Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte doputovao je u radnu posjetu Bosni i Hercegovini, gdje se odmah po dolasku sastao sa članovima Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović, Željkom Komšićem i Denisom Bećirovićem. Rutte je naglasio da NATO ostaje čvrsto posvećen stabilnosti i sigurnosti ovog regiona, te je potvrdio je da će NATO ostati uz BiH u slučaju eskalacije.
"Imam tri ključne poruke koje želim prenijeti svima, ali jedna je najvažnija. Prije svega, NATO je čvrsto posvećen BiH. NATO u potpunosti podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine", poručio je Rutte na početku svog izlaganja.
Osvrnuvši se na krizu koju su uzrokovali potezi vlasti u Republici Srpskoj, Rutte je kazao da je Dejtonski mirovni sporazum kamen temeljac mira u ovoj zemlji i mora se poštovati.
Čitaj više

NSRS usvojila odluku i zaključke o Ustavu BiH i presudi Dodiku
Usvojena jedna odluka i osam zaključaka, zabranjeno djelovanje pojedinih institucija BiH u RS
26.02.2025

Dodik ne prihvata presudu i najavljuje 'vraćanje na Dayton' - 5 vijesti koje treba da znate
Riječ je o prvostepenoj presudi, koja u ovom trenutku nije pravomoćna, a to će postati nakon što i odbrana i tužilaštvo podnesu žalbe i konačnu odluku donese drugostepeno vijeće.
27.02.2025

Dodik osuđen na godinu dana zatvora
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, proglašen je danas krivim zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini (BiH). Sud BiH je Dodiku izrekao kaznu od godinu dana zatvora. Dodik presudu ne prihvata.
26.02.2025
EUFOR spreman održati sigurno i stabilno okruženje u BiH
"Mi podržavamo Ured visokog predstavnika (OHR). Svaka aktivnost koja podriva Dejtonski sporazum, ustavni poredak ili državne institucije je neprihvatljiva. Zapaljiva retorika i postupci su opasni, jer predstavljaju veliku opasnost za stabilnost i sigurnost BiH. Na kraju je do političkih lidera BiH da preuzmu odgovornost", poručio je članovima Predsjedništva BiH.
Naglasio je da postoji i zabrinutost vezano za sigurnosnu situaciju, ali da ovo nije 1992. godina i da se neće dopustiti sigurnosni vakuum.
"Međunarodna zajednica je ovdje i posvećena je nastavku naše snažne podrške, i kroz EUFOR i NATO. Znam da je EUFOR u potpunosti spreman održati sigurno i stabilno okruženje u BiH. Nećemo dopustiti da se teško postignuti mir ugrozi, a NATO će vas nastaviti podržavati na vašem euroatlantskom putu na kojem ostvarujete napredak. Ovo radimo zajedno s našim međunarodnim partnerima, s Evropskom unijom i visokim predstavnikom", rekao je on.
Ponovio je stav da je na političarima u Bosni i Hercegovini rješavanje aktuelne situacije.
Nakon sastanka s Rutteom, predsjedavajuća Željka Cvijanović istaknula je da su stavovi unutar BiH podijeljeni kada je riječ o uzrocima trenutne političke krize, ali da rješenja moraju doći iznutra.
"Činjenica je da imamo različita viđenja o tome zašto smo dospjeli u ovu krizu, ali ono što je ključno jeste trezveno i razumno sagledati situaciju i raditi na uklanjanju problema", kazala je Cvijanović, dodajući da vjeruje kako BiH mogu stabilizirati entiteti, a ne visoki predstavnik Christian Schmidt.
Naglasila je da duboko vjeruje da Schmidt ne može spasiti BiH, ali Republika Srpska i Federacija BiH to mogu. "Mislim da treba na tom planu i da radimo, i da stvari koje su se ispriječile ovdje kao veliki problem moraju biti uklonjene da bismo mogli da živimo normalan život, demokratski, u kojem ćemo i uživati u onome što jeste demokratija i donositi ozbiljne odluke koje su vezane za našu budućnost", rekla je Cvijanović.
Izvor: Armin Durgut/Pixsell
Istaknula je i važnost prisustva EUFOR-a i NATO snaga, s obzirom na, kako je rekla, "masovnu produkciju dezinformacija i prijetnje koje su se pojavile, za sada samo na verbalnom planu".
Govoreći o saradnji BiH s NATO-om, Cvijanović je istaknula da je ona dobra i da se treba nastaviti. Međutim, upozorila je na pokušaje politizacije Oružanih snaga BiH, poručivši da njihovo angažovanje mimo zakona nije moguće.
Zaključila je da je za stabilnost BiH ključno rješavanje uzroka krize, a ne fokusiranje samo na posljedice, te pozvala na izgradnju boljeg razumijevanja i saradnje sa svim međunarodnim partnerima.
NATO neće dozvoliti sigurnosni vakuum
Bećirović je na konferenciji za medije kazao da je Rutte istakao pet ključnih tačaka: da postoji predanost NATO-a za BiH, da je važna stabilna BiH, zatim je rečeno da NATO podržava nezavisnost, teritorijalni integritet i suverenitet BiH.
"Jedna rečenica je posebno važna - da NATO ne prihvata i neće dozvoliti sigurnosni vakuum u BiH", rekao je Bećirović.
Također je istakao da je generalni sekretar NATO-a poručio da NATO pruža podršku ulozi i mandatu visokog predstavnika.
Poručio je i kako se može vidjeti neviđeno jedinstvo državnih organa i međunarodne zajednice te su brojne zemlje dale podršku.
Komšić je skrenuo pažnju na to da izdvajanja BiH za sektor odbrane nisu ni blizu onoga što bi trebalo, o čemu je razgovarano i na ovom sastanku.
"Sve što smo čuli od Ruttea spreman sam potpisati. Druga stvar koju bih potencirao jeste odgovornost i nas troje kao članova Predsjedništva BiH za opću klimu u BiH. Kako god stvari gledali i posmatrali, odgovornost za stanje u ovoj zemlji će se svesti na nas, uključujući nas troje. Ljudi u BiH gledaju u nas čekajući dobre ili loše vijesti, naša dužnost je da većinom isporučimo dobre vijesti", rekao je Komšić.
Naglasio je i treću stvar koju, kako je rekao, niko ne spominje.
"Potrebno je da BiH izdvaja veći iznos novca za sektor odbrane kako bismo pratili NATO standarde. O ovome u BiH trenutno niko ne razmišlja. U Budžetu koji danas usvajamo nije ni blizu zvaničnog ili nezvaničnog standarda od dva posto BDP-a", rekao je Komšić u kratkom obraćanju.