Ukrajina se dogovorila sa SAD-om o zajedničkom razvoju svojih prirodnih resursa, tvrde anonimni izvori, što je potez koji bi mogao ublažiti nedavne napetosti s predsjednikom Donaldom Trumpom i unaprijediti cilj njegove administracije o primirju s Rusijom.
Očekuje se da će ukrajinski kabinet u srijedu preporučiti da se sporazum potpiše, prema riječima ljudi koji su htjeli ostati anonimni dok su razgovarali o privatnim savjetovanjima. Predsjednik Volodimir Zelenski planira otputovati u SAD u petak kako bi potpisao sporazum, tvrde izvori.
"Čujem da dolazi u petak", rekao je Trump novinarima u utorak u Ovalnom uredu. "Svakako mi je to u redu, ako bi on to htio potpisati zajedno sa mnom. I razumijem da je to velika stvar."
Čitaj više

Godišnjica rata - mir u Ukrajini ili uvod u evropski sukob
Poslije tri godine krvavog i brutalnog rata na tlu Evrope, mnogo toga nezamislivog postalo je svakodnevica.
24.02.2025

Šta se krije u pregovorima Trumpa i Putina o Ukrajini
Rusi potvrdili da su u Rijadu naširoko razgovarali o energetskog saradnji, i to o "specifičnim oblastima saradnje", poput moguće saradnje na energetskim projektima na Arktiku.
20.02.2025

Trumpovi i Putinovi timovi pregovaraju, dok Evropa snosi posljedice
Uprkos urgentnosti, sa mini-samita u Parizu nije došao nikakav konkretan plan.
18.02.2025

Putinov trijumf nad Ukrajinom i EU
Telefonski razgovor Trumpa i Putina bio je zvanični preokret u trogodišnjoj američkoj politici prema ruskoj sveopćoj invaziji na Ukrajinu, ali i oštar udarac evropskim saveznicima.
15.02.2025
Trump je izvršio pritisak na Zelenskog da prihvati dogovor, koji je prvi put predstavio ministar finansija Scott Bessent u Kijevu ranije ovog mjeseca. No, ukrajinski predsjednik odbacio je ranije verzije, rekavši da SAD zahtijeva previše od njegove zemlje.
Dogovor je sklopljen nakon što je SAD odustao od zahtjeva da se Kijev obaveže uplatiti 500 milijardi dolara od vađenja resursa u fond kao oblik otplate američke pomoći, tvrde anonimni izvori. Okvirni sporazum bi stvorio zajednički američko-ukrajinski fond za upravljanje budućim prihodima od prirodnih resursa zemlje, tvrde.
Najnovija verzija sporazuma još uvijek ne navodi konkretna sigurnosna jamstva, objašnjavaju izvori, iako Ukrajina to vidi kao početnu tačku prema toj mogućnosti. To je bio ključni prioritet za Ukrajinu, čiji su čelnici bili uznemireni Trumpovim ponovnim kritikama Zelenskog i argumentima američkih dužnosnika da on dijeli krivnju za invaziju.
Američki dužnosnici rekli su da bi povezivanje Ukrajine sa SAD-om putem ekonomskih veza pružilo de facto sigurnosni štit. Detaljan dogovor očekuje se naknadno.
Donald Trump | Bloomberg
"Čini se da je sadržaj ovdje manji nego što se čini na prvi pogled, a čini se da je, naprotiv, intenzivno politički", rekao je Justin Logan, direktor studija odbrane i vanjske politike na institutu Cato. Rekao je da sporazum omogućuje Trumpu da "prodaje političku pobjedu" kod kuće, dok Zelenski može ublažiti nedavne napetosti sa SAD-om.
Dogovor bi također mogao ponuditi Trumpu način da potakne prihvatanje njegovih pristaša za nastavak potpore Ukrajini, osobito ako Washington bude trebao Kongresu da odobri dodatnu pomoć Ukrajini ako se pregovori s Rusijom nastave otezati. Ukrajina se još uvijek oslanja na SAD i evropske saveznike za oružje i streljivo.
Obje strane su danima bile u intenzivnim pregovorima oko sporazuma koji američka administracija vidi kao sastavni dio svog plana za posredovanje u prekidu vatre u trogodišnjem ruskom ratu protiv Ukrajine. Trumpova odluka da pošalje glavne saradnike da prvo pregovaraju s Rusijom izazvala je napetosti u odnosima, koje su proključale nakon što je američki predsjednik nazvao Zelenskog "diktatorom".
Ukrajina želi ulagati u novi fond zajedno sa SAD-om u omjeru 50-50, rekao je u ponedjeljak premijer Denis Šmihal. Fond bi uključivao buduće prihode od državnih poduzeća, kao i od vađenja sirovina, dodao je.
Trump je rekao da želi ekvivalent od 500 milijardi dolara od rijetkih minerala, koji se uglavnom koriste u magnetima visoke čvrstoće. No unatoč izvješćima o mineralnim naslagama od 10 biliona dolara, Ukrajina nema velikih rezervi rijetkih minerala koji su međunarodno priznati kao ekonomski održivi.
Ukrajina ima neke komercijalne rudnike ključnih minerala kao što su titan i galij, koji, iako su važni, vjerovatno neće biti vrijedni iznosa koje Trump predviđa.
Čak i ako Ukrajina ima bilo kakva ekonomski održiva nalazišta, Zapad još uvijek ima veći izazov koji mora prevladati. Većina zemalja prisiljena je slati rijetke minerale koje iskopaju na rafinaciju u Kinu jer ona dominira obradom tih materijala.