Evropska unija predložila je nova trgovinska ograničenja za 20-ak kompanija, uključujući tri sa sjedištem u Kini, optuženih da podržavaju ruske ratne napore u Ukrajini.
Ako se usvoji, to će biti prvi put da je EU nametnula ograničenja kompanijama u kontinentalnoj Kini otkako je Rusija napala Ukrajinu. Popis uključuje kompanije u Hong Kongu, Srbiji, Indiji i Turskoj, od kojih su neke prvi put na meti, prema nacrtu prijedloga u koji je Bloomberg imao uvid. Kompanije nisu imenovane iz pravnih razloga.
Ograničenjima bi se evropskim kompanijama zabranilo trgovanje s navedenim kompanijama u sklopu napora bloka da suzbije mogućnost Rusije da se dočepa sankcionirane robe preko kompanija u trećim zemljama. Evropska unija je ranije predložila uvrštavanje na popis nekoliko kineskih kompanija, ali su ti prijedlozi odbačeni nakon otpora nekih država članica i nakon što je Peking pružio garancije.
Ovo je pitanje od ključne važnosti za EU, koja Peking smatra jednim od svojih najvažnijih trgovinskih partnera, a posebno za Njemačku, za koju je Kina najveće tržište za proizvođače automobila, uključujući Volkswagen AG.
Sankcije EU-a trebaju podršku svih država članica da bi bile usvojene.
Glasnogovornik komisije odbio je komentirati prijedlog. Na poruku ostavljenu kineskoj ambasadi u Briselu nije odmah odgovoreno.
Uglavnom tehnološke i elektroničke kompanije optužene su za "doprinos vojnom i tehnološkom poboljšanju Rusije ili razvoju ruskog odbrambenog i sigurnosnog sektora", navodi se u dokumentu.
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen otputovala je u Peking u aprilu i upozorila kineskog predsjednika Xi Jinpinga da se ne miješa u rat.
"Također računamo na to da Kina neće isporučiti nikakvu vojnu opremu, direktno ili indirektno, Rusiji", rekla je Von der Leyen u Pekingu. "Jer svi znamo da bi naoružavanje agresora bilo protiv međunarodnog prava. I to bi značajno naštetilo našem odnosu".
Prijedlozi uključuju tri kineske kompanije i po jednu iz Indije, Šri Lanke, Srbije, Kazahstana, Tajlanda, Turske i Hong Konga. "Njihovo uključivanje u predloženi popis ne podrazumijeva nikakvo pripisivanje odgovornosti za njihove postupke jurisdikciji u kojoj djeluju", stoji u dokumentu. EU je do sada uvrstila više od 620 kompanija, od kojih su gotovo sve iz Rusije.
Kompanije uglavnom uvoze zabranjene tehnologije i elektroniku te robu ponovo izvoze u Rusiju.
U sklopu paketa sankcija za obilježavanje dvije godine od ruske invazije na Ukrajinu, EU je također predložila sankcije za više od 110 osoba i subjekata.