U sedmici iza nas objavljeni su podaci o inflaciji, industrijskoj proizvodnji i maloprodaji u Bosni i Hercegovini. Podaci su pokazali da je inflacija stabilna, da se industrijska proizvodnja ne oporavlja, bar kada se porede brojke s onima iz aprila prošle godine, te da je maloprodajni sektor i dalje snažan. Analizirali smo izvoz i uvoz voća i povrća iz BiH, gdje naša zemlja također bilježi negativan vanjskotrgovinski bilans. Objavili smo i podatke o inflaciji u eurozoni koji su pojačali neizvjesnost u vezi s budućim potezima Evropske centralne banke.
Ovo je pet grafikona koji su obilježili sedmicu:
Inflacija u BiH dva posto
Godišnja inflacija u BiH zadržala se na dva posto u aprilu ove godine, koliko je iznosila i u martu. Na mjesečnom nivou cijene osnovnih proizvoda i usluga su rasle za manje od jednog procenta.
Godišnji rast nivoa cijena od dva posto podstaklo je poskupljenje usluga i proizvoda u restoranima i hotelima za 8,8 posto te ostalih dobara i usluga za 5,7 posto. Rasle su i cijene u odjeljku rekreacije i kulture za 4,5 posto, kao i alkoholna pića i duhan za 3,9 posto.
Pad industrije uslijed manje proizvodnje struje
Industrijska proizvodnja u BiH u aprilu bilježi oporavak na mjesečnom nivou, ali je na godišnjem i dalje u padu uslijed manje proizvodnje električne energije i vađenja ruda i kamena. Ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u BiH u aprilu 2024. u poređenju s martom bilježi rast za 1,7 posto, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH. S druge strane, u aprilu je industrijska proizvodnja, kalendarski prilagođena, pala za 3,6 posto u odnosu na april prošle godine.
Sektor maloprodaje nastavlja dvocifreni rast
Sektor maloprodaje u BiH nastavlja bilježiti snažan dvocifren godišnji rast. Također je u aprilu zabilježen mjesečni rast nakon pada u martu. Tako je ukupni promet u maloprodaji u poređenju s martom zabilježio rast od 3,3 posto, dok je u odnosu na april prošle godine rast iznosio 13,2 posto.
Pad izvoza voća i povrća
Izvoz voća i povrća iz BiH u 2023. godini zabilježio je značajan pad u odnosu na 2022. Padu izvoza povrća u najvećoj mjeri doprinijelo je smanjenje izvoza svježih kornišona i krastavaca, sušenih gljiva i paradajza. Negativni trendovi kada je riječ o izvozu voća mogu se pripisati poremećajima na tržištu malina, kao i nemogućnosti izvoza svježih jabuka i krušaka na tržište Ruske Federacije.
U 2023. godini vrijednost izvoza povrća iz BiH manja je za 6,7 posto u odnosu na 2022., dok je izvoz voća manji za 31,7 posto. S druge strane, uvoz povrća je porastao za 19,9 posto, a voća za 12,5 posto.
Inflacija u eurozoni ubrzala
Inflacija u eurozoni ubrzala je više nego što se očekivalo, što dodatno zamagljuje izglede za kamatne stope ECB nakon planiranog smanjenja za sljedeću sedmicu.
Potrošačke cijene su u maju porasle za 2,6 posto u odnosu na prije godinu dana, s 2,4 posto u aprilu. To je više od prosječne procjene analitičara od 2,5 posto u Bloombergovom istraživanju, ali je u skladu s Nowcastom Bloomberg Economicsa. Bazna inflacija također je nadmašila očekivanja, ubrzavši na 2,9 posto.