Klimatski plan koji švedski proizvođač namještaja IKEA planira ostvariti do 2030. godine sastavljen je od uobičajenih taktika koje uključuju poticanje korištenja obnovljive energije i smanjenje uporabe materijala koji negativno utječu na klimu. No, među izazovima koji su pred IKEA-om nalazi se neočekivani krivac za negativan ugljični otisak, a to je ljepilo. Upravo je ljepilo sastavni dio najpopularnijih proizvoda ovog diva, koji uopće omogućava sklapanje namještaja.
Ljepilo koje IKEA koristi za izradu kreveta, naslonjača i njihovih popratnih dijelova trenutno čini pet posto ukupnog ugljičnog otiska koji kompanija ima na klimu, navodi se u izvješću o održivosti za 2022. godinu, koje je objavljeno u srijedu.
"Prelazak na ljepila iz obnovljivih izvora ključan je čimbenik za postizanje našeg ultimativnog klimatskog cilja. No veliki izazov ostaje s ljepilima na biološkoj osnovi, jer nisu sva kompatibilna s našim trenutnim konvencionalnim ljepilom i tehnologijom primjene. To znači da će se tvornice morati prebaciti ne samo na organska ljepila, već će morati zamijeniti strojeve i ostalu tehnologiju", poručili su iz IKEA-e.
Kompanija koja je svijetu podarila Billy police za knjige ima ambiciozan plan da do kraja ovog desetljeća smanji negativne učinke onečišćenja okoliša u odnosu na ono što je trenutačno slučaj. Od 2016. godine IKEA je emisije ekvivalenta ugljičnog dioksida smanjila za 12 posto, uključujući prošlogodišnjih pet posto, stoji u njihovu izvješću.
Osim korištenja ljepila koje je na biološkoj osnovi, IKEA napominje kako će se morati pozabaviti negativnim emisijama u svom opskrbnom lancu, proizvodnji, transportu namještaja, ali i otprilike 460 trgovina diljem svijeta. U švedskom divu namještaja planiraju povećati udio obnovljive energije u opskrbnom lancu i do kraja desetljeća ciljaju posve preći na obnovljive izvore. Primjerice, u prošloj su godini ostvarili 50 posto proizvodnje iz obnovljivih izvora.
IKEA-ina energetska inicijativa uključuje pomoć dobavljačima s ugovorima o kupnji struje i povoljnim zajmovima za financiranje solarnih panela i bojlera u tvornicama. Program je pokrenut 2021. godine, a prvotno je bio usmjeren na podršku dobavljačima u Kini, Indiji i Poljskoj, gdje je upotreba ugljena u proizvodnji struje među najvećima. Sada će se ta inicijativa proširiti na druge zemlje, uključujući Njemačku, Italiju, Portugal, Rumunjsku, Tursku i Vijetnam.
"Okretanje prema izvorima obnovljive energije jedan od osnovnih pokretača za smanjenje negativnih emisija na klimu za nas", rekao je Andreas Rangel Ahrens, voditelj za brigu o klimi u Inter IKEA Groupu.
IKEA je 2018. godine postavila ciljeve da do 2030. u svojim proizvodima koristi samo obnovljive i reciklirane materijale. No švedski div i dalje bije bitku sa smanjenjem negativnog otiska na klimu koji prouzrokuju materijali u namještaju, a koji su se u posljednjih šest godina povećali za 11 posto.