Dok se uslovi na strani ponude kredita pooštravaju, banke razmatraju mogućnost širenja u regionu uz zabrinutost za profitabilnost, pokazalo je istraživanje bankarskog kreditiranja u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi (CIJIE) za drugu polovinu 2023. godine koje je provela Evropska investiciona banka (EIB).
Mada se raskorak između ponude i tražnje smanjio u odnosu na prethodni period, ponuda kredita je i dalje ograničena u Srbiji, Albaniji, na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji, kao i Bosni i Hercegovini.
''Tražnja za kreditima ostala je stabilna, a očekuje se manji rast. Negativan doprinos tom trendu dale su fiksne investicije i bankarske usluge za stanovništvo, naročito segment stambenih kredita, ali se u narednom periodu očekuje njihov oporavak'', navode iz EIB.
Poboljšan kvalitet kredita
Suprotno ranijim negativnim očekivanjima, kvalitet kredita se u prethodnih šest mjeseci poboljšao. Međutim, imajući u vidu sporiji ekonomski rast i više kamatne stope, banke u narednom periodu očekuju porast problematičnih kredita.
Također, 50 posto banaka u regionu pokazuje namjeru da selektivno proširi svoje poslovanje u regionu ili da zadrži isti obim.
''Većina regionalnih filijala ostvaruje veću profitabilnost nego njihove grupacije u cjelini u pogledu prinosa na ukupnu imovinu i na sopstveni kapital, naročito u Češkoj, na Kosovu i u Sjevernoj Makedoniji'', kažu iz EIB-
Međutim, iz perspektive banaka, u nekim zemljama ovi parametri bilježe značajan pad u odnosu na prethodno istraživanje. Više od 50 posto banaka u Albaniji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji trenutno ukazuje na nižu profitabilnost, u poređenju sa rezultatima na nivou svojih grupacija.
''Rezultati istraživanja ukazuju da ograničavanje ponude kredita koje je počelo 2022. godine zbog rata u Ukrajini, inflacije, visokih kamatnih stopa i usporavanja privrednog rasta i dalje traje'', kazao je Kirijakos Kakouris, potpredsjednik EIB-a.
Dodaje da pooštravanje uslova kreditiranja pogađa sve poslovne segmente, naročito mala i srednja preduzeća.
Nizak tržišni potencijal BiH
Kada je riječ o BiH, istraživanje je pokazalo da su se uslovi ponude kredita nastavili pooštravati tokom posljednjih šest mjeseci i očekuje se da će se dodatno pooštriti u sljedećih šest mjeseci.
''Potražnja za kreditima se lagano oporavila, a očekuje se nastavak pozitivnog trenda'', navodi se i izvještaju.
Također, u skladu s usporenom ekonomskom aktivnošću, banke očekuju porast loših korporativnih kredita u sljedećih šest mjeseci, ali očekuje se da će ukupna kreditna kvaliteta ostati neutralna.
Prognoze za sektor finansija manje su optimistični u BiH nego u ostatku regije. Naime, polovica banaka tržišni potencijal BiH ocjenjuje niskim, a druga polovica srednjim, što je najlošiji rejting u regiji.
Pokazatelji profitabilnosti su relativno bolji.
''Dok su matične banke počele prijavljivati nižu profitabilnost za lokalne operacije u mnogim zemljama srednje, istočne i jugoistočne Evrope, nastavile su deklarirati veći ili jednak povrat na aktivu (RoA) i povrat na kapital (RoE) u BiH u odnosu na ukupnu skupinu'', stoji u izvještaju.
U izvještaju se navodi da se potražnja za kreditima oporavila se u posljednjih šest mjeseci, u skladu s regionalnim prosjekom. U idućih šest mjeseci očekuje se poboljšanje kreditne potražnje, znatno iznad regionalnog trenda.
''Porast potražnje za kreditima primjetan je i kod kompanija i kod stanovništva. Najveći rast u narednom periodu očekuju se kod potrošačkih kredita, dok će potražnja za hipotekarnim kreditima ostati nepromijenjena'', stoji u izvještaju.