Koliko je umjetnika koji su potpuno nepoznati javnosti dok njihovi radovi dostižu desetine miliona dolara na aukciji? Ovo nije jedina specifičnost britanskog anonimnog umjetnika poznatog pod pseudonimom Banksy, čija nepredvidljivost, ali i ograničena dostupnost samih umjetničkih djela, rezultira godišnjim rastom vrijednosti od 26 odsto u posljednjih pet godina.
Vjerovatno najpoznatije njegovo djelo, "Girl With A Baloon", postalo je globalni simbol nade i ljubavi, ali je i steklo dodatnu slavu kada je dio slike prodat na aukciji za 25,4 miliona dolara, a zatim odsječen od strane automatskog šredera u samom ramu, što je bio Banksyjev način izražavanja protesta protiv komercijalizacije umjetnosti.
Na izložbi koju organizuje galerija Deva Puri na Bledu, odnosno kustos David Rjazancev, moguće je vidjeti neka od najpoznatijih djela Banksyja, ali i djela umjetnika koji su ga inspirisali poput Andyja Warhola (serije Marilyn Monroe i konzerve Campbell Soup), francuskog grafiti umjetnika Bleka le Rata, kao i djela umjetnika koji su bili nadahnuti Banksyjem.
"Banksyjevu izložbu možete organizovati na tri načina", objašnjava u videu u prilogu vodič izložbe Toni Cahunek. "Prvi je bio nedostižan", objašnjava on, jer saradnja s Banksyjem nije bila moguća, pošto Ljubljana nije metropola kao Njujork, London ili Pariz, da bi to sebi mogla priuštiti na svim mogućim nivoima. Druga mogućnost bila je štampanje njegovih najpoznatijih djela, što ipak ne "pokazuje širinu koja priliči njegovim djelima". Zato su organizatori izabrali treći put i u Ljubljani izložili originalna Banksyjeva djela koja su u vlasništvu kolekcionara.
Pribavljanje kontakata i izbor djela za Razjanceva nije bio problem, objašnjava Cahunek, jer ima mnogo poznanstava, ali samu izložbu je "sastavljao" otprilike 10 godina. "Veći izazov bio je pronaći prostor za izložbu, jer ne zamišljamo Banskyja ni u muzeju ni sličnoj instituciji, niti ga zamišljamo samo na ulici. Zato je prostor u Čopovoj ulici bio idealan izbor, vjerovatno je ovo jedina izložba koja će ikada biti ovdje", rekao je Cahunek.
On još kaže da je mnogo teže bilo dobiti kolekcionarske omote nepoznatih ploča od kolekcionara nego Warholova djela. Ljubljanska izložba prikazuje njegove kreativne intervencije praćene socijalnom kritikom i političkim porukama, ali i postavlja njegov rad u kontekst radova drugih uličnih umjetnika, jer, kako ističe Cahunek, a i kako se od umjetnikovih prvih grafita pita svjetska javnost: "Ostaje pitanje da li je Banksy samo Banksy".