Venecija je prvi grad koji je eksperimentirao s naplatom ulaza turistima. Nedavno je uvedena dnevna pristojba od pet eura za posjetitelje koji ne žive, ne rade i ne studiraju u Veneciji. Svi posjetitelji stariji od 14 godina moraju unaprijed platiti naknadu i rezervirati ulaz u grad, a ako to ne učine, mogu biti kažnjeni s 50 do 300 eura. Više informacija nudi se na službenoj mletačkoj web stranici.
To nije jedina mjera talijanske vlade nauštrb turista kojima se nastoji uravnotežiti želje i potrebe turista i stanovnika u tom gradu. Još 2021. uvedena je zabrana uplovljavanja velikih brodova za krstarenje u povijesnu lagunu Venecije kako bi se spriječila prenapučenost.
No to nije spriječilo posjet i interes za događaj koji se smatra olimpijadom svijeta umjetnosti, Venecijanski bijenale, za koji se proda i do milijun ulaznica i čiji je broj posjetitelja u prosjeku veći od 4000 dnevno.
Kustos ovogodišnjeg, 60. izdanja Adriano Pedrosa dolazi iz Brazila i trenutno je umjetnički direktor Muzeja umjetnosti São Paulo. On je prvi kustos iz Latinske Amerike, a tema koju je odabrao je Stranci posvuda (Stranieri Ovunque). Koristi izraz stranac kako bi označio sve marginalizirane skupine, ali i kako bi skrenulo pozornost na umjetnike koji su možda bili zanemareni u svojim sredinama tijekom života. Njihovi radovi čine čak 55 posto službenog popisa umjetnika. Od njih je 47 rođeno u 19. stoljeću, a najstariji je Eliseu Visconti, rođen u Italiji 1866. godine, a umro u Brazilu 1944. godine. Ove godine izlaže 331 umjetnik, odnosno, s obzirom na to da je u nekoliko slučajeva riječ o skupnoj izložbi, procjenjuje se da broj umjetnika doseže 400 iz 69 zemalja svijeta.
Događaj, koji traje do 24. studenog, održava se u velikom paviljonu Giardini i obližnjem Arsenalu, pomorskoj bazi i bivšem brodogradilištu koje zauzima više od petine Venecije.
Svi putevi vode do povijesnih palača
Specifičnost ovogodišnjeg sajma kada je riječ o umjetnosti je da se izložbe za koje vlada najveći interes održavaju u povijesnim palačama. Izložba "Janus" postavljena je u novom umjetničkom centru milijardera Nicolasa Berggruena, u palači Diedo iz 18. stoljeća u četvrti Cannaregio. Američki milijarder, inače sin poznatog trgovca umjetninama iz Njemačke, koji je u svoje vrijeme preko svoje zaklade Berggruen Arts & Culture prijateljevao s brojnim umjetnicima, uključujući i Pabla Picassa, naručio je radove od 11 umjetnika da budu izloženi u palači, a neki od njih su Urs Fischer, Piero Golia, Carsten Höller, Lee Ufan i Hiroshi Sugimoto. Centar u Veneciji, koji nadopunjuje centre u Los Angelesu i Pekingu, povezuje rad Instituta na Istoku i Zapadu i pruža okruženje za poticanje otvorenijeg i konstruktivnijeg intelektualnog dijaloga između Kine i Zapada, što je jedna od misija tog filantropa, kako je istaknuto na službenim stranicama.
Osnivač Keringa François Pinault, koji se bori da zadrži luksuznu auru glavnog brenda te grupacije Guccija, otvorio je prije nekoliko dana muzej u središtu pariške Burze de Commerce-Pinault. U obnovi zgrade koja je sačuvala kolonade iz 16. stoljeća i doba francuske kraljice Katarine de' Medici i koja je na kraju 19. stoljeća služila kao središte burzovnog trgovanja, Pinault je do 2017. uložio 194 milijuna dolara.
Na bijenalu se Pinaultova zbirka predstavlja izložbom Liminal autora Pierrea Huyghea. Inače, jedan od brendova iz Keringovog portfelja, Bottega Veneta, zaslužan je za radnu odjeću pod nazivom Idiom koju je dizajnirao kreativni direktor tog brenda Matthieu Blazy u suradnji s drugim umjetnicima. Ta izložba postavljena je u bivšoj zgradi carine Punta della Dogana, koja s Palazzom Grassi, koju je francuski milijarder kupio 2005. godine za 29 milijuna eura, čini izložbene prostore Pinaultove kolekcije.
A što se smještaja tiče, pravi ljubitelji umjetnosti i luksuza preporučuju upravo one smještene u samim palačama. U Palazzo Papadopoli, jednoj od osam monumentalnih palača na Canalu Grande, Aman Venice personificira raskoš La Serenissime. Umjetnička djela rokokoa suptilno su usklađena s interijerom, a privatni vrtovi, što je rijetkost u tom plutajućem gradu, gledaju na raskošne restorane i prostrane apartmane. Cijena noćenja je od 2.500 eura naviše.
Palazzo Venart, 10 minuta od mosta Rialto i udaljen od klasičnih turističkih ruta, skriva vrt s privatnim molom na Canalu Grande i glamuroznim restoranom, s dvjema Michelinovim zvjezdicama. Svaka soba priča o plemenitoj povijesti grada kroz profinjen namještaj i luksuzne detalje koji elegantno reinterpretiraju duh zlatnog 18. stoljeća. Raskošni interijeri odaju počast putnicima, pjesnicima, umjetničkim djelima i drevnim tradicijama, a cijene počinju od 700 eura naviše po noćenju.
Ako ste ovog ljeta inspirirani Olimpijskim igrama, Belmond Hotel Cipriani jedini nudi olimpijski bazen u cijeloj Veneciji. Nudi različite vrste smještaja s pogledom na vrt, lagunu i Markov trg, zatim restoran s Michelinovom zvjezdicom Oro te spa tretmane u Wellness centru Casanova, a cijena noćenja je od 2.200 eura.
Hotel Danieli, s pogledom na Canal Grande na Rivu degli Schiavoni, palača je stara šest stoljeća čije su romantično okruženje, bogata kultura i povijest ovjekovječeni u brojnim filmskim ostvarenjima. Cijena noćenja je 1.200 eura.
Cjenovno povoljnije opcije su Hotel Bucintoro s četirima zvjezdicama i iznimnim ocjenama na Trip Advisoru, udaljen svega nekoliko minuta od Bijenala i Markova trga, gdje cijena sobe po danu kreće već od 300 eura. Hotel Ca'Sagredo nalazi se na Canalu Grande, a palača iz 15. stoljeća izgleda poput muzeja, s raskošnim interijerima koje krase remek-djela venecijanskih slikara Nicolòa Bambinija i Giambattiste Tiepola, a cijena sobe je od 250 eura. Za istu cijenu možete odsjesti u Sina Centurion Palaceu, boutique hotelu s pet zvjezdica koji je na nekoliko minuta od bazilike Santa Maria della Salute, Punta della Dogana i poznatog muzeja Guggenheim.
Ako imate dan viška i želite izbjeći gužvu
Otkrijte manje poznate dragulje od mirnijih četvrti i sporednih ulica do povijesnih crkava, radionica za izradu gondola i više toga na privatnom obilasku koji košta 85 eura. Ili, ako ste i sami umjetnički vješti, možete odlučiti napraviti vlastitu karnevalsku masku za ponijeti kući. Nastavu vodi majstor, tako da možete naučiti o venecijanskim karnevalskim tradicijama i posebnim tehnikama koje su godinama usavršavane u Veneciji. Taj događaj nudi se na Trip Advisoru za 69 eura.
Ako želite pobjeći od gradske vreve, nemojte zaobići obližnje otoke. Tu je Murano, otok poznat po staklarskim radionicama koje proizvode sve od stakla i nakita do šarenih lustera, kojemu je posvećena cijela izložba na ovogodišnjem festivalu 1912-1930 Murano Glass i Venecijansko bijenale na Le Stanze del Vetro. Izložba na kojoj je izloženo 135 eksponata pruža majstorski uvid u najtrajniji venecijanski obrt.
Hyatt Centric Murano Venice bivša je tvornica stakla koja je preuređena u moderan objekt, a hotel koji nudi i besplatan prijevoz do zračne luke Marco Polo ima najbolje ocjene na tražilicama u Muranu. Cijena je već od 270 eura po noćenju.
Zatim, samo kratka vožnja trajektom vodi vas do otoka Burano, poznatog po svojoj zamršenoj čipki i šarenim kućama. Casa Burano je hotelski kompleks od pet kuća smještenih u srcu otoka, projektiran uz pomoć lokalnih tvrtki koje nude autentično iskustvo života u Buranu, njegovoj boji i jedinstvenosti.
U suradnji s imanjem Venissa nude i doživljaje kušanja vina koja će vam ispričati priču o vinogradu Mazzorbo, te simboličnom vinu venecijanske lagune, koje rezultira vrlo malom proizvodnjom, ali je esencija autohtone kulture i njezine vinogradarske i obrtničke tradicije. Postoje četiri opcije za te ture, od 45 do 180 eura po osobi. Sam restoran Venissa ima Michelinovu običnu i Green zvjezdicu te nudi iskustvo objedovanja na brodu koji lagunom plovi od Venecije ili Altine do otoka Mazzorbo. To iskustvo košta od 220 eura po osobi za meni od sedam delicija ili više. Bon apetito!