I pored globalne atmosfere usporavanja kada je riječ o industriji luksuza, kategorija parfema bilježi stabilan rast i daje optimističnu sliku. Najveći globalni proizvođač i distributer luksuznih parfema Coty za prvi fiskalni kvartal 2024. predviđa povećanje prodaje za 25 posto.
Prema izvještaju Bloomberga, prodaja ekskluzivnih parfema u kompaniji Givaudan, koja proizvodi popularne mirise za brendove kao što su Dior, Diptyque i Tom Ford, porasla je za 14 posto u 2023. godini u poređenju s prethodnom godinom, dok je prodaja kompanije InterParfums, koja kreira mirise brendova Ferragamo, Oscar de la Renta i Van Cleef & Arpels, porasla je za 21 posto u odnosu na prethodnu godinu, dostigavši 1,318 milijardi dolara u 2023. godini. Za to je najzaslužnija generacija Z, prema saznanjima Circana izvještaja o potrošačima parfema za 2023. godinu, jer se upotreba među pripadnicima te ciljne grupe značajno proširila, povećavši se za pet procenata prošle godine na 83 posto.
Generacija Z prelazi prosječnu upotrebu kada je riječ o nekoliko faktora. Potrošači u dobi od 13 do 26 godina najviše se izdvajaju kada je riječ o intenzivnoj upotrebi, odnosno nošenju parfema barem tri puta sedmično, i sada su angažovaniji u ovoj kategoriji u poređenju s milenijalcima. Generacija Z je također generacija koja će najvjerovatnije kupiti parfem za sebe više puta godišnje, ali i ona koja ima značajan utjecaj na odluke o kupovini parfema putem društvenih medija.
TikTok se popeo na drugo mjesto među potrošačima koji navode društvene medije kao utjecaj na njihove odluke o kupovini parfema, podstaknut rastućim interesovanjem generacije Z i milenijalaca. Procent muškaraca koji su naveli TikTok kao utjecaj na kupovinu također je značajno porastao ove godine u poređenju s 2022., navodi se u izvještaju Circane.
Haštag #perfumetok ima 2,3 milijarde pregleda, a na TikToku posebna pomama vlada za parfemima s 'feromonima'. Feromoni su hemikalije koje svi proizvodimo, a riječ je nastala od grčkih riječi koje zajedno imaju značenje 'nosilac uzbuđenja'. Vjeruje se da, kao i u životinjskom svijetu, imaju utjecaj na to kako nas drugi doživljavaju, odnosno da utječu na ponašanje. Iako ovo dejstvo kod ljudi, a ni dejstvo sintetičkih verzija na ponašanje nije naučno utvrđeno, izgleda da je za ljubitelje parfema samo vjerovanje dovoljno, naravno, na zadovoljstvo kompanija koje ih proizvode.
Prema uredbi Evropske unije o kozmetičkim proizvodima, do augusta prošle godine bila su samo 24 alergena koja je bilo obavezno naznačiti na pakovanju u listi sastojaka kada su ove supstance prisutne u koncentracijama većim od 0,001 posto u proizvodima koji se ne ispiru, a onda ih je dodato još 56. Dozvoljeno je sastojke koji nisu na ovoj listi potencijalnih alergena dodati pod zbirnim imenom kao "parfem" ili "miris" (Parfum/Fragrance). To znači da je teško odrediti da li proizvodi zaista imaju prisustvo feromona, koje vrste te i da li djeluju ili ne.
No, zadovoljna vlasnica parfema Liquid London Pheromone išla je toliko daleko u svojoj recenziji da tvrdi ne samo da djeluju nego da joj je upravo upotreba tog parfema donijela unapređenje na poslu.
"Isprobala sam ga prvi put jutro prije moje godišnje evaluacije i nikada nisam bila karizmatičnija u životu, nije bilo pitanja na koje nisam mogla odgovoriti, činilo se da moj šef upija svaku moju riječ. Mogla sam još uvijek osjetiti miris na sebi nakon izlaska poslije posla da proslavim unapređenje", izjavila je.
Parfem s feromonima obično sadrži životinjske ili biljne feromone kao osnovne sastojke, pa parfemski stručnjaci upućuju da se ipak provjeri spisak sastojaka koje proizvođači, pored obaveznih sastojaka koji se moraju navesti, navode na online prodajnim stranicama da bi opisali parfem. Među sastojcima se, recimo, mogu naći amber, mošus, castoreum, hyraceum, lavanda, civet, navodi se na sajtu The Fragrance World.
I dok su za većinu proizvođača parfema najvažniji sastojci koji čine da parfem lijepo miriše, za kompaniju Air Company najvažniji dio procesa pravljenja parfema zapravo nema nikakav miris.
Air Company sa sjedištem u New Yorku koristi tehnologiju koja pretvara ugljendioksid u etanol, koji se potom miješa s esencijalnim uljima i vodom kako bi se proizveo parfem. Tu dolazimo do još jednog bitnog motivatora za kupovinu za generaciju Z, a to je održivost i ekološka svijest. Kako smo i ranije pisali, skloniji su da ulažu u brendove čija filozofija koincidira s njihovim vrijednostima.
"Od vrhunca pandemijskog perioda, tržište parfema i dalje uživa u slatkom mirisu uspjeha u prodaji zbog svoje visoko lične i emotivne prirode", izjavila je Larissa Jensen, savjetnica za industriju ljepote u Circani.
Ova pozitivna osjećanja potrošača, očigledno, odražavaju se i u stvarnim podacima o prodaji. Iako je Air Eau de Parfum oko 50 posto skuplji od recimo Chanel No. 5, kompanija tvrdi da je njihov proizvod jedinstven, vrijedan i tražen. Naime, svaka bočica od 50 mililitara (koja košta 220 dolara) koristi 3,6 grama CO2 koji bi inače bio emitovan u atmosferu. Kampanja nosi poruku: "Pretvaramo CO2 u nešto lijepo."