Australska opozicija, Liberalno-nacionalna koalicija, obećala je da će ukinuti zabranu izvoza živih ovaca u inostranstvo ako osvoji vlast na predstojećim saveznim izborima.
Aktuelna vlada Laburističke stranke planira potpuno ukidanje izvoza živih ovaca do 2028. godine, što će posebno pogoditi farmere u Zapadnoj Australiji – saveznoj državi koja bi mogla biti presudna na izborima zakazanim za 3. maj. Zakon o budućoj zabrani već je usvojen prošle godine, a vlada je najavila paket pomoći vrijedan 107 miliona australijskih dolara (68,2 miliona američkih dolara) za podršku pogođenim poslovima.
"Prvi zakon koji ću predložiti, ako postanem ministar za poljoprivredu, biće onaj kojim vraćamo izvoz živih ovaca", izjavio je u subotu na konferenciji za medije opozicioni ministar za poljoprivredu David Littleproud.
Dodao je kako će njegovo prvo putovanje u toj ulozi biti na Bliski istok, kako bi ojačao ključne odnose i osigurao opstanak ove izvozne industrije u Australiji.
Australija je tokom 2022–2023. godine izvezla oko 652.000 živih ovaca morskim putem, u poređenju s 5,92 miliona koliko je izvezeno prije 20 godina, pokazuju zvanični podaci.
Izrael, Jordan, Kuvajt, Oman i Ujedinjeni Arapski Emirati su zemlje koje čine više od 80 posto izvoza živih ovaca iz Australije, prema izvještaju istraživačke kuće ACIL Allen iz 2023. godine. Potražnja u toj regiji prvenstveno je vođena dugogodišnjim kulturnim i vjerskim običajima.
Krajem decembra, Kraljevsko društvo za sprečavanje okrutnosti prema životinjama Australije (RSPCA) navelo je da izvoz živih ovaca čini svega jedan posto ukupne vrijednosti izvoza ovčijeg mesa i vune. Društvo je podržalo zabranu, pozivajući se na zabrinutost zbog dobrobiti životinja.