Pravobranilaštvo BiH je zbog unutarnjih razloga tri puta od HEP-a tražilo produljenje roka za očitovanje te HEP do danas nije dobio konkretan odgovor na zahtjev za mirno rješenje spora, odnosno konkretni prijedlog eventualne nagodbe, priopćila je Hrvatska elektroprivreda (HEP) za Bloomberg Adriju.
HEP je 2017. godine Vijeću ministara BiH uputio zahtjev za mirnim rješenjem spora vezan za TE Gacko, što je preduvjet za pokretanje međunarodne arbitraže koja bi se vodila po pravilima Europske energetske povelje, čije su potpisnice BiH i Hrvatska. Do danas odgovor iz BiH nije stigao.
"U tijeku su postupci u vezi s ulaganjima u TE Gacko", priopćio je HEP. "Na temelju ulaganja u vrijeme SFRJ, HEP smatra da ima određena prava, uključujući potraživanja na ime obeštećenja. Električnu energiju iz te elektrane HEP je preuzimao u razdoblju od 1984. do 1992. godine, kada je BiH, odnosno Republika Srpska, nacionalizirala ulaganje HEP-a."
Dodali su da su ranija potraživanja od Elektroprivrede BiH koja je HEP imao zbog ulaganja u TE Tuzla i TE Kakanj, sporazumno riješena 2003. godine.
Simbolična dobit
Rudnik i termoelektrana Gacko (RiTE Gacko) je u prvih šest mjeseci ove godine ostvario prihode od 90,5 milijuna KM te dobit od 12.246 KM. Prošle godine dobit je bila nešto viša od 1,58 milijuna KM.
Prema polugodišnjem izvješću objavljenom na stranici Banjalučke burze, RiTE Gacko je povećao svoje poslovne prihode u odnosu na isti period lani. Zabilježen je rast prihoda od prodaje proizvoda na inostranom tržištu od skoro šest milijuna KM.
Dugoročne obveze zaključno s 30. lipnjem 2023. godine iznose 62,8 milijuna KM. U odnosu na isti period lani povećane su za šest milijuna maraka. Dugoročni krediti u zemlji iznose 23 milijuna, u inostranstvu 3,2 milijuna, a dugoročne obveze po lizingu su 3,9 milijuna KM.
Akumulirana dobit na kraju prvog polugodišta 2023. godine iznosi oko 7,4 milijuna KM.
Najveći broj dionica RiTE Gacko posjeduje Mješoviti holding Elektroprivreda Republike Srpske akcionarsko društvo Trebinje, slijedi Društvo za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom RS te DUIF Euroinvestment.
RiTE Ugljevik
Slovensko poduzeće Elektrogospodarstvo Slovenije (EGS) sudjelovalo je u izgradnji Rudnika i termoelektrane Ugljevik u razdoblju od 1981. do 1991. godine u vrijeme bivše države. Nakon početka rata došlo je do prekida isporuke električne energije u Sloveniju, koji je bio ranije predviđen.
Arbitražni sud sa sjedištem u Beogradu donio je u srpnju 2023. djelomičnu odluku u slučaju Ugljevik o isplati odštete od 67 milijuna eura glavnice zbog neisporučene električne energije iz Termoelektrane Ugljevik, zajedno s pripadajućim zateznim kamatama. Tribunal je u listopadu 2023. donio konačnu arbitražnu odluku kojom je tuženiku naložio da plati 58,2 milijuna eura kamata stečenih do 31. prosinca 2021.
Krajem siječnja ove godine kompanije HSE, EGS-RI, RiTE Ugljevik i ERS potpisale su ugovore kojima se utvrđuje početak isporuke električne energije u Sloveniju i način plaćanja 67 milijuna eura naknade za neisporučenu električnu energiju od 2011. do 2021. godine.
- uz pomoć Svjetlane Šurlan i Mire Soldića