I ovog vikenda sve uči su bile uprte u Bliski istok na kojem napetosti rastu, čija bi eskalacija mogla prouzrokovati energetsku krizu i gurnuti svijet u recesiju. Zabrinutosti su jasno pokazali i investitori čiji je pesimizam doveo do pada indeksa na američkim berzama. U subotu je održan Samit mira u Kairu s ciljem pronalska riješenja za deeskalaciju sukoba između Izraela i Hamasa međutim bez konkretnih riješenja. Ono što je bio rezultat samita jeste otvaranje graničnog prijelaza Rafa između Egipta i Pojasa Gaza preko kojeg je u Gazu dopremljeno 37 kamiona pomoći. Upravitelji novcem upozoravaju da ciklus monetarnog pooštravanja u eurozoni nije gotov. Italija je ovaj put uspjela zadržati kreditni rejting.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Arapski lideri pozvali na deeskalaciju sukoba
Egipat je bio domaćin kriznog samita koji je okupio dužnosnike Italije, Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Jordana i Južne Afrike, kao i visoke dužnosnicke iz EU, Turske, Rusije i Kine. Mnogi arapski dužnosnici ponovili su pozive na deeskalaciju dok Izrael nastavlja zračne napade na Gazu i priprema se za očekivanu kopnenu ofenzivu. Ono što je istaknuto na samitu, a što mnogi u regiji i Evropi vide kao temeljni uzrok kontinuiranog nasilja jeste nedostatak napretka u osiguravanju pravednog dvodržavnog rješenja za Izrael i Palestinu. Također, Egipat se nameće kao ključni igrač za sudbinu izbjeglica iz Gaze, dok je Palestinski predsjednik Mahmud Abas još jednom potcrtao da Palestinci neće biti raseljeni ili protjerani sa svoje zemlje. Generalni povjerenik UNRWA-e, Philippe Lazzarini upozorio je da pomoć koja je stigla u Gazu tokom vikenda ne zadovoljava potrebe 2,3 miliona stanovnika teritorija.
Kamatne stope u EU nisu dosegle vrhunac
Neki od najvećih upravitelja novcem u Evropi kažu da trgovci griješe kada se klade da je Evropska centralna banka završila s povećanjem kamatnih stopa. Kao neto uvoznik energije, regija je posebno izložena rastu cijena ako kriza na Bliskom istoku eskalira, a tržišta podcjenjuju mogućnost dodatnog pooštravanja kao odgovora. "Evropa je ovdje ranjivija od bilo kojeg drugog bloka razvijenog tržišta", rekao je Christopher Jeffrey, voditelj strategije za stope i inflaciju u Legal & Generalu, koji ima 1,3 biliona funti imovine pod upravljanjem. "ECB je centralna banka koja bi mogla osjetiti potrebu za prekoračenjem".
Italija zadržala kreditni rejting
Italija je ostala na dva nivoa iznad "junk" rejtinga u posljednjoj ocjeni kompanije S&P Global Ratings, nakon što je vlada na čijem čelu je Georgia Meloni izdržala prvu od nekoliko procjena o izgledima za kretanje deficita. "Stabilne projekcije poboljšavaju naša očekivanja sporije budžetske konsolidacije nego kakvu smo ranije očekivali, između ostalog i zbog obimnije otplate kamata na veliki državni dug, i znatnih ekonomskih podsticaja koje bi fondovi Evropske unije trebalo da pruže", navodi S&P u saopštenju kojim se potvrđuje BBB rejting zemlje.
EU razmatra produženje ograničenje cijene plina
Evropa razmatra hoće li produžiti vanrednu mjeru ograničavanja cijene plina koja je uvedena ranije ove godine jer strahuje da bi cijene ove zime mogle rasti zbog konflikta na Bliskom Istoku i sabotaže plinovoda, piše Financial Times pozivajući se na prezentaciju koja je predstavljena diplomatima. Ne vide se "negativni efekti" otkad je uvedeno ograničenje, a cijene plina su gotovo 90 posto niže nego prošle godine, stoji u dokumentu.
Pad broja zaposlenih u BiH
Broj zaposlenih osoba u Bosni i Hercegovini u augustu blago je opao u odnosu na juli, dok je broj nezaposlenih ostao isti. U poređenju s istim mjesecom prošle godine, broj zaposlenih je veći za 0,7 posto, dok je broj nezaposlenih manji za 2,8 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH. Ukupan broj zaposlenih na kraju augusta iznosio je 843.876, dok je nezaposlenih bilo 350.316.
Šta se čitalo tokom vikenda:
Najbolji bar na svijetu je u Barceloni, evo liste Top 50
Mladi tiho ulaze na tržište rada koje generacija Z drma iznutra
Rat na Bliskom istoku ide u prilog Putinu
Kako London ukida fleksibilni rad, gubi žene
Slijedi...
I ovu sedmicu počinjemo analizom našeg tima analitičara koji se ovaj put bave turizmom. Povećane cijene u opštoj inflatornoj atmosferi, veća turistička ponuda i oporavak tražnje poslije pandemije doveli su do rasta turizma, ipak Bosna i Hercegovina još nije nadmašila brojke iz 2019.
Ovlašteni privredni subjekt (OPS, eng. Authorised Economic Operator - AEO) je novi institut uveden u carinsko zakonodavstvo BiH i kompanije imaju mogućnosti da zahtijevaju status AEO. Detaljno objašnjenje o uslovima za sticanje tog statusa i pogodnostima koje ovaj status donosi kompanijama čitajte danas na našem portalu.