Andy Warhol, Henry Moore, David Hockney, Milton Glaser, Cy Twombly i Michelangelo Pistoletto, najčuveniji predstavnici moderne umjetnosti na svijetu, prije 40 godina naslikali su plakate za Zimske olimpijske igre u Sarajevu.
Zimske olimpijske igre održane 1984. bile su prekretnica za Sarajevo, ne samo u sportskom, već i u kulturnom smislu. Tih dana, Sarajevo je bilo centar svijeta, sa posjetiocima sa svih krajeva planete, a događaj je bio najveći regionalni ekonomski uspjeh, kako je Bloomberg Adria izvještavala i ranije.
Zahvaljujući saradnji Muzeja primjenjene umjetnosti, Ambasade Bosne i Hercegovine u Beogradu i kompanije "Midcentury Beograd", vlasnice Dine Janevske-Farčić, Zimske olimpijske igre u Sarajevu ponovo su u žiži interesovanja, ali ovoga puta ne zbog sporta, nego zbog umjetničkih postera.
Direktorka Muzeja primjenjene umjetnosti u Beogradu, Biljana Jotić je na otvaranju izložbe plakata za Zimske OI, "40 godina posle", govorila o izuzetnoj snazi umjetničkog izraza slavnih autora i vanvremenskoj vrijednosti njihovih umjetničkih plakata.
"Ova postavka, kojom otvaramo izložbenu sezonu u Muzeju primjenjenih umjetnosti, dovodi olimpijski i umjetnički duh Sarajeva u Beograd. Više od 30 grafičkih radova biće izloženo od 5. do 23. septembra u galeriji "Anastas" (koja nosi ime prvog srpskog fotografa, litografa i tipografa Anastasa Jovanovića)", istakla je Jotić. "Na izložbi su predstavljeni neki od najupečatljivijih plakata koji su obilježili Igre, kao i savremeni umjetnički odgovori na ovu temu. Plakati su pokazali kreativnost, inovaciju i duh olimpizma, kombinujući elemente sporta, kulturne simbolike i specifične estetike tog vremena. Umjetnici koji su radili na plakatima 1984. godine, kao i savremeni dizajneri, kroz svoje radove pokazali su kako se umjetnost može isprepletati sa sportskim manifestacijama na način koji ostavlja trajan kulturni utisak," zaključuje Jotić.
Ekskluzivno za "Prestiž" Bloomberg Adria, razgovaramo o umjetničkoj saradnji dvije države 40 godina kasnije, sa pokroviteljkom izložbe ministarkom za kulturu pri Ambasadi Bosne i Hercegovine u Srbiji Selmom Stojanović.
"Za nas rođene Sarajlije, koji smo sa našim gradom rasli i pripremali se za Zimske olimpijske igre 1984. bilo je to čarobno doba. Iako smo bili djeca, svi smo željeli da damo najbolje što možemo da naš grad postane poseban kao domaćin igara. Danas, iz ove vremenske perspektive tek sada mogu na pravi način da sagledam kakva je to čast bila za Sarajevo i sve nas u zajedničkoj državi", objašnjava Stojanović i ističe značaj svjetskih umjetnika koji su ostavili lični pečat sa svojim plakatima i gradu Sarajevu dali značaj u primjenjenoj umjetnosti.
"Posebna umjetnička vrijednost ove izložbe je, pored stranih vrhunskih umjetnika, je izdvojena serija olimpijskih plakata i radova jednog od najcjenjenijih slikara moderne umjetnosti sa ovih prostora, profesora Ismara Mujezinovića, koji živi i radi u gradovima Adria regiona: Sarajevu, Ljubljani i u hrvatskom primorskom mjestu Lovrečici. Njegovih osam umjetničkih plakata predstavlja osam zimskih sportova i olimpijskih disciplina", ističe Stojanović.
Na izložbi su predstavljeni neki od najupečatljivijih plakata koji su obilježili zimske Olimpijske Igre, kao i savremeni umjetnički odgovori na ovu temu. Plakati su pokazali kreativnost, inovaciju i olimpijski duh, kombinujući elemente sporta, kulturne simbolike i specifične estetike tog vremena. Olimpijski plakati, ne samo da podsjećaju na najznačajniji sportski događaj, već i osvjetljavaju kako su plakati postali sastavni dio vizuelne kulture u Adria regionu.
Stojanović posebno naglašava značaj nastavka umjetničke razmjene u regionu i pominje nedavno održanu izložbu Amera Hadžića i Denisa Haračića pod nazivom "U potrazi za čovjekom" ostvarenu u saradnji sa galerijom "Sanjaj" iz Beograda, čiji su vlasnici Sanja i Nele Janković, poznatiji kao Dr Nele Karajlić. Galerija je posvećena promociji umjetničkog stvaralaštva mladih i perspektivnih talenata iz Adria regiona.