Apple je uspio da naelektriše kompletan svijet tehnologije najavom naočala za pomiješanu realnost, koje je nazvao Vision Pro.
Nekoliko mjeseci nakon najave, prvi primjerci su počeli da se pojavljuju u SAD-u i čini se da su sada oči svih tehnoloških fanova uperene ka Americi ne bi li saznali nešto više o ovom revolucionarnom proizvodu.
Ovo se posebno odnosi na konzumente u Evropi koji će morati da se strpe prije nego što budu u prilici da kupe svoj primjerak jer je Apple prve Vision Pro uređaje najavio za početak 2025. godine.
Razlog za ovo mogao bi da leži u kompleksnosti same tehnologije naočala, potrebi za prilagođavanjem operativnog sistema različitim evropskim jezicima i specifičnom funkcionisanju brenda u svakoj od zemalja.
Dodatan problem mogle bi da predstavljaju i EU regulative koje se tiču zaštite ličnih podataka, pošto Vision Pro prati i sakuplja lične podatke korisnika, drugih ljudi, lokacija i aktivnosti kako bi u osnovi mogao da radi ono za šta ga je Apple kreirao.
Kada je riječ o Srbiji, lokalni distributeri ne posjeduju informaciju o datumu kada bismo mogli da očekujemo Apple Vision Pro, kao ni cijenu po kojoj bi ove naočale mogle da se prodaju.
S obzirom na visoku cijenu od 3.500 dolara, po kojoj se može nabaviti u SAD-u, i 5.000 dolara, po kojoj se već pojavio u preprodaji na sekundarnom tržištu, kako izvještava Bloomberg, ne bi trebalo propustiti priliku da se bolje upoznate s ovim revolucionarnim uređajem i svim prednostima i manama koje donosi u slučaju da planirate sebi obezbijediti jedan primjerak.
Šta je zapravo Apple Vision Pro?
Svijet mješovite stvarnosti, koji kombinuje virtuelnu stvarnost (VR) i proširenu stvarnost (AR), bio je fokus tehnoloških inovacija.
Mješovita stvarnost, poznata i kao proširena stvarnost (XR), spaja digitalni sadržaj s fizičkim okruženjem, omogućavajući nove mogućnosti u zabavi, produktivnosti i komunikaciji. Apple Vision Pro odvodi ovaj koncept na nove visine, omogućavajući korisnicima da istražuju i vrše interakciju s virtuelnim svijetom, dok i dalje ostaju povezani sa svojim okruženjem.
S intuitivnim kontrolama poput praćenja očiju, gesti rukama i glasovnih komandi, korisnici mogu lako da se kreću digitalnim pejzažem. Vision Pro eliminiše potrebu za tradicionalnim kontrolerima, pružajući prirodno i uranjajuće iskustvo.
Apple Vision Pro nudi širok spektar aplikacija za zabavu i produktivnost. Korisnici mogu rasporediti aplikacije bilo gdje, skalirati ih na željenu veličinu i kreirati personalizovane radne prostore koji se besprijekorno uklapaju s njihovim stvarnim okruženjem. Integracija s drugim Apple uređajima putem iCloud sinhronizacije osigurava dostupnost sadržaja na više uređaja.
Apple Vision Pro koristi isti M2 procesor koji se nalazi u Mac proizvodima, posjeduje 12 kamera, 6 mikrofona i 5 senzora, među kojima i LiDAR, a ujedno je kompatibilan s brojnim modifikovanim iOS aplikacijama koje se mogu preuzeti u ovom trenutku.
Novi doživljaj i korišćenje multimedije
Apple Vision Pro redefiniše koncept ličnog bioskopa, omogućavajući korisnicima da kreiraju svoje sopstveno kinematografsko iskustvo bilo gdje da idu. Zahvaljujući svojim sposobnostima da korisnika uvuče u digitalni svijet, ovaj headset oživljava filmove, serije i igre na način koji nadmašuje tradicionalna gledalačka iskustva. Proširujući sadržaj na savršenu veličinu unutar virtuelnog radnog prostora korisnika, oni mogu potpuno da se urone i postanu aktivni dio radnje.
Vision Pro nudi neprevaziđeni nivo uranjanja kada je riječ o konzumiranju zabavnog sadržaja. Gledanje filmova i strimovanje serija dobija novu dimenziju, jer dvostruki displeji visoke rezolucije, sa više piksela po oku nego što ima 4K TV, pružaju izvanredan vizuelni kvalitet. Rezultat je iskustvo veće od života koje korisnike direktno transportuje u svijet njihovih omiljenih filmova i serija.
Igre takođe dostižu nove visine s Vision Pro. Imersivna priroda headseta omogućava korisnicima da zakorače u virtuelne svjetove, vrše interakciju s likovima i objektima te učestvuju u uzbudljivom igranju kao nikada prije. Od akcijom nabijenih avantura do iskustava rješavanja zagonetki, Vision Pro nudi širok spektar mogućnosti za igranje koje zamagljuju granice između realnog i virtuelnog svijeta.
Pristup Apple TV+ i strimovanju servisa
Vision Pro se besprijekorno integriše s Apple TV+ i popularnim strimovanjem servisa, pružajući korisnicima pristup ogromnoj biblioteci sadržaja. Sa samo nekoliko dodira ili glasovnih komandi, korisnici mogu uživati u svojim omiljenim filmovima, TV serijama i ekskluzivnim Apple Originalima u velikom obimu. Vision Pro unapređuje gledalačko iskustvo, čineći ga kinematografskim i uzbudljivim.
Za sada je samo nekolicina uspjela da detaljnije testira ili kupi Appleove nove naočale, a analitičari kompanije Infinium, koja se bavi kreiranjem digitalnih proizvoda, podijelili su svoje mišljenje o brojnim prednostima, ali i manama koje Apple Vision Pro posjeduje.
Mane
Nedostatak privlačnosti
iPod, iPad, iPhone, AirPods i Apple Watch su svi bili estetski privlačni proizvodi čiji dizajn je korisnicima nudio dodatni nivo ekskluzivnosti, izražavali su visok status i inteligenciju. Nasuprot tome, Apple Vision Prou nedostaje ta privlačnost. Kada ga korisnici nose, podsjećaju na hodajuće baterije.
Orijentisan na tehnologiju, ne na potrebe korisnika
Vision Pro je izvanredan komad hardvera izgrađen na hiljadama patenata koji pokreću dva nova čipa koji rade u tandemu. Međutim, trenutno ne postoji značajna potražnja za njim. Stavljanje ovih ekstravagantnih naočala na lice u osnovi ne rješava nijedan ozbiljan problem kupaca. Iako postoje određene upotrebe, one se usmjeravaju na specifična tržišta, poput mogućnosti daljinske operacije – ali, malo je vjerovatno da će Apple moći da proda milione Vision Pro primjeraka samo hirurzima.
Neprijatelj budžetu
Sa cijenom od 3.500 dolara, Vision Pro izlazi iz "počasti sebe" budžeta, a sva je prilika i da neće postati sljedeći esencijalni uređaj za svakoga. Kako stvari trenutno stoje, Apple Vision Pro će prvenstveno biti luksuzna igračka za bogate. U prošlosti, Apple je bio izuzetno uspješan u dizajniranju i proizvodnji proizvoda koji su pristupačni gotovo svima. Međutim, s toliko visokom cijenom, Vision Pro djeluje više kao investicija nego kao pristupačan uređaj.
Ograničena dostupnost aplikacija
Dizajniranje, razvoj i testiranje mobilnih aplikacija već je složen i skup proces. Zamislite sada dodatnu složenost kreiranja aplikacija za "prostornu računarsku" platformu. Kako čak sprovoditi kontrolu kvaliteta za to? Appleov App Store je jedan od najvećih generatora prihoda. Bez značajne korisničke baze, neće se razviti App Store za prostorne aplikacije, što će rezultirati ograničenom dostupnošću aplikacija, i njihovom višom cijenom.
Društveni i regulatorni pritisci
Ekrani su imali štetne efekte na društvo, što je očigledno u povećanju stopa depresije i povećanju polarizacije. Regulatorni organi širom svijeta brzo su uveli kazne i donijeli restriktivne propise kako bi se ovi negativni uticaji koliko-toliko stavili pod kontrolu i unutar razumnih granica. Uvođenje uređaja koji potpuno odvaja korisnike od njihovih stvarnih društvenih krugova može privući dodatnu (negativnu) pažnju mnogih institucija, što bi zauzvrat moglo dovesti do poreza na AR/VR uređaje slično porezima na duvan ili alkohol.
Bezbjednost
Kako je novinar Bloomberga Mark Gurman primijetio, korisnici bi mogli da se nađu u ozbiljnim problemima ukoliko zaborave svoju pristupnu šifru.
Trenutna verzija Apple Vision Pro operativnog sistema ne posjeduje funkciju za brisanje uređaja u slučaju da vlasnici zaborave svoje šifre. To je drugačije nego kod iPhonea, iPada i Apple Watcha, koje korisnici mogu sami da resetuju. Za Vision Pro, moraćete da potražite pomoć u Apple prodavnici ili ga poslati AppleCare podršci. Timovi za korisničku podršku Applea već primaju pozive u vezi s ovim problemom - ali stižu dobre vijesti. Ažuriranje visionOS 1.1 koje stiže sljedećeg mjeseca uključuje mehanizam na samom uređaju za brisanje sadržaja i resetovanje šifre. U međuvremenu, zaboravni korisnici mogu imati neke glavobolje.
Prednosti
Ogromna i provjerena prilika
Kao najvrednija kompanija na svijetu, Apple dominira u svim sektorima. S dokazanim uspjehom, oni ne prave ovakve poteze bez obimnih istraživanja. Meta, svjetski lider u ovoj oblasti, takođe ima snažnu poziciju, hvaleći se vlasništvom Instagrama, Facebooka, WhatsAppa, Oculusa i Messengera.
Kada je Meta (ranije Facebook) predstavila VR headset Quest Pro u oktobru 2022. godine nakon skupocjenog rebranding napora 2021. godine, fokusirali su se na akvizicije u oblastima proširene, virtuelne i mješovite stvarnosti, pokrivajući i hardver i softver. Prema New York Timesu, Meta je investirala ogromnih 10 milijardi dolara u Metaverzum 2021. godine! U Q1 2022. godine, tržište je doživjelo rast od 240 posto, pri čemu Meta drži udio od 90 posto, prema IDC-u.
Iako Meta trenutno predvodi VR prostor, Appleov ulazak sugeriše postojanje značajne i ostvarive tržišne prilike.
Platforme vode put - ne potrošači
Kompanije platforme poput Applea i Androida imaju značajan uticaj na tržište aplikacija, omogućavajući tehnološkim platformama poput Airbnba, Facebooka, Discorda i Slacka da dosegnu širu bazu korisnika. Bez prodavnice aplikacija i mobilnih mogućnosti, napredak ovim tempom bio bi gotovo nemoguć.
Mobilne platforme poput Applea i Androida oblikuju sudbinu kompanija i talenata koji se razvijaju na njihovoj osnovi. Iako potrošači imaju neki uticaj, kompanije koje imaju pristup podacima korisnika, poput Applea, stiču uvide i razumiju potrebe tržišta mnogo prije nego što ih potrošači uopšte shvate. Pored toga, ove kompanije imaju finansijske resurse za ulaganje u buduća istraživanja i razvoj.
Pogrešno shvatanje pozicije kreatora i inovatora
Apple se često prepoznaje kao jedna od najinovativnijih kompanija na svijetu. Ali ako pogledamo malo bolje, primijetićemo da uspjeh kompanije zapravo leži u usavršavanju i komercijalizaciji izuma drugih kompanija.
iPhone nije bio prvi pametni telefon, a ipak je u drugom kvartalu 2015. godine kontrolisao 92 posto profita globalnog tržišta pametnih telefona prema podacima Wall Street Journala. Apple Watch nije bio prvi pametni sat, kako brzo ističu obožavaoci Androida. Međutim, u roku od jednog kvartala od njegovog puštanja u prodaju 2014. godine, smanjio je globalni tržišni udio Samsungovih pametnih satova u SAD-u sa 74 posto na osam posto, otkrivaju podaci tehnološkog sajta Cnet.
Spajanje virtuelnog i fizičkog svijeta
Već godinama raste apetit potrošača za većim brzinama preuzimanja sadržaja, poboljšanoj rezoluciji, unaprijeđenom personalizacijom i proširenim mogućnostima unutar svojih korisničkih iskustava.
Interfejsi budućnosti vjerovatno će koristiti višemodalne sposobnosti pretrage, uključujući automatsko prepoznavanje govora, audio i gestom omogućene komande i visokopersonalizovane upite. To ne znači da će tradicionalni 2D interfejsi sa klikovima i prevlačenjem nestati; naprotiv, biće dopunjeni jednostavnijim, pristupačnijim i intuitivnijim ponašanjima.
AR/VR predstavlja prirodni napredak u interakciji čovjeka i računara, omogućavajući dublje prisustvo i raznovrsnija ponašanja i zadatke.
Nema sumnje da je Apple Vision Pro revolucionaran uređaj koji kombinuje moćan hardver, intuitivne kontrole i imersivno iskustvo korišćenja zahvaljujući kojim nam otvara potpuno nov svijet mogućnosti kada je riječ o produktivnosti, kreativnosti, zabavi i poslovnoj saradnji.
Novi Appleov uređaj otvara vrata ka novoj eri pomiješane realnosti u kojoj ćemo promijeniti način na koji vršimo interakciju s tehnologijom i biti znatno više povezani s tehnologijom.
Da li će nam takav svijet zaista donijeti boljitak, ili pregršt novih problema, ostaje da vidimo.