Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila je odluku i osam zaključaka kojima se određuje o presudi Suda BiH Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske (RS), i definiše daljnje mjere koje institucije RS treba da preduzmu.
Prethodno je NSRS u srijedu razmatrala "Informaciju o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH". To je uslijedilo nakon što je predsjednik RS Milorad Dodik osuđen u Sudu BiH na godinu dana zatvora i nakon što mu je izrečena zabrana obavljanja javnih funkcija na šest godina.
Odluka Narodne skupštine RS
Usvojenom "Odlukom o mjerama i zadacima proisteklim iz neustavnih odluka i postupaka vanustavnih institucija BiH", odbacuje se cjelokupan postupak pred Sudom BiH vođen po optužnici Tužilaštva BiH protiv Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića. Podsjećamo, Lukić je danas oslobođen pred Sudom BiH.
Čitaj više

Dodik osuđen na godinu dana zatvora
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, proglašen je danas krivim zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini (BiH). Sud BiH je Dodiku izrekao kaznu od godinu dana zatvora. Dodik presudu ne prihvata.
26.02.2025

Sud BiH konstatirao da Dodik i Lukić negiraju krivicu
Razlog podizanja optužnice je neizvršavanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.
16.10.2023

Nakon što je optužen, Dodik najavio kontratužbu protiv tužioca BiH
Na vanrednoj preskonferenciji Dodik je rekao da Tužilaštvo nije odolilo pritisku
12.08.2023

Podignuta optužnica protiv Milorada Dodika i Miloša Lukića
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
11.08.2023
Skupština Odlukom odbacuje sve radnje Tužilaštva BiH i Suda BiH nazivajući ih "neustavnim, nezakonitim i suprotnim međunarodnom pravu".
"Donesena presuda ne proizvodi bilo kakve pravne posljedice, a iz razloga što je zasnovana na protivpravnom djelovanju njemačkog državljanina Kristijana Šmita", navodi se u Odluci NSRS.
NSRS je Odlukom odbacila i sve radnje, postupke, odluke kao i sve druge akte Šmita, za kojeg navode da nije imenovan za visokog predstavnika za BiH u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma. Navode da je RS odbila postavljenje bilo kog novog visokog predstavnika nakon Valentina Incka i da je Savjet bezbjednosti UN-a odbio potvrditi Šmita kao visokog predstavnika.
Zabrana djelovanja institucija BiH na prostoru R. Srpske
"Republika Srpska će dosljedno poštujući član 3.3 Aneksa 4 Dejtonskog sporazuma odnosno Ustava BiH po kojoj će se 'entiteti i svi njihovi dijelovi u potpunosti pridržavati Ustava BiH, koji ima prednost nad onim odredbama zakona Bosne i Hercegovine, kao i ustava i zakona Еntiteta koji nisu u skladu s njim,' donijeti zakon kojim će ograničiti bilo kakvo djelovanje i postupanje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, Tužilaštva BiH, Suda BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu, kao vanustavnih institucija na području Republike Srpske", navedeno je u Odluci.
Skupština je Odlukom zadužila Vladu Republike Srpske da obezbijedi materijalno-tehničke uslove za preuzimanje u instistucije Republike Srpske lica zaposlena u navedenim institucijama.
"Do donošenja zakona kojim se reguliše rad vanustavnih institucija BiH i pratećih propisa, zabranjuje se djelovanje ovih institucija na teritoriji Republike Srpske", navedeno je.
Republika Srpska poziva Federaciju BiH, kao drugu stranu potpisnicu Aneksa 4, da se u roku od 30 dana izjasni o vraćanju na doslijednu primjenu Ustava BiH kao međunarodnog ugovora. Republika Srpska će se u istom roku izjasniti o odgovoru Federacije BiH, dodaje se.
"U slučaju da se Federacija BiH ne izjasni o doslednoj primjeni Aneksa 4 Dejtonskog sporazuma, odnosno Ustava BiH, Republika Srpska će, kao strana ugovornica, preduzeti korake u skladu sa Bečkom konvencijom o pravu međunarodnih ugovora i drugim aktima međunarodnog prava", ističe se u Odluci.
Obavezuju se svi organi i institucije Republike Srpske kao i svi predstavnici Republike Srpske u organima na nivou institucija BiH na striktno poštovanje usvojene Odluke.
Sve ovo prethodno je danas, na mitingu u Banjoj Luci, najavio i sam Dodik.
Vučić stigao u Banjaluku
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u večernjim satima stigao je u Banjaluku gdje je održan sastanak sa Dodikom. Nakon sastanka Vučić je rekao da je došao sa dvije molbe, prva da Dodik pozove na razgovore sve političke aktere u BiH, predstavnike EU, SAD, Rusije, Kine i da pokrene dijalog o spornim pitanjima. Druga molba je, kako je naveo, da srpski narod bude jedinstven u ključnim temama. "Srbija će dati sve od sebe da pomogne u očuvanju mira i dijaloga, ali uvijek će biti uz narod i predsjednika Republike Srpske", rekao je Vučić.
Dodik je rekao da je spreman da razgovara sa svima i da vidi kako se BiH može napraviti ustavnom i održivom za sve. "Insistiram na Ustavu BiH, na tom planu smo spremni da razgovaramo i o teškim temama kao što su Sud i Tužilaštvo BiH", istakao je Dodik.
Aleksandar Vučić i Milorad Dodik (Bloomberg Adria)
Zaključci
Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske usvojili su i sljedeće zaključke:
1. NSRS usvaja Informaciju o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine - mjere i zadaci u cilju očuvanja Ustava Bosne i Hercegovine.
2. NSRS konstatuje da je činjenica da je Sud BiH donio presudu na osnovu odluke neizabranog stranca Kristijana Šmita, a ne na osnovu zakona koji je usvojila Parlamentarna skupština BiH, čime je izvršio čin državnog udara i potpunog urušavanja ustavnog poretka BiH, te Narodna skupština odbacuje i ne prihvata nijednu odluku Kristijana Šmita.
3. NSRS smatra ništavim sve zakone i odluke organa koji nisu definisani Ustavom BiH, prije svega VSTS-a BiH, Tužilaštva BiH, Suda BiH i SIPA-e.
4. NSRS konstatuje da je odluka Suda BiH da presuđuje na osnovu odluke koja je nametnuta od strane pojedinca suprotna Ustavu BiH i da je takvim postupanjem Sud BiH srušio ustavni poredak BiH.
5. NSRS traži od Pravobranilaštva Republike Srpske da zbog organizovanja, planiranja i pripremanja krivičnih djela protiv ustavnog uređenja podnese krivičnu prijavu protiv svih tužilaca Tužilaštva BiH i sudija Suda BiH koji su postupali po nametnutoj odluci. Krivična prijava biće predata Tužilaštvu Federacije BiH i Tužilaštvu Republike Srpske.
6. NSRS zadužuje Vladu Republike Srpske da pripremi i uputi u Narodnu skupštinu zakone kojima će zabraniti djelovanje organa koji nisu definisani Ustavom BiH na teritoriji Republike Srpske, a naročito VSTS-a, Suda BiH, Tužilaštva BiH i SIPA-e.
7. NSRS najoštrije osuđuje postupanje Tužilaštva BiH prema narodnim poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske zbog postupaka koje vrše u okviru njihovih dužnosti, a koje za krajnji cilj imaju zastrašivanje i političko neutralisanje te se protivi preduzimanju bilo kojih radnji od strane Tužilaštva BiH i drugih organa koji postupaju po njihovim naredbama prema narodnim poslanicima.
8. Ovi zaključci stupaju na snagu danom donošenja.
Vlada utvrdila više zakonskih rješenja
Vlada RS je večeras, po hitnom postupku, utvrdila: Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, Prijedlog zakona o neprimjenjivanju Zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, kao i Prijedlog zakona o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
---Tekst dopunjen na kraju članka odlukama Vlade RS