Krajem prošlog tjedna objavili smo da je, nakon što je u Republici Srpskoj proizvodnja naoružanja i vojne opreme proglašena djelatnošću od strateškog interesa, počelo i registrovanje kompanija za taj posao, a podaci pokazuju da će u Banjoj Luci naoružanje i vojnu opremu proizvoditi OPTOEL ROBOTICS iz Srbije.
5 vijesti za početak dana:
Kompanija iz Beograda počinje proizvodnju naoružanja u Banjoj Luci
Naime, Vlada Republike Srpske priopćila je da je donijela Rješenje o davanju suglasnosti privrednom društvu XPULS iz Banje Luke da može obavljati djelatnost proizvodnje naoružanja i vojne opreme.
Data je i suglasnost da procenat uloga strane pravne osobe može biti viši od 49 posto u osnovnom kapitalu društva XPULS, "iz razloga opravdanosti interesa zbog planiranog pokretanja proizvodnje, osiguranog tržišta za proizvode i zapošljavanja radnika".
BiH ne zna što će, odugovlači spor s Hrvatskom oko TE Gacko
Pravobranilaštvo BiH je zbog unutarnjih razloga tri puta od HEP-a tražilo produljenje roka za očitovanje te HEP do danas nije dobio konkretan odgovor na zahtjev za mirno rješenje spora, odnosno konkretan prijedlog eventualne nagodbe, priopćila je Hrvatska elektroprivreda (HEP) za Bloomberg Adriju.
HEP je 2017. godine Vijeću ministara BiH uputio zahtjev za mirno rješenje spora vezanog za TE Gacko, što je preduvjet za pokretanje međunarodne arbitraže koja bi se vodila po pravilima Europske energetske povelje, čije su potpisnice BiH i Hrvatska. Do danas odgovor iz BiH nije stigao.
Na prodaju zemljište kompanije Swisslion Industrija alata
Swisslion Industrija alata Trebinje objavila je da je na prodaju zemljište s građevinskim objektima površine 17.423 četvorna metra. Postupak prodaje provest će se usmenim javnim nadmetanjem - licitacijom 28. veljače, objavljeno je iz kompanije.
Početna cijena zemljišta je 7,3 milijuna KM. Pravo učešća u licitaciji imaju sve pravne i fizičke osobe koje do početka licitacije uplate kauciju od 1,4 milijuna KM na žiro račun prodavca.
Ukrajinska investicija u peradarstvo uzdrmat će duopol Vindije i Ptuja
Kada smo se zaputili u Petrinja Chicken Company, na razgovor s predsjednikom uprave Aleksejem Ševčenkom, bili smo puni sumnji i predrasuda. Zanimljivo je da su nam te sumnje bile potaknute brojkama, koje ih inače otklanjaju. Pa hajdemo odmah o njima – ulaganje koje realiziraju u Sisačko-moslavačkoj županiji teško je čak 570 milijuna eura, zaposlit će 3.500 radnika, a kad sve bude u punom kapacitetu, proizvodit će 90 milijuna pilića godišnje.
Električna vozila otvorila AD Plastiku - odličnu priliku
Tranzicija prema električnim vozilima sigurno je budućnost Europske unije (EU), ali prema posljednjim pokazateljima čini se da će ta tranzicija ipak malo usporiti ili se naprosto prilagoditi tržištu, kazao je u razgovoru za Bloomberg Adriju predsjednik uprave tvrtke AD Plastik Marinko Došen.
AD Plastik, kao vodeći domaći proizvođač autodijelova, ima više od 35 godina iskustva u svijetu automobilske industrije i jedna je od vodećih takvih tvrtki u Istočnoj Europi. Pitanje prilagodbe na budućnost automobilskog tržišta sa sve više električnih vozila, logično, pogađa sve one koji se nalaze u lancu automobilske industrije, pa i AD Plastik promišlja kakva će mu biti uloga u toj tranziciji.
Što se još čitalo:
Kako boje mogu generisati stotine miliona dolara?
Finansijski stres može ozbiljno da ugrozi vaše zdravlje
Ovako izgleda foto-robot prosječnog investitora u regionu
Slijedi: ANALIZA BBA: Proizvođači stočne hrane uspješno se bore s tržišnim turbulencijama
Nakon divljanja cijena žitarica i uljarica u 2022. i u prvoj polovici 2023. zbog ograničenog izvoza preko Crnog mora i smanjene proizvodnje u Ukrajini, tržište se polako stabiliziralo. Prošlogodišnja žetva bila je dobra, a i ovogodišnja obećava, što znači da možemo očekivati daljnji pad cijena, ističu analitičari Bloomberg Adrije.