Nedostatak radne snage i visoka inflacija temeljni su uzroci nastavka rasta plaća radnika Adria regije u 2023. Primanja su lani rasla po dvoznamenkastim stopama, a taj trend će se nastaviti i ove godine, doduše, nešto sporijim tempom, previđa naš istraživački tim u svojoj najnovijoj analizi.
5 vijesti za početak dana:
Analiza BBA: Rast plaća u regiji nastavlja se i u 2024. uslijed nedostatka radnika
"Stopa rasta u Adria regiji i CEE4 (Poljska, Mađarska, Slovačka i Češka) nominalno je u prosjeku iznosila više od 13,5 posto. Realno gledano, situacija je bolja za Adria regiju, gdje je prosječni realni rast plaća bio 4,8 posto yoy, što sugerira bolju kupovnu moć, dok to nije bio slučaj za CEE4 (negativnih 0,6 posto yoy)", stoji u analizi Bloomberg Adrije.
Iako Sjeverna Makedonija i BiH zaostaju, njihove plaće također stalno rastu, s petogodišnjim CAGR-om od 7,2 posto u prosjeku.
EP HZHB ostvarila dobit od 52 milijuna KM na krilima prvog polugodišta
Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne (EP HZHB) je u 2023. godini ostvarila dobit od 52,4 milijuna maraka. Podsjećamo, u prvoj polovini 2023. godine ova elektroprivreda je ostvarila dobit od 53,6 milijuna KM.
Prema polugodišnjem izvješću objavljenom na stranici Sarajevske burze, ukupni prihodi EP HZHB su u 2023. godini porasli 10,36 posto u odnosu na 2022. Prihodi od prodaje gotovih proizvoda na domaćem tržištu veći su za 7,27 posto, a na stranom tržištu manji za 68,26 posto.
PTG Goražde povećao dobit za 18 posto uz snažnu inozemnu potražnju
Proizvođač sportskog, lovačkog i komercijalnog streljiva Pobjeda Technology Goražde (PTG Goražde) povećao je dobit za 18 posto u odnosu na 2022. godinu. U financijskom izvješću dostupnom na Sarajevskoj burzi, PTG Goražde je prikazao i novi najam od 3,86 milijuna KM.
Ukupni prihodi ove tvrtke su u 2023. godini iznosili 73 milijuna KM, što je za 19,2 posto više u odnosu na 2022. Primjetan je značajniji rast prihoda od prodaje gotovih proizvoda na inostranom tržištu. Na domaćem tržištu prodaja gotovih proizvoda se zadržala na razinama od prošle godine.
Neradni petak. San ili stvarnost?
Nakon nekoliko zapadnoeuropskih zemalja i Njemačka je 1. veljače počela testiranje četverodnevnog radnog tjedna, odjeknulo je u javnosti Adria regije. Medijska euforija zbog ove vijesti bila je tolika da se mogao steći dojam kako praktički cijela Njemačka prelazi na kraće radno vrijeme i kako je nakon gotovo jednog stoljeća ponovno došlo povijesno vrijeme.
Vrijeme, poput onog 1926., kada je američki industrijalac Henry Ford odlučio radni tjedan u svojim tvornicama automobila skratiti na pet dana s ukupno 40 sati, što je ubrzo postalo standard, ne samo u Americi već i u Europi.
Bitcoin ETF-ovi prošli tjedan ostvarili 1,7 milijardi dolara priljeva
Bitcoin ETF-ovi doživjeli su negativne novčane tokove u posljednjem danu trgovanja na burzama u proteklom tjednu unatoč značajnim priljevima od BlackRocka, Fidelityja, Bitwisea i Ark 21Shares bitcoin burzovnih fondova.
Ova razlika u priljevu može se pripisati utjecaju situacije u vezi s Genesisom i Geminijem, što je izazvalo pritisak na novčane tokove bitcoin ETF-ova, posebno vidljiv po rastućoj stopi odljeva s Grayscale Bitcoin Trusta (GBTC) u posljednjih nekoliko dana. Kao što smo već pisali, procjenjuje se da bi povlačenje vrijednih GBTC dionica moglo doseći čak 25 milijardi dolara.
Što se još čitalo?
Čovjek koji je donio okuse BiH u Portugal
Kina će prognozirati stopu rasta za 2024. na 'oko pet odsto'
Slijedi: Visoke stope rasta kreditnih portfolija i dobiti MKD
Mikrokreditna društva (MKD) u Republici Srpskoj imala su dobru godinu iza sebe, prema podacima s Banjalučke burze. Neto prihodi od kamata su im rasli, kao i dobit, u odnosu na godinu ranije, a s obzirom na to da su neka od njih putem emisija obveznica stvorila osnovu za prikupljanje sve većeg kapitala za razvoj, očekuje se njihovo još bolje poslovanje u budućnosti.