Najskuplji grad u regiji za život stranih radnika je Tirana i nalazi se na 103. mjestu. Iza nje su Ljubljana, Zagreb, Budimpešta i Bukurešt, pa onda Beograd. Najjeftiniji gradovi u regiji za život stranih radnika su Sofija, Skoplje i Sarajevo.
Sarajevo je ove godine na Mercerovom popisu na 203. poziciji, isto kao i prošle godine, dok je Skoplje napredovalo za dva mjesta, a Zagreb za devet pozicija.
Beograd je ove godine zauzeo 159. mjesto na popisu najskupljih gradova za život stranih radnika. Prošle godine Beograd se nalazio na 175. mjestu, što znači da su i u Srbiji porasli troškovi života.
Za rangiranje se uzimaju u obzir cijene najma stanova, cijene jaja, usluga u frizerskim salonima, cijene maslinovog ulja, goriva i kafe u restoranima.
Hong Kong i Singapur na vrhu popisa najskupljih gradova
Svjetski finansijski centri Hong Kong i Singapur nalaze se na vrhu novog globalnog popisa najskupljih gradova na svijetu za strane radnike u 2024. godini. Treće, četvrto, peto i šesto mjesto na Mercerovom popisu zauzeli su švicarski gradovi Cirih, Ženeva, Basel i Bern.
Četiri švicarska grada našla su se u prvih deset najskupljih za život stranih radnika najviše zbog visokih troškova najma stanova.
New York je pao za jedno mjesto i zauzeo sedmu poziciju. London je zauzeo osmo mjesto, popevši se za devet mjesta od prošlogodišnjeg rangiranja. Glavni grad Bahama Nassau zauzeo je deveto mjesto, dok je deseti na popisu Los Angeles.
U Mercerovom izvještaju navodi se da rastući troškovi stanovanja i "promjenjivi trendovi inflacije" vrše pritisak na kompanije da prilagode pakete naknada koje nude radnicima iz drugih zemalja. To znači da kompanije moraju više ulagati kako bi nadoknadile troškove života i održale konkurentne plate za svoje međunarodne zaposlenike.
"Izazovi troškova života imali su značajan uticaj na multinacionalne organizacije i njihove zaposlenike", rekla je Yvonne Traber, Mercerova globalna liderka mobilnosti. "Visoki životni troškovi mogu dovesti do toga da zaposlenici prilagode svoj životni stil, smanje diskrecijsku potrošnju ili čak da se bore kako bi zadovoljili svoje osnovne potrebe", ukazala je Traber. "Kako bi nadoknadili te izazove, poslodavci mogu ponuditi kompenzacijske pakete koji uključuju stambene naknade ili subvencije ili pružiti druge usluge podrške", navodi Traber, objavio je Bloomberg.