Ukinuće prakse fleksibilnog rada šteti naporima za unaprjeđenje rodne ravnopravnosti u Londonu, rečeno je parlamentarcima u utorak.
Kada je izbijanje pandemije koronavirusa navelo firme da se prilagode radu od kuće, promjena je posebno koristila roditeljima koji rade, prema Fiona Mackenzie, izvršnoj direktorici The Other Half, sa sjedištem u Velikoj Britaniji. Međutim, tri godine kasnije, korporativni stavovi se mijenjaju, rekla je Odboru za izbor ministarstva finansija koji trenutno istražuje seksizam u financijskom sektoru Londona.
"Mnogi direktori kompanija su 'prilično željni da se to isključi', posebno u firmama koje vode osnivači, možda u firmama sa sjedištem u SAD-u, i svakako u investicionoj industriji. Mnogo toga se smanjuje", izjavila je Mackenzie. "Ima žena širom grada koje sada su u otkaznom roku, koje su napustile poslove gdje su bile visokokvalitetni izvršioci, jer im je hibridni rad omogućio da ostanu u tim ulogama."
Zakonodavci istražuju stanje rodne ravnopravnosti u Londonu nakon brojnih skandala vezano s industrijom, kao što su optužbe za uznemiravanje protiv velikana hedge fonda Crispina Odeya i Konfederacije britanske industrije, najveće grupe za lobiranje poslovnog sektora u zemlji. Žene u industriji također se suočavaju s rodnom razlikom u plaćama od 26 posto, i rijetko se pojavljuju na visokim položajima u firmama, pri čemu se oba ova aspekta mijenjaju jako sporo.
Dokazi istraživanja "ukazuju na to da se pokazatelji gotovo nisu promijenili od 2018. godine", godine pokreta #MeToo, izjavila je Harriett Baldwin, koja predsjedava odborom.
To je djelomično zbog otpora promjenama u sektoru gdje mnoge kompanije još uvijek održavaju kulturu 'Old Boys' Club'. Muškarci dominiraju po brojnosti, a neke firme i dalje imaju nedostatak transparentnosti u vezi s plaćama, bonusima i napretkom u karijeri, čuli su zakonodavci.
Prakse fleksibilnog rada mogu biti ključne u borbi protiv "kazne majčinstva", gdje se karijerne prilike za žene zaustavljaju nakon što postanu majke.
Međutim, u cijelom sektoru, kompanije sve više ograničavaju takve politike, pri čemu su Lloyds Banking Group Plc, HSBC Holdings Plc i britanski zaposlenici Citigroup Inc. obaviješteni da provode više vremena u uredu. Citigroup također prati prisutnost zaposlenika nakon što je izvršna direktorica Jane Fraser upozorila zaposlene da će ih natjerati da se vrate u ured ako im produktivnost opadne.
Kompanije koje oštro suzbijaju fleksibilni rad sada gube žene, izjavila je Mackenzie. "I postoje lideri koji su očajni, jer znaju da gube sjajne ljude zbog tih odluka da se hibridni rad isključi bez razmišljanja."
U pisanom izvještaju, The Other Half navodi da radnici u financijskom sektoru traže od svojih firmi da naprave fleksibilne radne obrasce, a posebno da učine rad na nepuno radno vrijeme održivijim. "Iako se to može činiti očiglednim i lako ostvarivim, zahtijeva veću organizacijsku predanost od zapošljavanja žena na nepuno radno vrijeme i ostavljanja da uspiju ili ne", naveli su.