Sindikat radnika trgovine i uslužnih djelatnosti Bosne i Hercegovine (STBiH) i ovog 1. maja održat će Prvomajski protestni marš, s ciljem da skrenu pažnju na težak položaj zaposlenih u ovom sektoru te da vlastima na svim nivoima poruče šta očekuju od njih.
Ovogodišnji marš pod nazivom ''EU – Idemo li, il' je gotovo? Da li i kad počinje bolji život za radnike u BiH?'' počet će 1. maja u 10:30 sati ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH, a završit će ispred zgrade Delegacije Evropske unije u BiH.
Iz STBiH podsjećaju kako je BiH 21. marta 2024. dobila zeleno svjetlo za otpočinjanje pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, te da je taj bitan moment bio u fokusu u protekloj godinu, a da su drugi procesi u zemlji bili u sjeni.
Jasni zahtjevi prema vlasti
''Iako je ovaj korak više rezultat geopolitičkih (ne)prilika nego samog progresa Bosne i Hercegovine, jako je bitno da radnici znaju na koji način se njih tiče ovaj proces i šta je ono korisno što proces nosi, a što će popraviti status radnika'', navode iz STBiH.
Dodaju da je jako bitno da vlasti u BiH znaju da STBiH neće dozvoliti da ovaj proces ide bez učešća sindikata, kao i da će jasno tražiti da korist od njega imaju i radnici kroz vladavinu prava, ali i kroz proces usklađivanja domaćeg zakonodavstva s EU direktivama.
''Prvomajski protestni marš bit će prilika da istaknemo važnost ovog procesa kako bismo iznijeli svoje zahtjeve prema vlastima BiH te informirali o tome i delegaciju Evropske unije u BiH'', kažu iz STBiH.
Marš će, također, biti prilika da STBiH predstavi proteklih 365 dana iz života radnika i radnica u trgovini, probleme s kojima su se nosili, očekivanja koja su imali, ali se nisu ostvarila, kao i šta to očekuju u narednom periodu.
Iz Sindikata ističu kako će, osim obilježavanja najvažnijeg radničkog praznika, marš biti prilika da upute jasne zahtjeve prema svim nivoima vlasti u BiH, ali i prema vlasnicima kapitala.
''Ne dozvolimo da integracija BiH u EU bude neki imaginarni proces od kojeg korist imaju samo politički predstavnici u BiH. Moramo tom procesu dati lice radnika i direktno u njemu učestvovati. Možemo to. Moramo. I hoćemo'', poručuju iz STBiH.
Zabrana rada nedjeljom
Prema posljednjim podacima, prosječna plata zaposlenih u sektoru trgovine u FBiH iznosila je 1.017 KM. Sindikat je dugo isticao problem nedostatka slobodnih dana radnika u ovom sektoru, te rad nedjeljom i za praznike.
Još prošle godine, federalno ministarstvo trgovine je najavilo zakonsko uvođenje zabrane rada nedjeljom trgovina široke potrošnje. Predviđeno je izuzeće za benzinske pumpe, pekare, dežurne apoteke, suvenirnice u turističkim mjestima.
Međutim, kako je ekonomista Admir Čavalić ranije pojasnio za Bloomberg Adriju, ovakvo rješenje najviše ide u prilog velikim trgovcima koji na ovaj način žele riješiti nedostatak radnika. Riječ je o klasičnim zakonima ponude i potražnje. Evidencije zavoda za zapošljavanje u BiH ne daju pravu sliku stanja na tržištu rada - radnika nedostaje i to se znatno osjeti u posljednje dvije godine.
''Zbog toga je izuzetan pritisak na poslodavce da povećaju plate i to se već dešava - prosječna plata ide na 1.300 KM. Dakle, veća potražnja za radnicima povećava cijenu rada i unapređuje radne uslove, odnosno još konkretnije jača njihovu pregovaračku moć'', kazao je Čavalić.
Dodao je da zabrana rada ništa ne rješava, naročito ako znamo da se postojeći zakoni ne poštuju.
''Zabrana rada ne daje garanciju da radnik neće raditi u skladištu taj dan, da će objekt namjerno kršiti propise, a kako bi ostvario ekstra profit. Rješenja moraju biti argumentovana, sistemska, zvučna i sprovodiva, a ne populistička, jer to donosi više štete nego koristi'', zaključio je Čavalić.