U namjeri da se izbori s nedostatkom radne snage koja je u glavnim turističkim sezonama uzrokovala i da neki aerodromi zahtijevaju od aviokompanija da ograniče broj prodatih karata, kako je Bloomberg Adrija izvještavala ranije, kao i da redukuju otkazivanje i kašnjenje letova zbog gužvi, aerodromi širom svijeta užurbano rade na razvoju novih tehnologija koje će automatizovati iskustvo, smanjiti potrebu za ličnim kontaktom s osobljem, ali i ponuditi dodatne usluge za one koji se na put spremaju nabrzinu. Većina inovacija već je prisutna u eksperimentalnim pilot programima (obično za putnike koji su unaprijed provjereni) u velikim gradovima poput New Yorka, Dubaija i Tokija, ali i najprometnijih aerodroma u Evropi, kao što su Frankfurt, Cirih, Amsterdam i London.
U tekstu za Bloomberg Lily Girma otkriva glavne inovacije i naglašava da će, kao i kod većine novih tehnologija, ovo u početku biti opcionalno - novo iskustvo za rane korisnike - umjesto zamjene poznatih sistema odjednom.
Rezervisani vremenski slotovi za sigurnosnu kontrolu
Girma objašnjava da ovo funkcinioniše otprilike kao kada rezervišete sto u restoranu i (uglavnom) ne morate čekati: aerodromi uvode online rezervacije kako biste izbjegli gužve na kontrolnim punktovima. Neki aerodromi dozvoljavaju rezervaciju tri dana prije leta, dok drugi otvaraju rezervacije sedmicu unaprijed. Većina nudi periode dolaska u trajanju od 20 do 30 minuta, pružajući ipak malo fleksibilnosti.
Schiphol u Amsterdamu je prvi izmjerio kolika je potražnja za ovim servisom: imali su 500.000 rezervacija za sigurnosnu kontrolu u prvih pet mjeseci kada je servis ponuđen, od marta do augusta 2023. Usluga je još dostupna i na desetinama aerodroma u Sjevernoj Americi, a u Evropi, pored Schipola na londonskom Heathrowu, a bit će dostupna i na aerodromu Barcelona-El Prat i Malagá-Costa del Sol u Španiji.
Sigurnosna kontrola bez kontakta s osobljem
Kada smo kod sigurnosti, još jedan program će početi pilotski u martu u SAD-u. Evo kako Girma opisuje da će kontrola bez službene osobe funkcionisati: putnici će pristupiti samouslužnim trakama; provjera digitalnog ID-ja otvorit će im vrata za pristup, a zatim će njihove pokrete pratiti kamere. Nešto slično kao u supermarketu, stavljate svoje predmete - naprimjer prtljag i telefon - na traku. Ako se nešto otkrije u vašim džepovima, video ekran - koji funkcioniše skoro kao ogledalo - pokazat će vam gdje. Kada sve bude u redu, vidjet ćete zeleni signal, a automatizovana vrata za izlaz otvorit će se i omogućiti vam izlazak da pronađete svoj gejt. Ako je potrebna dodatna provjera, pojavit će se crveni signal i bit ćete podvrgnuti dodatnom pregledu osoblja. Uputstva se projektuju u stvarnom vremenu; dugme za pomoć može pozvati službenu osobu ako je potrebna pomoć uživo.
Predaja prtljaga uz prepoznavanje lica
Tagovanje i predaja prtljaga svedeni su na jednostavno skeniranje lica, kao i provjera identiteta prije sigurnosne kontrole. To znači da više nećete pokazivati svoj ID i kartu za ukrcavanje agentima na šalterima i ispred redova za sigurnosnu kontrolu; umjesto toga, nasmijat ćete se maloj kameri kao da pravite fotografiju za ID u korporativnoj zgradi, a softver aviokompanije će skenirati sliku kako bi potvrdio vaš identitet u odnosu na svoju bazu podataka.
Dubai i Frankfurt su među prvim međunarodnim aerodromima s određenim verzijama ove tehnologije. Program za prepoznavanje lica Digital ID Delta Air Lines nedavno se proširio na aerodrome JFK u New Yorku, londonski Gatwick i Los Angeles Airport nakon uspješnog trogodišnjeg pilot-projekta u Atlanti i Detroitu, kaže Girma.
Invalidska kolica koja samostalno voze
S povećanim brojem zahtjeva za usluge asistencije u vidu invalidskih kolica na aerodromima - aviokompanije se bore da nađu dodatno osoblje. Ali, neki startupi kao, recimo, švicarski DAAV, dizajniraju efikasnija rješenja u vidu električnih invalidskih kolica koja omogućavaju samostalno upravljanje i posebno su prilagođena za upotrebu na aerodromu, kaže Girma. Skenirajte svoj mobilni boarding pass kako biste mu rekli gdje idete, ili pustite drugu odraslu osobu da vodi putem birajući "prati me" na ugrađenom dodirnom ekranu. Dizajn i proporcije kolica omogućavaju im da se uklope u tijesne prostore, poput redova za sigurnosnu kontrolu; a opcija koja omogućava upravljanje u više pravaca olakšava kretanje kroz gužve. Očekuje se da će pilot-projekt početi u Cirihu do kraja ove godine.
Robotski mini manikir
Ako ste prolazili pored lokacija spa manikir mini stanica na aerodromima širom svijeta i pitali se ko stiže na aerodrom dovoljno rano da uradi nokte, sada više ne morate postavljati to pitanje. Ovi saloni sada nude manikir koji traje samo deset minuta. Usluga se izvodi uz pomoć uređaja koji liči na 3D štampač, a koristi vještačku inteligenciju. Sve što je potrebno je da pratite uputstva na ugrađenom ekranu da biste izabrali jednu od nekoliko desetina ponuđenih boja; uređaj će vam reći gdje da postavite prste kako bi savršeno prekrio svaki nokat.
Inače, ovi uređaji su već dostupni na mjestima van aerodroma, a od aerodroma za sada na aerodromima JFK, Las Vegas i Miami, kao i Denver i Will Rogers World Airport u Oklahoma Cityju, a očekuje se da se usluga proširi i na druge međunarodne aerodrome.