Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske planira organizovati još jednu javnu raspravu u vezi sa izmjenama Zakona o boravišnoj taksi. Najviše pažnje privlači nova mjera koja predviđa uvođenje boravišnih taksa za seoska domaćinstva.
Prema Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi, koji je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na posljednjoj redovnoj sjednici krajem maja, od 1. januara svi pružaoci ugostiteljskih usluga u seoskom turizmu postat će obveznici plaćanja boravišne takse po svakom ostvarenom noćenju.
Seoski domaćini se protive ovoj ideji. Oni koji žive na selu, bave se poljoprivredom i uzgajaju stoku, smatraju da neplaćanje boravišne takse predstavlja podsticaj za razvoj seoskog turizma.
Čitaj više
Agroturizam i kako spriječiti odavno započeta gašenja ognjišta
Moramo udahnuti život seoskim područjima, za BBA piše Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju turizma u TORS.
26.04.2024
Smanjuje li se potražnja za vikendicama i idemo li ka novim turističkim rekordima
I naredne sedmice donosimo brojne zanimljive teme i analize.
31.05.2024
Cijene vikendica stagniraju uslijed manje potražnje
Za četiri godine cijene rasle do 30 posto.
04.06.2024
"Neplaćanje boravišne takse je zapravo vid podsticaja za razvijanje ovakvog vida turizma. Nije vrijeme da se mi domaćini izjednačujemo sa hotelima. To jednostavno nije u redu", kaže za Fenu jedan vlasnik seoskog domaćinstva iz blizine Mrkonjić Grada.
On naglašava da seoski turizam, koji uključuje i proizvodnju, treba osloboditi svih poreza kako bi se podržao oporavak sela i razvoj ruralnog turizma.
Ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić objašnjava da je cilj uvođenja boravišne takse izjednačavanje svih pružalaca usluga. "Tako da na isti način svi plaćaju boravišnu taksu, po ostvarenom broju noćenja. Ostavili smo svakoj lokalnoj zajednici da određuje visinu boravišne takse za pružaoce turističkih smještajnih usluga na svojoj teritoriji”, dodaje Šulić.
On tvrdi da je ovaj način plaćanja boravišne takse pravičniji. "Ovo nije usmjereno ni protiv koga, već je cilj da oporezujemo one koji rade više," rekao je Šulić.
Šulić je svjestan prigovora seoskih domaćinstava, ali smatra da se ovim izmjenama zaokružuje cijela priča u turizmu. Usvojen je novi Zakon o turizmu i Zakon o ugostiteljstvu, kojima je definisano uspostavljanje centralnog informacionog sistema.
"Time će biti olakšano plaćanje boravišne takse i za privatne iznajmljivače smještaja. Zakom o ugostiteljstvu smo predvidjeli i način kategorizacije seoskih objekata upravo radi ponude, jer smo svjesni da je seoski turizm jedna od najbrže rastućih grana u oblasti turizma. Zbog same turističke ponude, potrebno je da prođu kategorizaciju, pa kada birate odmor da znate šta da očekujete u tom domaćinstvu”, naveo je Šulić.
U Republici Srpskoj postoji oko 200 seoskih domaćinstava.
Takođe, planirano je da pružaoci ugostiteljskih usluga u apartmanima, kućama za odmor i sobama za iznajmljivanje počnu plaćati boravišnu taksu po svakom ostvarenom noćenju, pod istim uslovima kao i ostali ugostitelji. Oni bi plaćali godišnji paušalni iznos boravišne takse za svaki krevet (ležaj) u objektu, zavisno od stepena razvijenosti lokalne samouprave.
Jedna od zamjerki na novi zakon je i mogućnost da se novac od boravišne takse, osim za promociju turizma, može trošiti i na infrastrukturu i suprastrukturu u turizmu, što znači da bi se novac mogao koristiti i za postavljanje tendi.
Nakon javne rasprave, Ministarstvo trgovine i turizma RS će razmotriti sve primjedbe i uputiti prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boravišnoj taksi u skupštinsku proceduru.