Most između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, preko rijeke Save kod Gradiške, završen je i to je večeras svečano ozvaničeno uz prisustvo mnogobrojnih zvanica. Međutim, preko mosta se još uvijek ne može jer nije izgrađena pristupna saobraćajnica na hrvatskoj strani, pa će građani i privrednici još da sačekaju na brži, sigurniji i lakši put ka Evropskoj uniji (EU). Danas se licitiralo različitim datumima završetka pristupne saobraćajnice.
Ugovorena vrijednost mosta je 19,9 miliona evra, bez PDV, a nosioci projekta su Ministarstvo transporta i komunikacija BiH i Hrvatske ceste. Dio novca, u vidu grant sredstava, stigao je i iz Evropske unije.
Povezivanje i razvoj
Ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara BiH Vojin Mitrović rekao je da je most na Savi veliki i ozbiljan projekat koji će omogućiti povezivanje BiH sa EU, kao i da će Republika Srpska njime imati putnu konekciju sa Srbijom, preko Hrvatske. Most će, dodao je, saobraćajno rasteretiti Gradišku te omogućiti razvoj BiH.
Vojin Mitrović - Foto: Srna
Državni sekretar u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Hrvatske Tomislav Mihotić rekao je da je za Hrvatsku važno otvaranje ovog mosta, nakon otvaranja Pelješkog mosta.
"Otvaranje ovog mosta za nas je izuzetno zadovoljstvo jer donosi prosperitet i ekonomski razvoj i razmjenu. Nadamo se da će se ovim mostom ljudi povezivati i ekonomski sarađivati u obje zemlje - BiH, Hrvatskoj i šire. Sve ovo donosi nove vrijednosti u našoj saradnji", istakao je Mihotić, prenijela je Srna.
Šef Sektora za kooperacije u Delegaciji EU u BiH Stefano Elero rekao je da će most omogućiti brojne prednosti građanima, ekonomiji i cijelom regionu i EU. Dodao je da EU izdvaja velika sredstva za razvoj puteva u nastojanju da BiH ima moderne saobraćajnice.
Dodik: Žao mi je što u Hrvatskoj nisu završene pristupne saobraćajnice
Svečanosti u Gradišci prisustvovao je i član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Milorad Dodik koji je izrazio zadovoljstvo što je projekat završen "uprkos brojnim opstrukcijama".
"Žao mi je što u Hrvatskoj nisu završene pristupne saobraćajnice kada je riječ o ovom mostu da svečano otvorimo saobraćaj. Ali ovo je pobjeda koju smo ostvarili pokazujući sposobnost da možemo da pobijedimo razne izazove. Naš cilj je da budemo dio evropske saobraćajne komunikacijske mreže kada je riječ o auto-putevima. I to činimo", istakao je Dodik, kako prenose agencije. "Želja mi je da što više bude mostova, da u regionu stavimo tačku na sukobe i kažemo da hoćemo saradnju", dodao je.
Срећан сам што је мост преко Саве у Градишци завршен упркос бројним опструкцијама. Наш циљ је да будемо дио европске саобраћајне комуникацијске мреже када је ријеч о ауто-путевима. На томе радимо и показујемо способност Српске да реализује овако значајне пројекте. pic.twitter.com/FmwLSxzDwn
— Милорад Додик (@MiloradDodik) July 29, 2022
Podsjećamo, Dodik je ranije, 2019. godine, tražio zaštitu vitalnog interesa Republike Srpske na pitanju izgradnje Pelješkog mosta u Hrvatskoj, jer je smatrao da most na Savi ne bi bio izgrađen, ukoliko bi od strane BiH bio blokiran Pelješki most u Hrvatskoj.
"Čim je otkočena ta procedurra, zahvaljujući Dodiku, odmah je sa hrvatske strane postojala volja da se završi most u Gradišci. To su bile jako bitne političke odluke, a naš interes je bio samo jedan - most u Gradišci", rekao je danas njegov savjetnik Radovan Kovačević.
Granični prelaz
Ministar transporta i komunikacija BiH Vojin Mitrović ranije danas sastao se u Banjaluci sa vršiocem dužnosti direktora preduzeća Autoputevi Republike Srpske Slobodanom Stanarevićem te istakao da je Hrvatska zainteresovana da kod mosta na Savi bude urađen integrisani granični prelaz. Granični prelaz u BiH je već izgrađen, a dodao je, mogao bi biti adaptiran u integrisani.
"U slučaju da ostane granični prelaz i sa jedne i sa druge strane, onda on treba treba da se isprojektuje, da se raspiše tender i da se uradi", rekao je Mitrović.
Mitrović je rekao i da su sa strane BiH urađene pristupne saobraćajnice, dok bi sa strane Hrvatske trebale biti završene u februaru 2024. godine.
Sa rokom puštanja saobraćaja preko mosta danas je licitirao i ministar saobraćaja i veza u Vladi Republike Srpske Nedeljo Ćorić koji je za RTRS rekao da "ima informaciju da će dionica kroz Hrvatsku biti završena prije roka, a rok je kraj 2023. godine".
Stanarević je naglasio da su u potpunosti ispoštovani rokovi izgradnje, finansijska konstrukcija i kvalitet projekta izgradnje mosta na rijeci Savi.
Integral inženjering
U most ugrađeno 4.900 tona čelika
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, most je dugačak 426 metara, a za njegovu izgradnju utrošeno je 4.900 tona čelika, 35.000 tona premaza za hidroizolaciju… U izgradnji mosta ukupno je korišteno oko 140 građevinskih proizvoda.
Međudržavni most na rijeci Savi zapadno (uzvodno) od Gradiške je dio evropskog priključnog transverzalnog putnog pravca E-661 koji povezuje Split sa Banjalukom, Viroviticom i Balatonom. Njime će se BiH povezati i na transevropski Koridor 10 i auto-put Beograd - Zagreb.
Izgradnja mosta je počela 11. oktobra 2019. godine, a završena je početkom juna ove godine. Izvođač radova je konzorcijum koji čine kompanije Integral inženjering iz Laktaša i zagrebačke firme Đuro Đaković montaža i Zagreb montaža.
Pristupnu saobraćajnicu na strani Hrvatske gradi takođe Integral inženjering. Radovi su počeli u proljeće ove godine, a rok za završetak je dvije godine.
Ukupna vrijednost izgradnje mosta i spojne saobraćajnice između Okučana i Gradiške procijenjena je na oko 65 miliona evra, saopšteno je ranije iz Savjeta ministara BiH.
Macron i Trump razgovarali su o američkom mirovnom planu za Ukrajinu telefonski u srijedu, a potom su se ponovno susreli osobno u Vatikanu, na marginama pogreba pape Franje, izjavio je Macron.
Sveta Stolica prihoduje i od kamata i kapitalnih ulaganja, čija se vrijednost procjenjuje na nešto manje od 2,3 milijarde dolara. Bivši čuvar vatikanskih financija, otac Juan Antonio Guerrero Alves, izjavio je za Vatican News da je Vatikanska banka 2021. godine raspolagala s ukupnom imovinom od 3,9 milijardi eura.
Nakon četiri godine rata, američki predsjednik Donald Trump pojačao je pritisak na ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da prihvati mirovni sporazum, optužujući ga da produžuje sukob.
Godine 2024. trgovinska razmjena između Kine i ASEAN-a dosegnula je 982 milijarde dolara, što je godišnji rast od 7,8 posto, kaže Tian Dongdong iz gospodarske redakcije Xinhue.
Za razliku od prvog mandata, kada mjesecima nije uspijevao popuniti upražnjena mjesta u svojoj administraciji, Trump je u drugi mandat ušao više nego spreman.
Macron i Trump razgovarali su o američkom mirovnom planu za Ukrajinu telefonski u srijedu, a potom su se ponovno susreli osobno u Vatikanu, na marginama pogreba pape Franje, izjavio je Macron.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.