Poslodavci u Republici Srpskoj moći će ubuduće radnicima da isplaćuju platu i druga lična primanja u gotovom novcu u slučaju kada je radniku onemogućena isplata putem tekućeg računa.
Na ovaj način Vlada Republike Srpske izmjenama Zakona o radu pokušava da prevaziđe problem isplate plata licima kojima su zbog američkih sankcija zatvoreni računi u bankama.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je prijedlog zakona o dopunama Zakona o radu sinoć, a usvojen je noćas.
Kazna 200.000 KM za kršenje pravila
Isplata gotovine primjenjivaće se kada je radniku onemogućena isplata plate putem tekućeg računa koja nije zasnovana na pravosnažnoj sudskoj, upravnoj ili drugoj odluci nadležnog organa, navodi se u obrazloženju prijedloga zakona. Novčanom kaznom od 200.000 KM kazniće se za prekršaj poslodavac koji isplati platu u gotovom novcu suprotno navedenom.
Poslodavac je dužan da prije isplate plate dostavi pismeno obavještenje Poreskoj upravi Republike Srpske o načinu i razlogu isplate i podacima o radniku kojem se vrši isplata u gotovom novcu, a način isplate urediće se instruktivnim aktom ministarstva nadležnog za oblast finansija.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Daniel Egić rekao je da je Vlada na prijedlog zakona utvrdila amandman kojim se dopunjava na način da se isplata plate u gotovom novcu vrši putem pošte.
"Ovo je iz razloga što je već uspostavljen sistem isplata primanja gotovim novcem putem pošte, između ostalih i penzije, invalidnine, primanja iz oblasti boračko-invalidske zaštite i civilnih žrtava rata, kao i druga davanja fizičkim licima iz oblasti socijalne i dječije zaštite", naveo je Egić.
Nije riješen problem s računima pravnih lica
Šef poslaničkog kluba SDS-a Vukota Govedarica rekao je da ovim zakonom nisu obuhvaćena pravna lica kojima su ugašeni računi, kao što je slučaj sa SDS-om, te da ta partija ne može da isplati plate svojim radnicima.
Šef poslaničkog kluba PDP-a Igor Crnadak smatra da ovim prijedlogom zakona nije dobro precizirano ko ima pravo da prima platu u gotovom novcu i kako će neko dokazati da je onemogućen da prima platu na bankovni račun.
Podsjećamo, tokom marta počelo je zatvaranje računa u bankama licima iz Bosne i Hercegovine (BiH), a koja su stavljena na listu Kancelarije za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
To je uslijedilo nakon što je vršiteljica dužnosti pomoćnika sekretara za finansije SAD-a Anna Morris početkom marta poručila da se banke koje obavljaju transakcije za sankcionisana lica izlažu riziku da se i same nađu pod sankcijama.
Pored fizičkih lica, na listi su i određena pravna lica, odnosno poslovni subjekti koji zapošljavaju veći broj radnika te se dovodi u pitanje njihovo daljnje poslovanje. U međuvremenu je kompanija Integral inženjering, koja zapošljava veći broj lica, skinuta s američke liste.
Lista sankcionisanih proširena posljednjih mjeseci
Sjedinjene Američke Države su još ranije sankcionisale predsjednika RS Milorada Dodika, 5. januara 2022, zbog djela koja predstavljaju opstrukciju ili prijetnju provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao i zbog koruptivnog djelovanja. Tada su sankcije uvedene i Alternativnoj televiziji iz Banjaluke.
OFAC je u oktobru na listu uvrstio još dvije osobe Dodikovu djecu Igora Dodika i Goricu Dodik, kao i četiri kompanije za koje su naveli da čine jezgru mreže podrške predsjedniku RS.
"Kompanije sa sjedištem u RS Global Liberty Laktaši, Agro voće Laktaši, Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik s.p. Banja Luka i Fruit Eco Gradiška primaju pomoć iz javnih sredstava RS kroz povlašteni tretman kao rezultat toga što su u vlasništvu Dodikove porodice", saopštili su tada iz Ambasade SAD-a u BiH.
U novembru se na listi našao i Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva RS, Savo Cvijetinović, član izvršnog odbora SNSD-a, i Duško Perović, dugogodišnji šef predstavništva RS u Moskvi, zbog, kako se navodilo, korupcije i zlonamjernih aktivnosti.
U decembru su na istu listu stavljeni i Diana Kajmaković, bivša državna tužiteljka, i Osman Mehmedagić, bivši šef Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA).
Posljednje, ovog mjeseca, na "crnu listu" došle su tri osobe, koje su, kako je navedeno, narušavale Dejtonski mirovni sporazum, konkretno radile na organizaciji Dana Republike Srpske - 9. januara. Sankcionisani su Branislav Okuka, Dodikov savjetnik, Jelena Pajić Baštinac, generalna sekretarka Predsjednika RS, i Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS.