Promet u maloprodaji u Bosni i Hercegovini kontinuirano raste, iako je taj rast bio nešto sporiji u junu. Naime, nakon 14. mjeseci promet u trgovini na malo je rastao jednocifrenom stopom od 8,3 posto. Ipak, BiH i dalje bilježi najintenzivniji rast u regiji prema analizi analitičkog tima Bloomberg Adrije. Do kraja godine se očekuje daljnji napredak u trgovini na malo zbog oporavka potrošačkog raspoloženja, rasta plata, a doprinos će dati i ulazak novih trgovačkih lanaca, prvenstveno Lidla na bh. tržište.
Ono što je karakteristično za BiH kada je riječ o plaćanju robe i usluga jeste to što još uvijek pretežno plaćamo gotovinom. Iako sve veći broj građana preferira plaćanje karticom, problem predstavlja što trgovci u određenoj mjeri ograničavaju ovakav vid plaćanja. Trgovci se često žale na naknade koje moraju plaćati uvođenjem POS terminala, a koje su u ovom slučaju samo frakcija. Ti iznosi koje oni plaćaju su minimalni, a ne znaju da ih svako plaćanje kešom košta trostruko više i uzima mnogo više vremena i traži više resursa.
Iza osiguravajućih kuća u BiH je period ozbiljnog rasta, ali aktuelna situacija nameće brojne izazove. Ti izazovi se prije svega odnose na mijenjanje modela rizika na koje se tržište osiguranja oslanja uslijed učestalih vremenskih nepogoda. Veliki izazov je i digitalizacija te cyber sigurnost.
Elektroprivreda BiH nastavlja poslovati s gubitkom. U prvih šest mjeseci gubitak je iznosio 26,7 miliona KM i za 9,1 posto je veći u odnosu na isti period prošle godine. Kako su naveli iz ove javne kompanije, najznačajniji razlog ostvarenog gubitka u odnosu na prethodne godine je niska cijena električne energije na javnom snabdijevanju u odnosu na proizvodnu cijenu na čiji rast se odrazilo i povećanje nabavne cijene topline uglja i troška prijevoza uglja. Bitno je istaći da će domaćinstva koja se snabdijevaju kod Elektroprivrede BiH već sljedeći mjesec dobiti račune veće za 10,04 posto nakon što je Regulatorna komisija za energiju u FBiH (FERK) u junu odobrila poskupljenje električne energije.
Za Bosnalijek je prva polovina 2024. godine bila uspješna s obzirom na to da je ova kompanija zabilježila finansijski rast od 30 posto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je prodaja u pakovanjima porasla za 32 posto. Najveća domaća farmaceutska kompanija ostvarila je neto prihod od 73,7 miliona KM uz 18,5 miliona prodatih pakovanja. Na domaćem tržištu zabilježena je prodaja u vrijednosti od 30 miliona KM (uz 7,9 miliona pakovanja), što predstavlja rast od 13 posto u odnosu na prvo polugodište prošle godine.
Pozitivni trendovi su nastavljeni u sektoru turizma, bar ako gledamo Federaciju BiH. Broj dolazaka turista u junu 2024. godine u Federaciji BiH je za 28,4 posto veći u odnosu na juni 2023., a u odnosu na maj 2024. veći je za 12,8 posto. U Republici Srpskoj je u junu zabilježen mjesečni pad dolazaka turista od 4,1 posto, a u odnosu na juni prošle godine broj je nepromijenjen.
Od kompanijskih vijesti izdvajamo i uspješno poslovanje kompanije iz Sarajeva koja godišnje proizvede 3,6 miliona komponenti za Teslu. Zbog američkih sankcija Kaldera Company iz Laktaša izvršit će pripajanje kompaniji Elpring također sa sjedištem u Laktašima.
Globalni proizvođači piva sve se više okreću premium segmentu, odnosno širenju portfelja u domenu bezalkoholnih proizvoda i drugih proizvoda od hmelja. Vodeće svjetske pivovare (Molson Coors, Carlsberg, Heineken i AB InBev) tim inovacijama žele privući konzumente koji inače izbjegavaju alkoholna pića. Tokom 2023. sve analizirane kompanije suočile su se s istim problemima – volumen prodaje je pao, pa je rast prihoda bio prije svega vođen rastom cijena proizvoda. Ovisno o zastupljenosti cjenovno različitih brendova na tržištima s većom potražnjom, kompanije su prilagođavale politiku povećanja cijena proizvoda. Konkretno, zbog visoke kupovne moći konzumenata, tržišta poput Sjeverne Amerike i Evrope najpodložnija su promjenama cijena.
Za ljubitelje kafe slijede novi izazovi. I vrhunska arabica koju preferiraju lanci kafića kao što je Starbucks Corp. i jeftinija sorta robusta naglo su poskupjele zahvaljujući velikim poremećajima u opskrbi od Vijetnama do Brazila. Duž cijelog lanca snabdijevanja, prodavači podižu cijene i ukidaju popuste kako bi zaštitili svoje marže, a mnogi upozoravaju na nova povećanja u budućnosti.
Fed očekivano bez promjena
Inflacija u eurozoni je blago ubrzala u julu na 2,6 posto, a najveći doprinos dolazi od godišnjeg rasta cijena usluga od četiri posto. Bruto domaći proizvod eurozone je porastao za 0,3 posto u kvartalu završenom u junu, zadržavajući isti tempo kao i na početku godine. To je premašilo srednju prognozu ekonomista od 0,2 posto pošto su i Francuska i Španija imale bolji učinak nego što se predviđalo, (i Italija je nastavila da raste) nadoknadivši pad od 0,1 posto zabilježen u Njemačkoj. Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država odlučile su da ne mijenjaju cijene zaduživanja u zemlji ni na julskom sastanku, što je bilo i očekivano, pa su kamate u SAD-u ponovo ostale na najvišem nivou u posljednje 23 godine.
Zanimljivosti o Olimpijskim igrama
Olimpijske igre u Parizu su u punom jeku. Prvi put u historiji broj muškaraca i žena takmičara će biti jednak. Ova rodna ravnopravnost učinit će Pariz 2024. prvim ljetnim igrama koje su postigle ovakav balans. Ipak, žene na Olimpijskim igrama se i dalje suočavaju s velikim izazovima. Među najplaćenijim sportašima su španski golfer Jon Rahm, te košarkaši LeBron James i Stephen Curry. Biciklisti preuzimaju Pariz tokom Olimpijskih igara. Brzi ritam najprometnijih biciklističkih staza u Parizu zahtijeva malo prilagođavanja. Čak i na najužim rutama, biciklisti se kreću kao na pokretnoj traci, izgleda kao da su svi povezani. Dok se kreću velikom brzinom, brza promjena semafora i pješačkih prijelaza neprekidno pogađa one na točkovima. Pravila na raskrsnicama variraju.