Kad je Mastercard 2021. godine pokrenuo Globalnu laboratoriju za inovacije u oblasti održivosti, čitava ideja jeste bila da se započne rad na platformi za saradnju i zajedničko kreiranje. Kako Malin Berge, viša potpredsjednica za održivost i inovacije u kompaniji Mastercard kaže za Bloomberg Adriju, ova kompanija je krenula na misiju da omogući održivu potrošnju i da transformiše način na koji se posmatra razvoj ekonomija.
Gostujući u Beogradu povodom nedavne konferencije "Sustainable Strategies" u organizaciji Bloomberg Adrije, Malin Berge je objasnila ideju Mastercarda za budućnost tržišta. "Za nas je suština u pronalaženju relevantnih rješenja na tržištu kroz startupe i rastuće kompanije sa kojima sarađujemo, kroz obezbjeđivanje platformi za zajedničko kreiranje sa našim bankama i maloprodajnim partnerima, kao i obezbjeđivanje naše mreže za skaliranje".
"Ovih godina smo se u velikoj mjeri fokusirali na podatke o uticaju i računanju emisija ugljen-dioksida, trudeći se da obezbijedimo i potrošačima i i preduzećima relevantne informacije kako bi počeli da shvataju kako izgledaju održiva potrošnja i proizvodnja", rekla je ona za Bloomberg Adriju.
Čitaj više

Da li vještačka inteligencija zaista oduzima radna mjesta
Sektori najizloženiji vještačkoj inteligenciji bilježe trostruko veći rast prihoda po zaposlenom u odnosu na najmanje izložene.
16.06.2025

Najtraženiji AI alati za upravljanje društvenim mrežama
Većina alata nudi besplatni probni period ili osnovnu verziju, što omogućava korisnicima da testiraju funkcionalnosti prije nego što se odluče na plaćeni plan.
21.06.2025

Džonlagić: AI je saveznik, a ne prijetnja mladim IT stručnjacima
Razgovarali smo s Makom Džonlagićem, direktorom Walter Code, o IT inovacijama u BiH.
12.06.2025

ChatGPT, Claude, Grok, Le Chat, Gemini - koliko koštaju i koliko su dobri
ChatGPT, Claude, Grok, Le Chat i Gemini su trenutno najnapredniji AI modeli, svaki sa svojim prednostima.
01.03.2025
Dodatno, ona kaže kako je zanimljivo kada se održiva potrošnja može podstaći tako što se iskoristi spremnost potrošača da kupuju održivije, i obezbijedi im se pristup relevantnim podacima. "Laboratorija se takođe fokusira na održivu potrošnju".
Potrošački jaz između riječi i djela
"Kada je riječ o održivoj potrošnji, znamo da većina potrošača želi da živi održivije. Ipak, manje od 20 odsto njih zapravo mijenja svoje ponašanje u svakodnevnom životu".
Dakle, kaže, pogledali smo šta ih spriječava da to učine i vidjeli smo nešto što se zove jaz između riječi i djela.
"On se odnosi na tri velike oblasti. Na nedostatak nade. Zapravo, šta ja mogu da uradim kao potrošač? Nemam pristup podacima koje mogu da razumijem i u skladu sa kojima mogu da djelujem, kao i to što održivi izbori nisu dovoljno praktični i jednostavni", objasnila je Merge za Bloomberg Adriju.
Bloomberg Adria
Kada je riječ o informisanju, Mastercard ima svoj takozvani Kalkulator ugljenika, pomoću kojeg potrošači zapravo mogu da razumiju emisije ugljenika koje odgovaraju njihovoj potrošnji.
"A zatim, kada je riječ o omogućavanju održive potrošnje, ključ je u tome da se uklone prepreke iz iskustva plaćanja. Imamo nekoliko primjera. Na primjer, u Danskoj postoje sistemi za vraćanje ambalaže. Njihov drugi najveći grad ima automate za vraćanje ambalaže koji su dostupni u svakom trenutku širom grada. Stoga, ako kupim kafu u kafiću, dobiću višekratnu šoljicu. A kada popijem kafu iz te šoljice, mogu je ubaciti u automat za reciklažu", pojasnila je ona i dodala kako će onda prisloniti svoju Mastercard karticu i tako će joj novac odmah biti vraćen na račun.
Kako kaže, izgleda da postoji rastuća potražnja za takvim rješenjima, posebno kod Generacije Z, koja je izuzetno svjesna značaja održivosti.
"Dakle, dug je put pred nama u pogledu globalnih standarda, i toga da obezbijedimo da sve bude uporedivo. Međutim, postoje neka nova rješenja koja se testiraju, posebno jer Generacija Z već ulazi u budućnost lojalnosti. Znamo da oni ne žele samo poene i povlastice, već žele da budu nagrađeni za svoje ponašanje u skladu sa svojim strastima i održivost je za njih definitivno najvažnija", smatra Malin Berge.
AI u našim životima
Kako Berge ističe za Bloomberg Adriju, vlada velika zabrinutost posljednjih mjeseci i godina u vezi sa potrošnjom energije. "Na osnovu toga kako koristimo AI (engl. artificial intelligence), mislim da je kvantna tehnologija zaista fantastična tehnologija, koja će pomoći da se riješe neki od tih izazova. I takođe postajemo mnogo bolji u pažljivom oblikovanju tipa AI dizajna koji imamo za različite slučajeve upotrebe".
"Nemamo jedno AI rješenje koje ima zaista visoku potrošnju energije u svim slučajevima upotrebe. Dakle, kada mi iz Mastercarda ovo posmatramo, vidimo ogromne mogućnosti u pogledu razvoja proizvoda uz podršku vještačke inteligencije. Tu je riječ o obezbjeđivanju pravih podataka o uticaju kroz lanac vrijednosti, kako bi mala i srednja preduzeća mogla započeti dekarbonizaciju sopstvenog lanca vrijednosti, koristeći ono što možemo distribuisati putem naših komercijalnih banaka", rekla je.
Misli da AI nudi ogromne mogućnosti, s obzirom na to da je danas za održiv svakodnevni život potrebno veliko interesovanje, istraživanje, stvaran pristup podacima i velika radoznalost. "Zapravo je prilično vremenski zahtjevno za nas da tačno znamo koje proizvode i usluge treba da kupimo kako bismo donosili najodrživije izbore".
"Uz pomoć AI, kako kroz lanac vrijednosti tako i uzvodno, ka izborima potrošača koji imaju AI agente koji djeluju u njihovo ime, ta transformacija će donijeti znatno veću jednostavnost i pogodnost", poentirala je Malin Berge za Bloomberg Adriju.
Tekst napisan uz pomoć Jelisavete Lazarević
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...