Kina će predvoditi osnivanje međunarodne organizacije za zajednički razvoj vještačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI), izjavio je kineski premijer, želeći da obezbijedi da ova revolucionarna tehnologija ne postane privilegija samo nekolicine država ili korporacija.
AI sa sobom nosi rizike, od masovnih gubitaka radnih mjesta do ekonomskih potresa, koji zahtijevaju zajednički odgovor država, rekao je premijer Li Qiang na Svjetskoj konferenciji o AI-ju (engl. World Artificial Intelligence Conference) u Šangaju u subotu. To podrazumijeva više međunarodne saradnje i razmjene, poručio je drugi čovjek kineske politike na najvažnijem godišnjem tehnološkom skupu u zemlji.
Li nije direktno imenovao nijednu državu u svom kratkom uvodnom govoru, ali su kineski zvaničnici i poslovni lideri ranije kritikovali pokušaje Vašingtona da obuzda tehnološki sektor Kine, uključujući ograničenja na izvoz čipova kompanije Nvidia, koji su ključni za razvoj AI-ja. U subotu je Li priznao da je nestašica poluprovodnika ozbiljna prepreka, ali je ponovio poziv predsjednika Xi Jinpinga da se kreiraju politike koje će podržati tehnološke ambicije Pekinga. Vlada će sada pomoći u osnivanju tijela koje se u slobodnom prevodu naziva Svjetska organizacija za saradnju u oblasti AI-ja, kroz koju bi se razmjenjivala znanja i talenti.
Čitaj više

Ovo je razlog zašto svi brišu Duolingo i prelaze na ChatGPT
Može li vam ChatGPT pomoći da naučite jezik bolje od posebnih aplikacija za učenje poput Duolinga?
25.07.2025

Tehnološki minimalizam u trendu - čeka li nas povratak 'glupih' telefona?
Tehnološki minimalizam sve je popularniji odgovor na digitalnu prezasićenost i očekivanje da budemo stalno dostupni. Znači li to da ćemo svi opet tražiti kultni telefon Nokia 3310?
prije 21 sat

Priča o Nvidiji - od računalnih igara do nositelja AI revolucije
Nvidia je osnovana 1993. s ciljem stvaranja specijaliziranih čipova za računalnu grafiku u videoigrama, u vrijeme kad su standardni procesori bili preslabi za tadašnji prijelaz na 3D grafiku.
17.07.2025

Pet stvari koje više ne radimo bez pomoći ChatGPT-a
ChatGPT je tiho i brzo promijenio svakodnevicu.
21.07.2025

Psihologija uticaja: Zašto smo danas svi u prodaji
Koliko god to nekima zvučalo iznenađujuće, danas gotovo svi radimo u prodaji.
07.07.2025

Al u BiH prisutan, ali zemlja još uvijek bez strategije za data centre
Stručnjaci upozoravaju da kapaciteti podržavaju osnovni cloud, ali ne i veće AI projekte.
16.07.2025

Da bi AI radio za vas, morate znati kako mu se obraćati
Umjetna inteligencija duboko preoblikuje freelance industriju do 2025. godine, uvodeći nove specijalizacije poput prompt inženjeringa i stvarajući prilike za agilne profesionalce.
28.06.2025
"Trenutno su ključni resursi i kapaciteti koncentrisani u rukama nekolicine zemalja i kompanija. Ako se prepustimo tehnološkom monopolu, kontrolama i ograničenjima, AI će postati igračka samo malog broja država i firmi", rekao je Li okupljenima na konferenciji koja se održava na obali šangajske reke Huangpu.
Kina i Sjedinjene Američke Države (SAD) se nadmeću u razvoju tehnologije koja bi mogla da ubrza rast privrede i, dugoročno gledano, promijeni ravnotežu geopolitičke moći. Ove nedjelje je američki predsednik Donald Trump potpisao uredbe kojima se ublažavaju propisi i proširuju energetski kapaciteti za data centre, što je poziv domaćim kompanijama kao što su OpenAI i Google da učvrste američko vođstvo u post-ChatGPT eri.
Bloomberg
Takođe, meteorski uspjeh kineskog AI sistema DeepSeek podstakao je domaće tehnološke gigante i startapove da ubrzaju istraživanja i plasiraju proizvode poput modela otvorenog koda, robota i AI agenata.
Taj tehnološki talas odražava težnju kineskih developera da postave svjetske standarde i zauzmu važniju ulogu na globalnom tržištu. Istovremeno se uklapa u širu strategiju Pekinga da obezbijedi tehnološku samostalnost u svjetlu rastućih tenzija sa SAD.
Vikend konferencija u Šangaju, koja okuplja najpoznatije osnivače kompanija, zvaničnike i investitore sa dubokim džepovima, kao cilj ima da dodatno ubrza ovaj pokret. Događaj, koji je u prošlosti ugostio imena poput Elona Muska i Jacka Maa, prvi put je održan 2018. godine kao izložba kineske vrhunske tehnologije.
Ovogodišnje izdanje moglo bi oboriti rekorde po broju učesnika jer se održava u ključnom trenutku svjetske trke za dominaciju u oblasti generativnog AI-ja. Već je privuklo značajne ličnosti: dobitnik Nobelove nagrade Geoffrey Hinton i bivši šef Googlea Eric Schmidt susreli su se u četvrtak sa šangajskim šefom Komunističke partije Chen Jiningom, prije nego što su izašli na binu.
Premijer Li je poručio da će Kina u budućnosti nastojati da unaprijedi razvoj AI-ja u globalnom jugu, aludirajući na neformalnu grupu zemalja koja uključuje Brazil i afričke države.
Schmidt je kasnije podržao Lijevu poruku da države moraju da sarađuju, posebno Kina i SAD. "Mogućnosti su ogromne", rekao je delegatima.
"Kao dvije najveće i najuticajnije privrede svijeta, SAD i Kina treba da rade zajedno na ovim pitanjima", kazao je. "U našem je interesu da svijet ostane stabilan, bez ratova, miran, i da obezbijedimo da ljudi zadrže kontrolu nad ovim alatima."
(Ažurirano Schmidtovim komentarima u 11. i 12. pasusu.)
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...