Sankcije Rusiji neće biti ublažene. Evropski lideri ne žele da prihvate zahtjev Vladimira Putina i ublaže sankcije Rusiji. Sjedinjene Američke Države poslale su Ukrajini revidirani sporazum u kojem traže kontrolu nad velikim infrastrukturnim projektima i mineralima. Fjučersima na evropske akcije ovog jutra trguje se pretežno u crvenom, dok se brentom trguje blizu 74 dolara po barelu.
Ovo su vijesti iz svijeta ukratko:
POLITIKA
EU planira da pojača sankcije Rusiji
Evropski lideri odbacili su mogućnost ublažavanja sankcija Rusiji, što je jedan od zahtjeva ruskog predsjednika Vladimira Putina da pristane na djelimičan prekid vatre s Ukrajinom. Britanski premijer Keir Starmer poručio je da "sada nije vrijeme za ukidanje sankcija" i da se, umjesto toga, razgovaralo o tome kako pojačati sankcije i dodatni pritisak na Moskvu.
Predsjednik Finske Alexander Stubb je, na sastanku 30 evropskih lidera u Parizu, poručio i da lideri već rade na novom paketu sankcija Rusiji. Evropski lideri raspravljaju i o načinima kako da pruže podršku Ukrajini, uključujući ubrzanje isplate kreditnog paketa od 18 milijardi evra, jačanje ukrajinske vojske i potencijalno raspoređivanje evropskih oružanih snaga na strateškim lokacijama širom Ukrajine.
SAD želi kontrolu nad investicijama u Ukrajini
SAD se zalaže za sporazum koji bi im donio kontrolu nad velikim budućim infrastrukturnim i mineralnim investicijama u Ukrajini. To bi Americi potencijalno omogućilo i pravo veta na bilo koju ulogu drugih saveznika Kijeva. Administracija predsjednika Donalda Trumpa zahtijeva "pravo prve ponude" za investicije u projekte infrastrukture i prirodnih resursa, u okviru revidiranog sporazuma o partnerstvu s Ukrajinom. To se navodi u nacrtu dokumenta u koji je Bloomberg imao uvid.
BERZE
Evropa
Fjučersima na evropske akcije ovog jutra trguje se pretežno u crvenom. Evropske berze su i trgovanje u četvrtak zaključile s gubicima, nakon što je američki predsjednik Donald Trump najavio carine na uvoz automobila od 25 odsto. Najveće gubitke su zabilježile akcije automobilskih kompanija, pri čemu su akcije Stellantisa pale za 4,2 odsto, Mercedes-Benza za 2,7 procenata i BMW-a za 2,55 odsto.
SAD
S druge strane Atlantika, fjučersima na američke indekse trguje se s dobicima, nakon što su najnoviji podaci pokazali da je američka ekonomija, u četvrtom kvartalu prošle godine, porasla brže nego što se očekivalo.
Naime, bruto domaći proizvod je od oktobra do decembra porastao po stopi od 2,4 procenta godišnje, dok je indeks troškova lične potrošnje (bazni PCE indeks), koji isključuje volatilne kategorije hrane i energenata, revidiran na 2,6 odsto.
Bloomberg
Azija
Akcije u Azijsko-pacifičkom regionu registrovale su pad, dok je najveća rasprodaja zabilježena u Južnoj Koreji i Japanu. Istovremeno, cijena zlata dostigla je rekordnu vrijednost, jer je najnoviji talas carina izazvao zabrinutost od sveopšteg trgovinskog rata. Tako je cijena zlata porasla čak 0,7 odsto na najviši nivo od 3.077 dolara za uncu.
NAFTA
Brentom se trguje blizu 74 dolara po barelu, dok je West Texas Intermediate bio ispod 70 dolara. Takozvani recipročni nameti i carina za kupce sirove nafte iz Venecuele trebalo bi da stupe na snagu 2. aprila, što su još jedne u nizu američkih carina koje su uzdrmale tržišta širom svijeta.
Nafta raste od početka marta, jer investitori odmjeravaju poremećaj u snabdijevanju izazvan sankcijama i nametima predsjednika Donalda Trumpa. Venecuela je takođe povećala izvoz sirove nafte u Kinu na najviši nivo u skoro dvije godine.
Bloomberg