Kada je Donald Trump najavio i uveo dodatne carine od 25 posto na uvoz automobila, kolekcionari oldtimera su već zamišljali svoje retro Alfe, BMW-ove i Ferrarije kako bespomoćno skupljaju prašinu u garažama.
Dileri, kolekcionari, logističke firme i aukcijske kuće strahovali su da će nova regulativa ozbiljno ugroziti tržište klasičnih automobila, koje u SAD-u podrazumijeva oko 43 miliona vozila i procjenjuje se na više od trilion dolara. Djelovalo je kao da će i oldtimeri postati kolateralna šteta eksplozivnog trgovinskog sprinta, bez kočnica. A onda – zaokret.
Daimler SP250 iz 1959. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
U posljednjem momentu, jedno suhoparno birokratsko saopćenje američke carine ostavilo je otvorena vrata: automobili stariji od 25 godina bit će izuzeti iz nove carinske politike. I dalje ulaze po staroj stopi od 2,5 posto. No, ovo nije stvar prestiža, ni nostalgije, kao ni uvažavanja kulturnog i historijskog naslijeđa koje ovi automobili nose – jednostavno, klasični automobili ne predstavljaju prijetnju američkoj autoindustriji. Zato su prošli – kako bi rekli zaljubljenici u brzinu – kroz krivine nove carinske regulative kao kroz paraboliku na stazi u Monzi.
Čitaj više

Luksuz na točkovima: Vozila koja masiraju i mirišu na uspjeh
Proizvođači lukusuznih automobila Mercedes-Benz, BMW, Genesis, Lincoln Nautilus nude wellness komponente u svojim vozilima, sa ciljem da obezbijede sveobuhvatan osjećaj blagostanja za vozača i saputnike.
12.04.2025

Zašto je Mostar najbolja destinacija za vaše oldtimere?
"Kultura oldtimera nije samo kultura vozila, to je kultura življenja"
02.05.2024
Automobilska industrija u retrovizoru: Sjećate li se fiće, četvorke, yuga...
Pandemija i sjećanje na bivšu državu.
09.05.2024

Za one, pak, koji već posjeduju oldtimere u SAD-u, ali mlađe od 25 godina, ova odluka mijenja odnos snaga: ako će generalno uvoz poskupjeti za četvrtinu, domaći primjerci preko noći postaju traženiji – i skuplji. Jednim potezom, garaže s oldtimerima u SAD-u postale su potencijalno vrednije od portfolija na Wall Streetu, s akcijama na četiri točka.
Imate 'fiću' - imamo dobre vijesti!
SAD nije usamljen u posebnom tretmanu retro vozila. Evropska unija generalno priznaje status „historijskih vozila“ za automobile starije od 30 godina, uz uvoznu taksu između 5,5 i 10 posto, i dodatni PDV koji varira po zemlji. Tržište oldtimera u EU se procjenjuje na više od 15 milijardi eura.
Rolls-Royce Wraith iz 1949. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
U Velikoj Britaniji, vozila koja ispunjavaju uslov starosti i autentičnosti podliježu tek pet posto poreza, bez dodatne carine. Švicarska odobrava oslobađanje od carine, ali se i dalje plaća PDV od 8,1 posto U Adria regiji pravila variraju, ali većina zemalja zahtijeva homologaciju i ima carine i poreze, nekada bez specijalnog statusa za oldtimere – osim ako nisu uvezeni kao "muzejski eksponat". U nekim zemljama, u Sloveniji recimo, nema carine ako se auto po definiciji smatra oldtimerom. Ako je, pak, auto samo star (ali nije zvanično oldtimer) carina je 10 posto, a PDV je 22 posto, objasnili su iz carinske kancelarije te države.
Prema podacima iz 2022. godine, u Sloveniji je, recimo, registrirano oko 10.000 vozila koja zadovoljavaju kriterije za oldtimere. Prosječna cijena starog automobila u dobrom stanju može varirati, ali ako pretpostavimo da je prosječna vrijednost takvih vozila oko 10.000 eura, možemo doći do procjene vrijednosti tržišta od oko 100 miliona eura.
1950 Jaguar XK120. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
Slovenija je također popularna destinacija za izvoz oldtimera, posebno zbog svoje blizine Italiji, Austriji i Njemačkoj, zemljama koje su razvijena tržišta za oldtimere. Kolekcionari koji su orijentirani na izvoz, i dalje mogu računati na nastavak interesovanja američkog tržišta za evropske klasike starije od 25 godina.
Mercedes-Benz 190SL iz 1966. dostiže visoke vrijednosti na aukcijama. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
Obnovljeni entuzijazam za oldtimere podstaknut je i filozofijom Gen Z, koji su počeli obnavljati starije modele kako bi ih koristili za vožnju u slobodno vrijeme ili kao modni izraz. Njemačka kompanija Classic Data objavila je analizu koja pokazuje da je u posljednjih od pet do deset godina, osim retro Ferrarija, Mercedesa, Rolls-Roycea, također povećano interesovanje i za vozila iz bivšeg Istočnog bloka.
Unutrašnjost 1937 Mercedes-Benz 540K Special Roadster. Foto: David Paul Morris/Bloomberg
Rast ovog tržišta znak je značajne promjene u percepciji ovih vozila, prije svega, prepoznavanja njihovog historijskog značaja. Posljedica je da ovi automobili postaju sve vredniji, a njihova cijena raste. Tako su Zastava 705 (ikonični 'Fića'), Trabant, Moskvitch, postali važan (i sve skuplji) izbor za entuzijaste, kolekcionare, ali i muzeje koji traže unikatna vozila s historijskim značajem.
Historija na četiri točka drži se svog puta i pravca
Recimo, milioniti proizvedeni Trabant, model 601 Deluxe iz 1973. godine, proizveden u Istočnoj Njemačkoj, nalazi se u muzeju automobila August Horch u Zwickau, Njemačka. Na 50. godišnjicu proizvodnje Trabanta, kojeg su neki nazivali "automobilom od kartona", 2007. godine, desetine ovih ikona istočnonjemačke automobilističke industrije koje su ispuštale dim širom komunističkog bloka, okupilo se u centru Berlina dok su vlasnici protestirali protiv tadašnjih novih zakona o emisiji gasova, za koje tvrde da su mogli poslati njihove automobile u historiju. Ali, nisu.
Trabant 601 Deluxe u Muzeju August Horsch. Foto: Adam Berry/Bloomberg News
Ova vozila sve više privlače kupce iz Azije i Bliskog istoka i SAD-a koji imaju porijeklo iz tih zemalja. Razlog: podsjećaju ih na historijsko razdoblje koje su lično doživjeli i koje je ukorijenjeno u njihovoj kulturi.
Još jedan dokaz da se odluka o kupovini oldtimera, iako računica ima ulogu, bazira na osjećaju, te da je odluka često više emocionalna nego racionalna. Kod kolekcionarskih vozila, ali i drugih luksuznih predmeta, emocije su nekada vođene i nostalgijom, a često su ovi trofeji i način izražavanja i očuvanja identiteta.
Tatra 603 tokom dodjele nagrada na Oberoi Concours d'Elegance u Udaipuru, Radžastan, Indija. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
Nakon anksioznosti zbog carinskog uragana protekle sedmice, olakšanje je da se možemo prepustiti zdravijem obliku adrenalina – onom koji dolazi uz zvuk hromiranih motora, miris benzina i starih dobrih vremena.
Ako želite ostati u toj atmosferi, pogledajte TV "Inspiracija" u nastavku.