda, Škoda je odustala od svojih modela na TNG, a Volkswagen je takođe najavio da više neće razvijati automobile na prirodni gas.
Najnovija LCA studija, koja upoređuje klimatske uticaje različitih tipova pogona, takođe pokazuje da je gas (naročito biometan) najčistije od svih konvencionalnih goriva. Alternativa bi bio vodonik, ali predstavnici s ovim pogonom, kao što su Toyota Mirai ili Hyundai Nexo, i dalje su apsolutna rijetkost i stoga nisu u programu testiranja za 2022. godinu.