"Jedva čekam Dan zaljubljenih!", "Što, jesi zaljubljen?", "Ma ne, imam cvjećaru!", šala je koja ovih dana kruži društvenim mrežama. I zaista, Dan zaljubljenih jeste jedan od najvažnijih praznika za cvjećare.
Podaci kažu da se na svjetskom nivou proda oko 250 miliona stabljika cvijeća za Dan zaljubljenih. Međutim, zadovoljenje tako velike potražnje može doći sa cijenom, ne samo kada je riječ o budžetu koji je potrebno izdvojiti za buket, već i o održivosti.
Prema podacima Statiste, samo potrošači u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) planirali su da potroše ukupno oko 2,6 milijardi dolara za cvijeće samo za Dan zaljubljenih, dok se godišnje potroši sedam milijardi. U Velikoj Britaniji proda se četiri miliona buketa u jednom danu, a ukupno se potroši 1,3 milijarde funti (za sve poklone i proslave, uključujući i cvijeće). Procjenjuje se da Dan zaljubljenih samo u toj državi stvara dodatnih devet miliona kilograma CO₂ u poređenju s prosječnim danom. Dodatni razlog za negativan uticaj na okolinu je to što je praznik u februaru.
Čak 83 odsto cvijeća koje se kupuje na ovaj dan su ruže koje se u većini zemalja uvoze jer u februaru ne cvjetaju. Od toga 33,3 odsto ruža uvezenih u Evropsku uniju (EU) potiče iz Kenije. Ostatak su holandske ruže. Holandski buket koji uključuje pet ruža ima ugljenični otisak od 32.252 kg/CO2, dok je za buket od pet ruža iz Kenije 31.132 kg/CO2, objašnjava se u tekstu o održivosti tokom februara u Gardens Illustratedu.
Međutim, kupovina cvijeća van sezone ne odnosi se samo na emisije ugljenika. Recimo, ruže uzgajane u staklenicima u Holandiji troše više energije, ali putuju manje i podliježu strožoj regulaciji radnih uslova i upotrebe pesticida. Ruže iz Kenije mogu imati prirodnu toplotu i svjetlost, ali koriste više hemikalija i prelaze duže udaljenosti, a tu su i pitanja vode na lokalitetu koji već pati od nestašice vode, ekološkog degradiranja i socijalnih problema.
Ko kupuje i za kogą? Oko 54 odsto osoba kupuje za romantičnog partnera, od čega je 61 odsto muškaraca i 42 odsto žena u ovom procentu, a značajan podatak je da je sve više onih koji za Dan zaljubljenih kupuju sami sebi, od toga je osam procenata muškaraca i 20 odsto žena.
Vjerovatno vođeni sve većim trendom ljubavi prema sebi, odnosno romantičnom detoksu za one koji su još u periodu tugovanja zbog raskida, biznisi su se okrenuli novoj ideji, odnosno ciljnoj grupi - upravo onima koji su nedavno raskinuli ili su slobodni.
Sajt Business Waste tako na šaljiv način nudi da besplatno izradi personalizovanu onlajn čestitku za one koji su osim recikliranja otpada u ovom periodu odlučili da odbace i toksičnu vezu. Logan hotel u Filadelfiji u SAD-u nudi takođe da odštampa fotografiju bivšeg partnera, ali na bokserskoj vreći koju posjetioci mogu koristiti u privatnom fitnes času, pretpostavljajući da je ovo katarzičan način oslobađanja stresa i/ili frustracije zbog raskida. To je samo dio novog paketa Romance Detox u vrijednosti od 500 dolara, koji uključuje seanse meditacije i spa tretmane, a može se rezervisati i bez noćenja, kako izvještava Sarah Rappaport za Bloomberg.
Kada smo već kod recikliranja, u istom tekstu Rappaport navodi i primjer Virgin Hotela Richarda Bransona, otvorenog prije godinu dana na Menhetnu, koji je nedavno postavio privremeni "bar slomljenih srca" u svoj lobi. Besplatni interaktivni displej uglavnom se sastoji od mašine za uništavanje papira i šarenih blokova s uputstvima koja goste usjmeravaju da unište ljubavna pisma ili uspomene od bivših partnera. Dekorisano je fotografijama slavnih parova koji su se razišli, poput Brada Pitta i Jennifer Aniston. Nedaleko od toga, ispod neonskog znaka na kojem piše "Isplači se", nalazi se velika ljubičasta reklamna plišana sofa s kutijom s maramicama u istoj boji.
Osim cvjećara na Dan zaljubljenih, i hotelijeri targetiraju romansu kao inspiraciju za atraktivne ponude, ali u ovom slučaju - propalu.
"U SAD-u, prema podacima s Google Trendsa, pretrage za solo putovanja dosegle su najviši nivo u januaru, kao i pretrage za solo ženska putovanja. Haštag #SoloTravel na TikToku ima više od 702.000 objava i impresivnih 7,8 milijardi pregleda. Zašto onda biti slomljenog srca kod kuće, kada možete biti slomljeni u luksuznom hotelu?", pita se kolumnistkinja Bloomberga.
I šta kada se završi užurbana sezona oko Dana zaljubljenih, pitamo se mi. Počinje bacanje i razgrađivanje poklona od Dana zaljubljenih. A trajanje tog procesa izgleda ovako: za cvijeće - između šest i 12 mjeseci, kutije za čokoladu - od šest do osam mjeseci (bez dodatnih materijala), plastičnu ambalažu - od 20 mjeseci pa naviše i tako redom…
I da - počinju planovi za sljedeći veliki praznik za cvjećare - Dan žena.